Ryzen 5 5500 RX 570 8 GB Valorant'ta düşük FPS veriyor

x4ty

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar iyi sosyaller, işçi bayramınız kutlu olsun.

İşlemcim Ryzen 5 5500.
Ekran kartım RX 570 8 GB.
16 GB RAM.

Önceden 2600X kullanıyordum 5500'e geçtim, anakartım ve işlemcim yanmıştı işlemciyi değiştirdim anakartın aynısından satın aldım bugün bilgisayarıma format attım.
İşlemcim 6 çekirdek olmasına rağmen AMD adrenalinde 3 çekirdek olarak gösteriyor bunun neden olduğunu anlayamadım formattan önce 6 çekirdek olarak gösteriyordu.
Sıkıntı nerede olabilir?

Attım demiş hocam.

Biraz daha doğru sorayım o vakit. @x4ty formatı C: diskini komple silerek mi attın yoksa yalnızca Windows geri yükleme yaparak mı? Çünkü eski Windows kurulu bölümü sıfırlamak önemlidir donanım değişimleri sonrası.

Formattan kastım USB ile yüklerken "Gelişmiş" kısmını seçmek oluyor.

Msconfig ayarlarında işlemci sayısını yanlışlıkla ellemiş olabilir misin?

Screenshot_1.png

Ben yanlış bilgi vermiş gibi olmayayım bir süredir böyle kullanıyordum format atmadan , fps'im düşüktü ama idare ediyordum bugün mavi ekran hatası aldım ve bilgisayar mavi ekranda kalıyordu bilgisayarı 0'layarak windowsu tekrar bu bilgisayardan kur seçeneği ile kurdum.

Msconfig'de işlemci çekirdek sayısı 6 da tikliydi o tiki kaldırdıktan sonra Amd Adrenalinde 6 çekirdeği gördüm şuan Valorant'ı açtım ve poligonda 200+ fps alıyorum normal midir ?

Tikliyken 120-150 lerde alıyordum.

Ben yanlış bilgi vermiş gibi olmayayım bir süredir böyle kullanıyordum format atmadan , fps'im düşüktü ama idare ediyordum bugün mavi ekran hatası aldım ve bilgisayar mavi ekranda kalıyordu bilgisayarı 0'layarak windowsu tekrar bu bilgisayardan kur seçeneği ile kurdum.

Msconfig'de işlemci çekirdek sayısı 6 da tikliydi o tiki kaldırdıktan sonra Amd Adrenalinde 6 çekirdeği gördüm şuan Valorant'ı açtım ve poligonda 200+ fps alıyorum normal midir ?

Tikliyken 120-150 lerde alıyordum.
O ayar geriye kalan çekirdeklerin uyku moduna geçmesine sebep oluyor. Hiçbir şey seçme o tiki kaldır direk. Hatta o sekmedeki hiçbir ayara dokunma bence.

Şuanlık herşey düzgün gibi ancak temiz bir format atsam sanırım herşey daha iyi olacak , bir süre böyle idare edeceğim sanırım cevaplarınız için teşekkür ederim sorunum çözüldü.Sanırım bu fps normal.

Bir video izleyerek msconfigle oynamamıştım aslında.Yanma olayı ise şu şekilde oldu ;

Bir süre bilgisayarı açtığımda klavye , mouse ve ekrana elektrik gelmiyordu res atınca geliyordu bir gün res atıncada gelmemeye başladı bu şekilde yandı 2 side.

Geri
Yukarı