Ryzen 5 5600 90 derece

• Konuyu başlatan yms
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 5B
Peki CPB kapatsam ne kadar düşer?
Bariz şekilde bir sıcaklık değişimi olur ama o durumda da işlemciniz R5 5600 olmaz. Başka bir şey haline gelir. He belli başlı ekran kartlarını o halde de besleyebilir lakin R5 5600 alıp Boost etmesin demek kusura bakmayın ama mantık dışı bir tercihtir.

Lamborghini araban var ama tüp taktırmak istiyorsun gibi birşey olur CBP kapatmak.

Peki hiçbir şey yapmasam. Bir zararı olur mu?
Ben size daha sıkıntılı bir durumdan bahsedeyim: Şu an soğuk mevsimin etkisindeyiz. Yaz aylarında oluşacak durumu görebiliyor musunuz? 300-400 TL'lik bir kule tipi soğutucuyla önüne geçilebilecek durumu uzatmanın hiç manası yok. He bütçeniz yoksa geçici süreyle CPB kapatın ama "soğutucu almak istemiyorum" demek çok manasız.

Peki hiçbir şey yapmasam. Bir zararı olur mu?

Olabilir de olmayabilir de. Sıcaklık artınca işlemci güç keser, performansı düşer. Zaten 95 derecenin üzerine çıkarsa bilgisayar kendini kapatır. Allah rızası için stok soğutucu kullanma, içim cız ediyor.

Dediklerinizi anlıyorum ama diğer test videolarında benden daha iyi sıcaklıklar elde ediyorlar ne fark var anlamıyorum iyi ve ucuz soğutucu öneriniz varsa düşünebilirim ama pek bütçem yok.

Benim merak ettiğim bir şeyi yanlış mı yaptım yoksa stok soğutucu ile normal mi?

Dediklerinizi anlıyorum ama diğer test videolarında benden daha iyi sıcaklıklar elde ediyorlar ne fark anlamıyorum iyi ve ucuz soğutucu öneriniz varsa düşünebilirim ama pek bütçem yok.

UV falan yapıyorlar ama arkadaş 5600 gibi performans işlemcisi alıyorsanız da soğutucudan kaçmayın hepten amele işi oluyor.

Binlerce liralık sıvı soğutma al denmiyor 500-600 liralık bir kule tipi bile taksan uzun yıllar hem serin hem de en iyi performansında kullanabileceksin UV, CPB falan uğraşmadan.

Dediklerinizi anlıyorum ama diğer test videolarında benden daha iyi sıcaklıklar elde ediyorlar ne fark anlamıyorum iyi ve ucuz soğutucu öneriniz varsa düşünebilirim ama pek bütçem yok.

Kanka özellikle AMD bünyesinde dışarıdan alacağın en ucuz soğutucu bile stok soğutucudan daha iyi performans verir. Çok ucuz F/P önerim

Benim merak ettiğim bir şeyi yanlış mı yaptım yoksa stok soğutucu ile normal mi?

Kanka ben 5600X işlemciyi yazın aldım. i3-10100 idi önceki işlemcim ve stok fan ile en ağır stres testlerinde bile 70 derecede çalışıyordu. 5600X'i taktım ve kurulum yaparken BIOS ekranında bile 55-60 derecede çalışıyordu. Eskaza stres testine soktum saniyeler içinde 94 derece oldu ve sıvı soğutma gelene kadar bilgisayarı kullanmadım.

Geri
Yukarı