Ryzen 5 5600 Quad Channel Destekliyor mu?

sagoistburak

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Yakın zamanda bilgisayar bileşenlerinin güncelleyeceğim için bir konuda yardımınızı istiyorum. Anakart, işlemci ve RAM ile güncelleyeceğim. Parçaları ekte belirttim. Sorunum ise RAM'lerde başlıyor forumlarda dolanırken quad channel RAM desteklemez bu işlemci diye bir konu gördüm. Ne kadar doğru bilmediğim için bir de ben konu açayım dedim. Ryzen 5600 Quad RAM destekliyor mu?

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2023.01.27 - 11.54.21.56 (2).png
    Desktop Screenshot 2023.01.27 - 11.54.21.56 (2).png
    225,8 KB · Görüntüleme: 64
4 tane ram takmaktan bahsediyorsanız destekliyor fakat Quad Channel çalıştırmak diyorsan hayır desteklemiyor. 4'lü ram takarsan Dual Channel olarak çalışır oyun için fazlasıyla yeterlidir. 4'lü satılan ramlerde bile uyumsuzluk yaptığını XMP açamayan müşterilerim olmuştu. Görsel için 16x2 8x2 safe stabil bir seçenek varken ben olsam 4 tane ram almazdım.

4 tane RAM takmaktan bahsediyorsanız destekliyor fakat Quad channel çalıştırmak diyorsan hayır desteklemiyor. 4'lü RAM takarsan Dual channel olarak çalışır oyun için fazlasıyla yeterlidir. 4'lü satılan RAM'lerde bile uyumsuzluk yaptığını XMP açamayan müşterilerim olmuştu. Görsel için 16x2 8x2 safe stabil bir seçenek varken ben olsam 4 tane RAM almazdım.

Hocam yorumlarınız için teşekkür ederim. Nedenini söyleyeyim 4x8 olarak alındığında bayağı uyguna geliyor. Yani 4x8 32 GB alsamda gene 16 GB çalışır diyorsunuz değil mi?

Hocam yorumlarınız için teşekkür ederim. Nedenini söyleyeyim 4x8 olarak alındığında bayağı uyguna geliyor. Yani 4x8 32 GB alsamda gene 16 GB çalışır diyorsunuz değil mi?

Hayır yine 32 GB görür Dual vs Quad olayı öyle bir şey değil. Oyunlarda Quad Channel'ın çok büyük etkisi yok ama Dual Channel çok büyük etkisi var. Demek istediğim şey mümkünse görselden fedakârlık edip 16x2 veya 8x2 almanız. 8x4 taktığınız zaman uyumsuzluk yapabilir bunu quad veya dual ile bağlantısı yok tamamen biraz şans işi diyebilirim.

Ayrıca dikkat çekmek istediğim bir husus var Amazondan sipariş ediyorsunu ama satıcı Amazon değil hatta "Hema Bilişim" güvenilir bile değil. Ürünleri seçerken satıcısı "AmazonTR" olarak almalısınız.

Hayır yine 32 GB görür Dual vs Quad olayı öyle bir şey değil. Oyunlarda Quad Channel'ın çok büyük etkisi yok ama Dual Channel çok büyük etkisi var. Demek istediğim şey mümkünse görselden fedakârlık edip 16x2 veya 8x2 almanız. 8x4 taktığınız zaman uyumsuzluk yapabilir bunu quad veya dual ile bağlantısı yok tamamen biraz şans işi diyebilirim.

Ayrıca dikkat çekmek istediğim bir husus var Amazondan sipariş ediyorsunu ama satıcı Amazon değil hatta "Hema Bilişim" güvenilir bile değil. Ürünleri seçerken satıcısı "AmazonTR" olarak almalısınız.
Benim makinede fark yaratıyor 4 kanal :D

Geri
Yukarı