Ryzen 5 5600 sistemde takılmalar oluyor

Baran Bulut

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Uzun süre açık olan bir sekme (geceden kalma YouTube sekmesi gibi) kapattığımda, çok sekme biriktiğinde birden kapattığımda, RAR dosyalarını arşivden çıkarırken aynı zamanda bir video izliyorken vs. bilgisayarımda anlık takılmalar oluyor.
Bu anlık takılmalar zaman zaman oyun oynarken de başıma geliyor ve çok canımı sıkmaya başladı bu durum. Olayın başlangıcında olan şeyler üzerinden bana fikirlerinizi iletirseniz çok sevinirim. Bu takılmalar olmadan önce kedim pencere çerçevesinden kasanın üzerine atladı ve kasa yaklaşık 1 metreden yere düştü, fakat görüntü bile gitmedi. DP kablosunun ucu yamuldu ve arada kasayı veya monitörü ufak tefek hareket ettirince görüntü gidip geliyor. Bazen Görev Yöneticisi açarken 2 TB hard diskin dönme sesi geliyor ve o sırada makine yavaşlayıp Görev Yöneticisi açılınca ses kesiliyor. Eskiden CD taktığımızda CD'den çıkan ses gibi. Bu sorunu yaşadıktan sonra yaptıklarım sırası ile:

1- Gigabyte RX 580 4 GB -> Sapphire Pulse 6600(sıfır)
2- Ryzen 5 2600 -> Ryzen 5 5600(sıfır)
3- 2 adet 1 TB disk -> Seagate Barracuda 2 TB disk(sıfır)
4- Sistemin kurulu olduğu 240 GB SATA SSD'yi oyun için kullanıp sistemi M.2 SSD'ye kurdum( M.2 SSD sıfır)
5- Gigabyte B450M S2H -> Gigabyte B550 Aorus Elite v2(sıfır)
6- Corsair Vengeance LPX 8gb*2 -> XPG Spectrix D41 8gb*4(sıfır)
7- Yeni DP kablosu.

Sistemde değiştirmediğim tek parça PSU kaldı. En çok da anakart veya RAM'den kaynaklanır diye düşünüyordum ve geçen hafta bu son iki değişiklikten sonrasorun devam edince SATA kablolarımı değiştirdim. Sorun yine çözülmedi, sanal belleği kapalı yaptım, yine çözülmeyince kasa düştüğünde takılı olan SATA SSD ve taktığım sıfır HDD'yi hem SATA hem de güç kablolarını çekerek devre dışı bıraktım. Sorun devam etti. Ben de bunun üzerine OCCT'den Power teste soktum ve voltaj değerlerini ekte paylaşıyorum. Son çare olarak sistemi tüm diskleri sıfırlayarak baştan kurmayı veya PSU değişikliği yaparak çözmeyi planlıyorum fakat kullandığım PSU sorunlu değilse sistemi baştan aşağı tüm diskleri sıfırlayarak kurup deneyeceğim. Değerli yorumlarınız benim için önemli, şimdiden teşekkürler.

Screenshot_16.png

Screenshot_18.png

Son düzenleme:
Dediklerin aslında depolama birimlerinden ve RAM'den olabilir gibi duruyor ama ikisini de yenilemişsin ve düzelmemiş, garip. PSU'dan yapacağını sanmıyorum açıkçası.

Görev yöneticisi açınca harddisk'ten ses gelmesi normal. Çünkü HDD'den bir veriyi uzun zaman boyunca okumazsan/yazmazsan kendisini uykuya alıyor güç tasarrufu için. Windows ayarlarından bunun süresini değiştirebilirsin. Görev yöneticisini açınca HDD bilgisini görüntüleyebilmek için HDD'yi çalıştırmış oluyorsun bir nevi. Ancak ilk sorununu bilemedim.

Dediklerin aslında depolama birimlerinden ve RAM'den olabilir gibi duruyor ama ikisini de yenilemişsin ve düzelmemiş, garip. PSU'dan yapacağını sanmıyorum açıkçası.

Görev yöneticisi açınca harddisk'ten ses gelmesi normal. Çünkü HDD'den bir veriyi uzun zaman boyunca okumazsan/yazmazsan kendisini uykuya alıyor güç tasarrufu için. Windows ayarlarından bunun süresini değiştirebilirsin. Görev yöneticisini açınca HDD bilgisini görüntüleyebilmek için HDD'yi çalıştırmış oluyorsun bir nevi. Ancak ilk sorununu bilemedim.
ben de CPU, RAM, depolama birimleri ve anakart olabileceğinden şüpheleniyordum ama resmen sıfır bilgisayar dizdim, direkt sıfır hazır sistem alsam daha ucuza gelecekti ve buna rağmen hala çözülmemesine çok üzülüyorum hocam. Voltaj değerleri normal mi?

ben de CPU, RAM, depolama birimleri ve anakart olabileceğinden şüpheleniyordum ama resmen sıfır bilgisayar dizdim, direkt sıfır hazır sistem alsam daha ucuza gelecekti ve buna rağmen hala çözülmemesine çok üzülüyorum hocam. Voltaj değerleri normal mi?
+3.3V, +12V ve +5V kanalın olması gerektiği gibi, diğerleri hakkında tam bilgim yok ancak ekstrem bir durum yok gibi oralarda da.

Yalnız işlemcin çok sıcak gözüküyor. Takılmalar bundan değildir ama belirtmek istedim. Chrome'da sekme kapatırken de bu derecelerde değildir herhalde.

RAM'lerin için XMP açmayı denedin mi? Ayrıca AMD Chipset sürücüsü yüklü değilse yüklemeyi deneyebilirsin. Bu saydıklarım çözüm olmayabilir ancak aklıma gelen şeyleri söylüyorum.

+3.3V, +12V ve +5V kanalın olması gerektiği gibi, diğerleri hakkında tam bilgim yok ancak ekstrem bir durum yok gibi oralarda da.

Yalnız işlemcin çok sıcak gözüküyor. Takılmalar bundan değildir ama belirtmek istedim. Chromeda sekme kapatırken de bu derecelerde değildir herhalde.

RAM'lerin için XMP açmayı denedin mi? Ayrıca AMD Chipset sürücüsü yüklü değilse yüklemeyi deneyebilirsin. Bu saydıklarım çözüm olmayabilir ancak aklıma gelen şeyleri söylüyorum.
İşlemci boşta 45-50, oyunlarda 55-65 arası geziyor. Burada OCCT testi yüzünden yapay bir sıcaklık artışı var. XMP açık kullanıyorum, Chipset driverını yeni anakarta geçince kurup kurmadığımdan emin değilim, deneyeceğim. Teşekkür ederim :)

BIOS'un güncel değilse onu da güncelle. Sürümünü hatırlayamadığım bir AGESA versiyonunda videolarda stuttering denilen olay yaşanıyordu bir aralar. Fix çoktan geldi ama belki eski sürümde kalmışsındır.

BIOS'un güncel değilse onu da güncelle. Sürümünü hatırlayamadığım bir AGESA versiyonunda videolarda stuttering denilen olay yaşanıyordu bir aralar. Fix çoktan geldi ama belki eski sürümde kalmışsındır.
Yeni anakartı 2 gün önce aldım en güncel sürümle gelmiş hocam kontrol etmiştim, yine de sağ olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı