Elektronik Ryzen 5 5500, RX 6650 XT sistem 14.999 TL

NVIDIA gerçekten şaçmalıyor hala laptaplara 6 GB VRAM yapıyorlar dalga geçer gibi.
Laptopların GPU işleme güçlerine bakarsak 20 GB yapsalar bile kas gücü zayıf olduğu için Max 7-8gb kullanabilecek, laptop için 6GB VRAM çok da az değil bence ideali 8Gb (4060 vs kartlar için), ama aynısı masaüstü' nde geçerli değil tabi. 8GB 3070 hala çok komik.

Laptopların GPU işleme güçlerine bakarsak 20 GB yapsalar bile kas gücü zayıf olduğu için Max 7-8 GB kullanabilecek, laptop için 6 GB VRAM çok da az değil bence ideali 8 GB (4060 vs kartlar için), ama aynısı masaüstü' nde geçerli değil tabii. 8 GB 3070 hala çok komik.

Yani evet ama yine de 4050 için falan 8 GB koysalar laptaplara daha iyi. Masaüstü zaten komedi gibi 3070 falan 8 GB ne demek.

Laptopların GPU işleme güçlerine bakarsak 20 GB yapsalar bile kas gücü zayıf olduğu için Max 7-8 GB kullanabilecek, laptop için 6 GB VRAM çok da az değil bence ideali 8 GB (4060 vs kartlar için), ama aynısı masaüstü' nde geçerli değil tabii. 8 GB 3070 hala çok komik.

Katılıyorum sizlere. GPU'nun işlem gücüne karşılık VRAM oranı yeterliliği yerine herkes bol VRAM derdinde. Oysa bol keseden VRAM doldursalar ve GPU potansiyeli zayıf olduğundan zaten o bol VRAM'den faydalanamayacak.

Ama bazı kartlar için durum çok komik kalmakta tabii. RTX 3070 için 8 GB VRAM tam bir ironi.

Bende RTX 3070 kullanmaktayım. Monitörüm 1080p olduğu için DLDSR'de 1620p çözünürlükte High-Ultra ayarlarda oyunları açıyorum. Şimdiye kadar VRAM şişmesi veya VRAM hatası almadım. O konuda belki NVIDIA sürücülerinin bir başarısı söz konusu, yeni güncellemeler ile VRAM tüketimim aynı ayarlarda daha düşük kalmakta.

Ancak mevzu kas gücü yüksek kartta düşük VRAM varsa dert edilebilir. Diğer türlü bunlar için can sıkmaya hiç gerek yok.

Yani evet ama yine de 4050 için falan 8 GB koysalar laptaplara daha iyi. Masaüstü zaten komedi gibi 3070 falan 8 GB ne demek.
4050 gibi bir kartın VRAM' i 6Gb idealdir bana sorarsan, 5gb bile kabul edilebilir sayılır hatta. Ama 3070 gibi bir kartın gideri 14GB civarı VRAM' dir, eski jenerasyonlardaki 12 GB kabul edilebilir seviyedeydi.

Hem daha ucuz hem ekran kartı ROG, alacak olanların bunu almasını tavsiye ederim.

Anakart cok eski chipset ve Hiper kasa ve PSU ilk defa duydum. Eger Hiper PSU ve kasa iyiyse, bakilabilir. Ama anakart cok eski chipset.

Ekran karti ROG olmasi, satmak icin iyi olabilir ama zaten fazla isinmayan kart. Gorunus icin iyi olabilir.

Anakart cok eski chipset ve Hiper kasa ve PSU ilk defa duydum. Eger Hiper PSU ve kasa iyiyse, bakilabilir. Ama anakart cok eski chipset.

Ekran karti ROG olmasi, satmak icin iyi olabilir ama zaten fazla isinmayan kart. Gorunus icin iyi olabilir.

150 TL fatkla seninkindeki aynı anakartı alabiliyosun ve 350 TL daha uyguna geliyor yine de, dikkatli kontrol etmeni öneririm. 6650XT de çok rahat 2K oyunculuk kaldırabilir ama, çok ısınır bu yüzden Dual ve ROG arasında ciddi ısı farkları var 2K'da.

150 TL fatkla seninkindeki aynı anakartı alabiliyosun ve 350 TL daha uyguna geliyor yine de, dikkatli kontrol etmeni öneririm. 6650XT de çok rahat 2K oyunculuk kaldırabilir ama, çok ısınır bu yüzden Dual ve ROG arasında ciddi ısı farkları var 2K'da.

RX 6650 XT QHD olmaz. Yeterli performans olmaz. FHD karti.

Ozellestirmelere bakmadim, sistemin ozu neyse ona baktim. Hiper PSU ve kasa icin ne diyorsun? Fason uretim ve belirsiz marka gibi gozukuyor.

Geri
Yukarı