Ryzen 5 5600 90 derece

• Konuyu başlatan yms
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 5B
Dediklerinizi anlıyorum ama diğer test videolarında benden daha iyi sıcaklıklar elde ediyorlar ne fark var anlamıyorum iyi ve ucuz soğutucu öneriniz varsa düşünebilirim ama pek bütçem yok.

Benim merak ettiğim bir şeyi yanlış mı yaptım yoksa stok soğutucu ile normal mi?
Konu stok soğutucunun bu işlemci için makul sıcaklık değerleri sunmaması. Burada yanlış falan yok. Asıl yanlış, bunu bilerek kullanmaya çalışmak. Onun önüne de bir şekilde geçiyorsunuz. @kino size zaten önerileri yaptı. He o kadar bile çıkmıyorsa bari aşağıdaki ürün için bakiye oluşturun.

Para vererek her şeyin çözümü olduğunu zaten biliyorum. Sadece stok soğutucuyla kabul edilebilir derecelerde çalıştırabilir miyim diye sormuştum. Ayrıca bu benim ilk işlemci değiştirmem bir aşamada yanlış yapmış olabilirim.

Para vererek her şeyin çözümü olduğunu zaten biliyorum. Sadece stok soğutucuyla kabul edilebilir derecelerde çalıştırabilir miyim diye sormuştum. Ayrıca bu benim ilk işlemci değiştirmem bir aşamada yanlış yapmış olabilirim.
Yanlışınız gayet açık. Stok soğutucunun yetersiz kaldığı güçte bir işlemci alıp onu kullanmakta ısrarcı olmak. Ha bir de şu var:
Ayrıca ben bu işlemciyi takarken biraz sorun yaşadığım için macunu baya azaldı.

Tekrar termal uygulayıp stok soğutucuyu takarsın. Değişen bir şey olmazsa soğutucudan emin olmuş oluruz. Ondan sonra uygun fiyatlı bir soğutucu alırız. Montajında falan ben yardımcı olurum sana.

Arkadaşın 5600 gibi bir işlemci alıp soğutucuya 400-500TL vermekten kaçınması bu konuyu böyle gereksiz uzattı.
Bakamayacaksanız kullanmayın arkadaşlar, onun yerine bana da verebilirsiniz(!)

İşlemci sistemde en çok ilgiyi hak eden donanım. 3300X'i stok fan ve stok hızlı RAM'lerle kullandığım performansıyla şu anki soğutuculu ve overclock + düşük gecikmelerle performansını kıyaslasam cidden uçurum var, özellikle oyun performansında sanki üst nesil işlemciye geçmiş gibi oluyor.

Çalıştırabilirsin ama bazı şeylerden feragat ederek. Bas parayı yarın al demiyorum lakin ilk fırsatta al bir tane, burada opsiyonlar atıldı sana. Şu an CPB kapatırsın düşürürsün bu sorun değil. Önemli olan 5600 gibi bir işlemciye sahipken verdiğin her kuruşun hakkını almak için kesenin ağzını birazcık daha açacaksın. Sonra yıllar boyunca kafan rahat.

İşlemci sistemde en çok ilgiyi hak eden donanım. 3300X'i stok fan ve stok hızlı RAM'lerle kullandığım performansıyla şu anki soğutuculu ve overclock + düşük gecikmelerle performansını kıyaslasam cidden uçurum var, özellikle oyun performansında sanki üst nesil işlemciye geçmiş gibi oluyor.
Intel işlemcilerde durum ne bilmiyorum fakat AMD işlemcilerde OC, soğutucu ve RAM'in ne kadar önemli olduğunu işlemcim 95 derece çalışmaya başladığında ve kendime yeni RAM almak için araştırma yaptığımda anlamıştım. FSR'sız oynadığım AC Valhalla'yı CPB kapatınca FSR açarak oynamak zorunda kalmıştım. En azından işlemci 70 dereceye kadar düşmüştü.

Geri
Yukarı