Ryzen 5 5600 boşta 75 derece oluyor

Merhaba. Ryzen 5 5600 işlemcim var. İşlemci ye takılı normal kutusundan çıkan fan var. Bilgisayar boştayken 60 derece civarı bazen 75'e kadar çıkıyor. Oyunlarda da 95-100 derece civarı takılıyor. Sizce çok mu ısınıyor. İşlemciye başka bir fan mı takayım?

Hem macun yenileme zamanı gelmiş hem de kule tipi bir soğutucu kullanın.

Bende yeni sistem aldım hocam ve bu işlemciyi kullanıyorum. Ekteki videoyu izleyerek undervolt yaptım. Sistemimde ilk oyun deneyimim Hogwarts Legacy oldu 2K Ultra ayarlarda 1-2 saat arası oynadıktan sonra sıcaklığa baktım 75 derece gözüküyordu. Sanırım fena değil. FPS olarak da birkaç FPS falan fark etti bende.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

hocam birde CPU sıcaklık değerleri böyle boşta iken sürekli bir artıyor bir düşüyor. Min. 54 derece ama 54 derecede takıldığı 5 saniye sonra tekrar artıp düşüyor bunun işlemciye bir zararı varmı?
1683143284675.png

Hocam kasa tam 13 şubatta 0 olarak toplandı 3 ay oldu. 3 ayda macun değişimi biraz erken değil mi?

Yani haklısınız ancak kasanızın hava akışı kasa içinde hapsolan sıcak hava ve sistemi günlük ne kadar zorladığınıza göre değişkenlik gösterir. Şey gibi düşünün 60-70 km hızla giden bir aracın deposu mu daha çabuk biter yoksa 120-130 km hızla giden bir aracın ki mi? Saçma bir örnekte vermiş olabilirim bunun için kusuruma bakmayın. Aynı işlemciyi kullanıyorum bende oyun içinde 62-63 dereceyi geçmediği halde sıvı soğutma mı alsam dediğim oluyor. İşlemci ile birlikte Cooler Master Hyper 212 Spectrum kullanıyorum. Tavsiyem kaliteli bir termal macun ve kule tipi hava soğutma.

Yani haklısınız ancak kasanızın hava akışı kasa içinde hapsolan sıcak hava ve sistemi günlük ne kadar zorladığınıza göre değişkenlik gösterir. Şey gibi düşünün 60-70 km hızla giden bir aracın deposu mu daha çabuk biter yoksa 120-130 km hızla giden bir aracın ki mi? Saçma bir örnekte vermiş olabilirim bunun için kusuruma bakmayın. Aynı işlemciyi kullanıyorum bende oyun içinde 62-63 dereceyi geçmediği halde sıvı soğutma mı alsam dediğim oluyor. İşlemci ile birlikte Cooler Master Hyper 212 Spectrum kullanıyorum. Tavsiyem kaliteli bir termal macun ve kule tipi hava soğutma.
benim kasamda da sıcak hava dışarıya atılamıyordu. GameBooster G2057B kasa var içerdeki sıcak havanın dışarıya atılması dahada kolaylaşması için üst tarafa 2 adet daha egzoz fan olarak taktım. Kasada pek sıcak hava kalmıyor ama işlemcinin olduğu taraf cama aşırı derecede sıcak vuruyor. Resmen elimi deyemiyorum pc boşta olduğu halde. arkadaşların dediği gibi yakında kule tipi soğutucuya geçmeyi düşünüyorum. Şuanda bile sadece opera açık cpu sıcaklığı 82 ye dayandı. Termal macun sürmeyimi unuttular acaba :D

Benim kasamda da sıcak hava dışarıya atılamıyordu. Game booster G2057b kasa var içerdeki sıcak havanın dışarıya atılması daha da kolaylaşması için üst tarafa 2 adet daha egzoz fan olarak taktım. Kasada pek sıcak hava kalmıyor ama işlemcinin olduğu taraf cama aşırı derecede sıcak vuruyor. Resmen elimi deyemiyorum PC boşta olduğu halde. Arkadaşların dediği gibi yakında kule tipi soğutucuya geçmeyi düşünüyorum.

Kule tipi soğutucuya geçmek işlemcinizi rahatlatacaktır. Bunların dışından arka planda ne kadar gereksiz uygulama ve servis varsa kapatın. Servisleri devre dışı bırakın.

Aynı ısınma sorunundan bende şikayetçiyim. Benim konum belki işinize yarar. Benimde 90 derece görüyordu onu maksimum 75-80 görecek hale getirebildim kule tipi + macun ile. Tavsiye ederim.

Geri
Yukarı