Ryzen 5 5600 sistemde GTA 5 sürekli donuyor

• Konuyu başlatan Luzz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 468

Luzz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Geç olsa da GTA 5 oynuyorum, ancak dünden itibaren meşhur donma sorununu yaşamaya başladım, daha önce olmuyordu. Rastgele olarak 2-3 saniye sistem tamamen donuyor, sonra devam ediyor. Donmaların sıklığı dediğim gibi rastgele, 3-5 saniye sonra da oluyor, 30 saniye sonra da oluyor. Genelde sistemde kurulu Razer yazılımlarını kapatınca düzeliyor denilmiş ancak bende Razer yazılımı yüklü değil, ama klavyem Razer. Birkaç önerilen ayar denedim fakat maalesef etki etmedi. Hatta Epic üzerinden oynuyordum, denemek için Steam'den de indirdim durum değişmedi. Daha önce bu durumu yaşayıp da çözen oldu mu acaba?

Lazım olursa sistemim: Ryzen 5 5600 / 16 GB RAM / AMD RX 6700.

Not: 1 hafta oynamamıştım, bu sürede sistemde değişen şeyler - Windows güncellemesi oldu - işlemciye farklı soğutucu taktım. Belki bunlar etki etmiş olabilir diye belirtmek istedim.

Son düzenleme:
Oyun içerisindeki sıcaklık değerlerini gönderebilir misiniz? Benzer bir sorunu ısınma sebebiyle yaşamıştım bilgisayar donup kapanıyordu kasa temizliğinden sonra düzelmişti.

Oyun içerisindeki sıcaklık değerlerini gönderebilir misiniz? Benzer bir sorunu ısınma sebebiyle yaşamıştım bilgisayar donup kapanıyordu kasa temizliğinden sonra düzelmişti.
Eski soğutucunuzu takıp bir deneyin sorun ısınma gibi görünüyor.
Sıcaklıktan sorun yok görünüyor, oyun sırasındaki grafiğini ekran görüntüsü olarak ekledim, FPS anlık sıfırlanmış. Şimdi eski soğutucuyu takıp tekrar deneyeceğim.

Güncelleme: şimdi denedim eski soğutucu ile, yine aynı durum oldu.

Sistem boştayken RAM kullanımı kaç?
Ekran görüntüsü olarak ekledim.

Başka oyunlarda durum ne?
Diğer oyunlarda olduğunu farkettim ama donma yapmıyor, sadece yarım saniyelik arada ses kesilmesi gözlemledim ilginç şekilde. Reddit'te GTA'da aynı sorunu yaşayan biri sorun güç kaynağımdaydı dedi şimdi. Hafta sonu başka bir güç kaynağı ile deneyeceğim olmazsa.

Güncelleme: PSU değiştirdim şimdi, halen devam ediyor.

Son güncelleme: diğer oyunlarda da denedim, donmuyor ama sık sık yarım saniyelik ses kesilmesi oluyor. Resmi olarak cillop gibi bir sorunum oldu :(

Sorunu çözüm ama inanılmaz saçma bir nedenden ötürüymüş, hem sevinçli hem sinirliyim :D

Webcam kendine bağlantı sorunu yaşıyormuş, bu nedenle rastgele aralıklarla ses kaynağını değiştiriyormuş. Diğer oyunlarda ses gidip geliyor, GTA 5 ise daha agresif tepki verip kitlenme yapıyomuş. Şimdi toplantıda webcam sürekli bağlanıp kopunca anladım. Boşu boşuna kaç kere parça değiştirip denedim stres yaptım. Servisi aradım hatta kasayı götürecektim akşama. Bunu da gördük ne diyelim, XP +1 oldu. Ya USB ya webcam bozuk artık onu anladım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (98).png
    Ekran Görüntüsü (98).png
    285,1 KB · Görüntüleme: 26
  • Ekran görüntüsü 2023-03-17 121251.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-03-17 121251.jpg
    152 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Sıcaklıktan sorun yok görünüyor, oyun sırasındaki grafiğini ekran görüntüsü olarak ekledim, FPS anlık sıfırlanmış. Şimdi eski soğutucuyu takıp tekrar deneyeceğim.

güncelleme: Şimdi denedim eski soğutucu ile, yine aynı durum oldu.

Ekran görüntüsü olarak ekledim.

Diğer oyunlarda olduğunu fark ettim ama donma yapmıyor, sadece yarım saniyelik arada ses kesilmesi gözlemledim ilginç şekilde. Reddit'te GTA'da aynı sorunu yaşayan biri sorun güç kaynağımdaydı dedi şimdi. Hafta sonu başka bir güç kaynağı ile deneyeceğim olmazsa.

güncelleme: PSU değiştirdim şimdi, halen devam ediyor.

son güncelleme: Diğer oyunlarda da denedim, donmuyor ama sık sık yarım saniyelik ses kesilmesi oluyor. Resmi olarak cillop gibi bir sorunum oldu :(

Sorunu çözüm ama inanılmaz saçma bir nedenden ötürüymüş, hem sevinçli hem sinirliyim :D

Webcam kendine bağlantı sorunu yaşıyormuş, bu nedenle rastgele aralıklarla ses kaynağını değiştiriyormuş. Diğer oyunlarda ses gidip geliyor, GTA 5 ise daha agresif tepki verip kilitlenme yapıyormuş. Şimdi toplantıda webcam sürekli bağlanıp kopunca anladım. Boşu boşuna kaç kere parça değiştirip denedim stres yaptım. Servisi aradım hatta kasayı götürecektim akşama. Bunu da gördük ne diyelim, XP +1 oldu. Ya USB'ya webcam bozuk artık onu anladım.

Çözüldüğüne sevindim.

Geri
Yukarı