Ryzen 5 5500 PUBG'de 80 derece oluyor

foreignersgod

Kilopat
Yer
Compton
Daha fazla  
RAM
Corsair 8x2 DDR4 3000MHZ
Ekran kartı
RX 580 8GB
Anakart
B450M PRO M2
İşlemci
Ryzen 5 5500
Dün kutusundan çıkarıp taktığım Ryzen 5 5500'ün PUBG oynarken 80 derece olması normal mi? Önceden Ryzen 5 1600 kullanıyordum hiç 80'i görmemişti. Acaba termal macun mu tam yayılmadı?

BIOS güncellemesi yaptınız mı? @foreignersgod
1600 takılıyken son sürüme güncellemiştim zaten. 5500 Aldıktan sonra tekrar güncelleme yapmadım.

BF1 oynadım 61'lerde gezerdi. Bilirsiniz işlemci ağırlıklı bir oyun.
Ya macunda, ya anakartta, ya işlemcide ya da kasada bir dengesizlik var gibime geliyor arkadaşta.
Sıfır bir format, chipset, sürücü kurulumu, bios sıfırlayıp sadece xmp açmak, bios güncellemek belki fayda sağlar. Siz tabii daha bilgilisiniz ben gündelik kullanan bir insanım.
XMP açınca sorun oluyor bende. 8x2 RAM kullanıyorum, her şeyleri aynı ama satın alma süreleri farklı haliyle versiyonları birinin 1.21 diğerinin 1.33 olduğu için uyumluluk sağlamıyorlar. Bu arada yeni format attım temiz kurulum yapıyorum.

Stok soğutucu ise değerler normal. Ayrıca sanırım PUBG'de biraz optimizasyon sorunu var. Ryzen 5 5600X ve RTX 3070 Ti ile 2K'da darboğaz sorunu yaşayan bir forum üyesi vardı. Bir sürü şey denedik ama nafile.

Hocam iyi bir kule tipi soğutucu almalısınız, o işlemci zaten biraz sıcak çalışan bir işlemci. Kasa içi sirkülasyonu ayarlayın ve kule tipi soğutucu alın. 15-20 derece düşeceğini umuyorum.

CPB'yi kapatmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?
Hayır, onun yerine ryzen master üzerinden stabil çalıştığı saat hızı ve voltaja internetten videolar izleyerek sabitlersen ve kule tipi ortalama bir soğutucu takarsan muhtemelen 65 dereceleri yük altında geçmeyecektir işlemcin. Soğutucu alana kadar yapabileceğin en iyi şey Ryzen Master üzerinden güzel bir voltaj değeri bulup sabitlemek çünkü AMD işlemcilerde voltaj dalgalanması ve buna bağlı sıcaklık artışı fazla. Ama en nihayetinde stok fan ile yapabileceklerin kısıtlı. CBP'yi kapatmak en azından bütün 3000 serisini denemiş biri olarak biraz performans kaybına sebep oluyor, buna gerek olduğunu düşünmüyorum.

CPB'yi kapatmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?
CPB'yi kapatmak sorunu çözmez. Önemli olan PBO+CO ile undervolt yapmak. Fakat bu konuda bilgi sahibi değilseniz biraz forumlarda gezmeniz gerek. Güvenli değerler ile başlayıp yavaş yavaş undervolt deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı