Ryzen 5 5500 Prime95 testi 105 derece normal mi?

utopianwhale

Hectopat
Kasam ASUS Prime AP201, işlemcimi stok soğutu ile kullanıyorum. Kasamın önünde fan yok ki testi yandaki blokları söküp yaptım. Prime95 testi yapmak istedim işlemcim bir anda 105 derece oldu. İşlemcimin sıcaklığı sürekli çalkalanıyor bir 55 bir 65 boştayken dahi gibip geliyor. BIOS üzerinden CPB ve PBO kapattım ona rağmen bu şekilde düzgün çalışan işlemci bir anda durup dururken böyle olmaya başladı.

Şunu anlayabilirim, stok soğutucu var ve kasam pek hava almıyor ama testi başlattım 5 saniye geçti sıcaklığa bakayım dedim, 105 derece gördüm, testi direkt kapadım. Açıkçası çok garibime gitti, testi başlattım 5 saniye ya geçti ya geçmedi sıcaklık bu kadar artabilir mi bir anda 105 dereceye? Bir Chrome sekmesi açsam direkt fan hızlı çalışmaya başlıyor, işlemci ısınmaya başlıyor.

Anlamış değilim. BIOS'um güncel, overclock yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci fanınızın önüne elini koyun bir hava akışı var mı kontrol edin. Bende işlemci fanı çalışmıyordu bir ara, dediğiniz gibi hemen 100 dereceyi görüyordu.

Hocam termal macundan veya işlemci fanının işlemciye tam temas etmemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Hocam kasanda hiç fan olmasa hava alacak delik bile olmasa o sıcaklıklar normal değil aynı işlemciyi bende kullanıyorum fanları kapatarak OCCT testi yaptığım halde 80 dereceyi geçmiyor, stok fanı yerine tam oturmamıştır büyük ihtimal başka izahı yok.

Hocam kasanda hiç fan olmasa hava alacak delik bile olmasa o sıcaklıklar normal değil aynı işlemciyi bende kullanıyorum fanları kapatarak OCCT testi yaptığım halde 80 dereceyi geçmiyor, stok fanı yerine tam oturmamıştır büyük ihtimal başka izahı yok.
hocam oturmasa baştan beri bu şekilde olurdu bilgisayarı ilk aldığımdan beri hiç soğutucuyu sökmedim birden böyle olmaya başladı

Hocam oturmasa baştan beri bu şekilde olurdu bilgisayarı ilk aldığımdan beri hiç soğutucuyu sökmedim birden böyle olmaya başladı.

Fan arızalanmış olabilir olması gerektiği gibi çalışmıyordur kontrol et, aynı işlemciyi stok soğutucu ile Full overclock 4450 GHz'de çalıştırıyorum 85 dereceyi geçmiyor.

Geri
Yukarı