Ryzen 5 5600 çok ısınıyor

TeufeL-07

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Ryzen 5 5600 stok fanlı bir sistem kurdum 1 aylık daha. 1 aydır oyunlarda 75 dereceyi geçmiyorken bugün aniden fanın tam yük çalıştığını duymaya başladım ve kontrol ettiğimde 95 dereceye çıktığını gördüm. Şu an boşta 45 derece civarı oyuna girince 5 dakika içinde 90'lara çıkıyor. Her şey yeni stok OC'suz. Toplama düzgün yapıldı BIOS güncel. Windows 10 kullanıyorum. Tesadüf mü bilmiyorum bugün CoD WWII'yi indirip kurdum repack olarak ve ilk bu oyunu oynarken coşmaya başladı(oyunu silip denemedim) işlemcim, sonra tüm oyunlara sirayet etti.

Yanlış bir şey yok. Sistemi yeteri kadar zorlayamamışsın. YT testlerine bakabilirsin, burada da açılmış bir sürü konu var bu işlemci ısınıyor bu değerler normal stok soğutucuyla.

Sıcaklıklar incelemelerde de düzgün görünüyor.
Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1674512142359.png

Daha %50 ortalama işlemci kullanımında 85 dereceyi görüyor attığınız sistem. Videoya baktım. Yine aynı şekilde düzgün bir şekilde işlemci ve fan arasının düzgün sıkıştırılmadığını düşündüğüm bir sistem. Hava akışı düzgün olan bir sistemde bile böyle oluyorsa bu durumdan bu sistemde muzdarip. Bu sorun sadece stok soğutucularda yaşanıyor. Tek fanlı ucuz yollu Snowman soğutucularda bile daha iyi sıcaklık değerlerine ulaşılabiliyor. Stok soğutucularda neden böyle bir durum var bilmiyorum ama nadirende olsa denk geliyoruz. Termal macunda sızma bile yapabiliyor.

Yine aynı şekilde düzgün bir şekilde işlemci ve fan arasının düzgün sıkıştırılmadığını düşündüğüm bir sistem.
Onla alakalı hiç değil.

Hava akışı düzgün olan bir sistemde bile böyle oluyorsa bu durumdan bu sistemde muzdarip. Bu sorun sadece stok soğutucularda yaşanıyor.
Zaten sorun stok soğutucu. Sistemdeki kasa mesh o kasadan değil. Bu stok soğutucu yetmiyor. İki çözüm var ya soğutucu alacaksın, ya da voltaj düşereceksin.

Tek fanlı ucuz yollu Snowman soğutucularda bile daha iyi sıcaklık değerlerine ulaşılabiliyor. Stok soğutucularda neden böyle bir durum var bilmiyorum ama nadirende olsa denk geliyoruz.
5600 ve 5600X önceki R5 işlemcileri gibi değil, diğer işlemcilere bir nebze yetiyordu. 3600 serisi de stok soğutucuyla ısınma sorunu yaşıyor, bunda da aynı. Bu işlemciler için yetmiyor maalesef. Ben kasa açık halde bile 75 derece üstlerini görüyorum düşün artık.

Geri
Yukarı