Ryzen 5 5600 için soğutucu önerisi

Charmander00

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Ryzen 5 5600

Ekran Kartı: MSI RTX 2060 VENTUS XS OC
Selam. İşlemcim Ryzen 5 5600 şu an stok soğutucu kullanıyorum. Bu iki soğutucu arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz? Forumda ID-Cooling SE-214-XT'yi çok gördüm fakat kargo ile beraber 928TL'ye geliyor. Biraz araştırıp DeepCool GAMMAXX AG400'ü buldum Amazon yurt dışından 825TL'ye geliyor. Hangisini önerirsiniz? (RGB takıntım yok)

DeepCool GAMMAXX AG400

ID-COOLING SE-214-XT

Selam. İşlemcim Ryzen 5 5600 şu an stok soğutucu kullanıyorum. Bu iki soğutucu arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz? Forumda ID-Cooling SE-214-XT'yi çok gördüm fakat kargo ile beraber 928TL'ye geliyor. Biraz araştırıp DeepCool GAMMAXX AG400'ü buldum Amazon yurt dışından 825TL'ye geliyor. Hangisini önerirsiniz? (RGB takıntım yok)

DeepCool GAMMAXX AG400

ID-COOLING SE-214-XT

214 XT + ek fan arka kısma.

Pbo OC açık 4.6 GHz 2 saat prime 94 veya 6-7 saatlik oyun oturumunda klimasız odada CM H500argb kasa ile Snowman M401 soğutucu 70-74 derece sabit tutabiliyor. Daha fazla ısınmadığı için 4 borulu soğutucu blok yeterli fazlasını ben gerekli görmüyorum. Arctic LF2 360 alacaktım daha da ısıyı düşürmek için ama sonra 55-60 derecede kullanmanın çok bir şey değiştirmeyeceğini düşündüm. Söylediğiniz soğutmaların ikisi de birbirine yakın sonuçlar verecektir. 2-4 derece için kafaya takmayın bence uygun fiyatlı olanı alın geçin.

Ayrıca şunu da belirteyim, soğutucu blok suyla yıkanmadıkça zamanla korozyona vs. yıpranmaya bağlı eskime göstermeyeceği için sıfır sistem alınsa dahi bu tarz giriş seviye soğutmaların sıfır olarak alınmasını mantıklı görmüyorum. İkinci elde en uygun fansız dahi 4-6 borulu soğutma bloğunu (saçma çin malı olanlar hariç) ve yanına güzel bir fan alarak yarı fiyatından da uyguna aynı performansı yakayabilirsiniz. 900 liralar falan 214xt ag400 gibi modeller etmez. Maalesef etmez. İyi bir fan ile M200 bile stok soğutucudan çok daha iyi olacaktır. 1000 liralara gelindiğinde biraz daha çıkıp 1600-1800 liraya (neredeyse iki katı ama ömürlük) hava soğutmalara yönelip 240-280mm sıvı soğutma eş değer performans alınabilir.

Bunun dışında giriş seviyesi için ikinci el soğutma bloğu ve yanına güzel bir fan tavsiyemdir.

İşten gelince üşenmedim klasik Diablo ve Baldur's Gate maratonu için oturdum PC başına açtım HWINFO'yu arkada Chrome'da podcast ve canlı yayın eşliğinde oyunlara başladım.

R5 5600 + Snowman M401 soğutucu
Tuf 4070 OC
H500 ARGB kasa (stok 200mm 2x ön fan)
*Hava 30+derece nem+%80 civarı

Diablo 1080P Ultra DLSS Q
Baldur's Gate 2K Ultra ayarlarında.

Yemeğe gittiğimde bile oyunlar açıktı ama kapalı olsa da grafik değişmezdi diye düşünüyorum. Oyun aralarında grafiklere arada bir YouTube video değişirken baktım anormal bir durum yoktu 70-75-80 (pik değer) arasında geziyordu.D4'de işlemci kullanımı daha yüksekti. Birazdan yatacağım için bilgisayarı kapatmadan ekran görüntüsü aldım:

gg.png
Grafikte 80,3 derece pik değeri veriyor ama oyun esnasında öyle bir veriyi görmedim, 70-75 arası geziyordu. Ara ara 80'lere vurmuş olabilir. Bence normal bir durum.

Hatırı sayılır bir 280mm sıvı soğutma almayacaksanız sıvı soğutmaya para harcamayın boşuna. İyi bir kule tipi bloğa sahip hava soğutmayı daha uyguna alıp 240mm sıvı soğutma performansı almanız çok muhtemel. En önemli tavsiyem ise ne alırsanız alın (kule tipi) stok soğutucudan daha iyi olacaktır. Yine söylemek istiyorum 1000 Lira falan vermeye gerek yok 214XT 224XT emin olun yarısı kadar daha verip 1500-1600 Liraya gerçekten kaliteli bir soğutma alırsanız işinizi görecektir.

Son düzenleme:
PBO OC açık 4.6 GHz 2 saat Prime 94 veya 6-7 saatlik oyun oturumunda klimasız odada CM H500ARGB kasa ile Snowman M401 soğutucu 70-74 derece sabit tutabiliyor. Daha fazla ısınmadığı için 4 borulu soğutucu blok yeterli fazlasını ben gerekli görmüyorum. Arctic LF2 360 alacaktım daha da ısıyı düşürmek için ama sonra 55-60 derecede kullanmanın çok bir şey değiştirmeyeceğini düşündüm. Söylediğiniz soğutmaların ikisi de birbirine yakın sonuçlar verecektir. 2-4 derece için kafaya takmayın bence uygun fiyatlı olanı alın geçin.

Ayrıca şunu da belirteyim, soğutucu blok suyla yıkanmadıkça zamanla korozyona vs. yıpranmaya bağlı eskime göstermeyeceği için sıfır sistem alınsa dahi bu tarz giriş seviye soğutmaların sıfır olarak alınmasını mantıklı görmüyorum. İkinci elde en uygun fansız dahi 4-6 borulu soğutma bloğunu (saçma Çin malı olanlar hariç) ve yanına güzel bir fan alarak yarı fiyatından da uyguna aynı performansı yakayabilirsiniz. 900 liralar falan 214XT AG400 gibi modeller etmez. Maalesef etmez. İyi bir fan ile M200 bile stok soğutucudan çok daha iyi olacaktır. 1000 liralara gelindiğinde biraz daha çıkıp 1600-1800 liraya (neredeyse iki katı ama ömürlük) hava soğutmalara yönelip 240-280mm sıvı soğutma eş değer performans alınabilir.

Bunun dışında giriş seviyesi için ikinci el soğutma bloğu ve yanına güzel bir fan tavsiyemdir.

İşten gelince üşenmedim klasik Diablo ve Baldur's Gate maratonu için oturdum PC başına açtım HWiNFO'yu arkada Chrome'da podcast ve canlı yayın eşliğinde oyunlara başladım.

TUF 4070 OC
H500 ARGB kasa (stok 200mm 2X ön fan)

Diablo 1080p Ultra DLSS Q

Yemeğe gittiğimde bile oyunlar açıktı ama kapalı olsa da grafik değişmezdi diye düşünüyorum. Oyun aralarında grafiklere arada bir YouTube video değişirken baktım anormal bir durum yoktu 70-75-80 (pik değer) arasında geziyordu. D4'te işlemci kullanımı daha yüksekti. Birazdan yatacağım için bilgisayarı kapatmadan ekran görüntüsü aldım:

Eki Görüntüle 1895204Grafikte 80,3 derece pik değeri veriyor ama oyun esnasında öyle bir veriyi görmedim, 70-75 arası geziyordu. Ara ara 80'lere vurmuş olabilir. Bence normal bir durum.

Hatırı sayılır bir 280mm sıvı soğutma almayacaksanız sıvı soğutmaya para harcamayın boşuna. İyi bir kule tipi bloğa sahip hava soğutmayı daha uyguna alıp 240mm sıvı soğutma performansı almanız çok muhtemel. En önemli tavsiyem ise ne alırsanız alın (kule tipi) stok soğutucudan daha iyi olacaktır. Yine söylemek istiyorum 1000 Lira falan vermeye gerek yok 214XT 224XT emin olun yarısı kadar daha verip 1500-1600 Liraya gerçekten kaliteli bir soğutma alırsanız işinizi görecektir.

Teşekkür ederim bu kadar uğraşmışsın gerek yoktu aslında.

PBO OC açık 4.6 GHz 2 saat Prime 94 veya 6-7 saatlik oyun oturumunda klimasız odada CM H500ARGB kasa ile Snowman M401 soğutucu 70-74 derece sabit tutabiliyor. Daha fazla ısınmadığı için 4 borulu soğutucu blok yeterli fazlasını ben gerekli görmüyorum. Arctic LF2 360 alacaktım daha da ısıyı düşürmek için ama sonra 55-60 derecede kullanmanın çok bir şey değiştirmeyeceğini düşündüm. Söylediğiniz soğutmaların ikisi de birbirine yakın sonuçlar verecektir. 2-4 derece için kafaya takmayın bence uygun fiyatlı olanı alın geçin.

Ayrıca şunu da belirteyim, soğutucu blok suyla yıkanmadıkça zamanla korozyona vs. yıpranmaya bağlı eskime göstermeyeceği için sıfır sistem alınsa dahi bu tarz giriş seviye soğutmaların sıfır olarak alınmasını mantıklı görmüyorum. İkinci elde en uygun fansız dahi 4-6 borulu soğutma bloğunu (saçma Çin malı olanlar hariç) ve yanına güzel bir fan alarak yarı fiyatından da uyguna aynı performansı yakayabilirsiniz. 900 liralar falan 214XT AG400 gibi modeller etmez. Maalesef etmez. İyi bir fan ile M200 bile stok soğutucudan çok daha iyi olacaktır. 1000 liralara gelindiğinde biraz daha çıkıp 1600-1800 liraya (neredeyse iki katı ama ömürlük) hava soğutmalara yönelip 240-280mm sıvı soğutma eş değer performans alınabilir.

İşten gelince üşenmedim klasik Diablo ve Baldur's Gate maratonu için oturdum PC başına açtım HWiNFO'yu arkada Chrome'da podcast ve canlı yayın eşliğinde oyunlara başladım.

TUF 4070 OC
H500 ARGB kasa (stok 200mm 2X ön fan)

Diablo 1080p Ultra DLSS Q

Yemeğe gittiğimde bile oyunlar açıktı ama kapalı olsa da grafik değişmezdi diye düşünüyorum. Oyun aralarında grafiklere arada bir YouTube video değişirken baktım anormal bir durum yoktu 70-75-80 (pik değer) arasında geziyordu. D4'te işlemci kullanımı daha yüksekti. Birazdan yatacağım için bilgisayarı kapatmadan ekran görüntüsü aldım:

Eki Görüntüle 1895204Grafikte 80,3 derece pik değeri veriyor ama oyun esnasında öyle bir veriyi görmedim, 70-75 arası geziyordu. Ara ara 80'lere vurmuş olabilir. Bence normal bir durum.

Dark Freezer X120 almaya karar verdim 641TL yardımınız için teşekkür ederim

Teşekkür ederim bu kadar uğraşmışsın gerek yoktu aslında.

Dark Freezer X120 almaya karar verdim 641TL yardımınız için teşekkür ederim
Rica ederim ama gösterdiğiniz soğutucu f/p olarak kötüfan özellikleri aynı şekilde, sipariş geçtiyseniz yapacak bir şey yok ama iptal edebilirseniz edin edemezseniz statik basıncı yüksek fan ile değişmenizi öneririm.
Onun yerine bunu tercih edin çok daha iyi performans verecektir. En azından çift fan ile daha verimli olacaktır: https://sahibinden.com/1115541486

İlla sıfır almak istiyorsanız şu (DarkFreezer'dan) daha verimli olacaktır: https://www.trendyol.com/snowman/x6...djust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.23.9

Geri
Yukarı