Ryzen 5 3600 sistemde takılmalar

Leonardooo

Hectopat
-Öncelikle temmuz ayında bu PC'yi aldım aldığımdan beri bu sorunla uğraşıyorum.
-Sorunum: FPS düşmesi, takılma ve FPS dalgalanması yaşıyorum.

<Detaylı anlatayım>

-Witcher 3 oynarken FPS'i 60'a sabitleyip oynarken, FPS 60'dan 59'a düşüyor hafif titriyor 57'ye düşüyor hafif titriyor, takılıyor.
FPS sınırlamasını kaldırdığımda iste ortalama 80 FPS alıyorum. FPS, 80'den 70'e düşüyor takılıyor, hafif drop oluyor.
Mesela ormanda dolaşırken Mouse'yi aniden çeviriyorum 60 FPS'den 57'ye düşüyor takılıyor.

-Başka oyunlarda diyelim 120 FPS alırken bir anda 90'a, 80'e düşüyor hafif drop oluyor anlamsız bir şekilde. Oyunlarda ki FPS değerlerim iyi fakat bu takılmalar sinirimi bozuyor.

-Chrome'da bir siteye girdiğimde, aşağıya doğru kaydırdığımda başta çok ufak ufak takılarak kayıyor. 1-2 saniye sonra düzeliyor bazen tekrar oluyor.

-Chrome'da sekme kapattığım zaman bazen 1-2 saniye sonra kapanıyor. Özellikle YouTube açık olan sekmeyi kapattığımda oluyor. (not: Her zaman olmuyor, ara ara oluyor)

<İşlemci ısınma sorunu>

İşlemcim: Ryzen 5 3600 stok fan kullanıyorum birkaç güne T6 Ultra - MX-4 alacağım ama sisteme güvenemiyorum sorun devam ederse boşa almış olurum.
-
-İşlemcim stok ayarlarda BIOS'da 65 derece oyunlarda ise çok daha fazla.
-Eylül ayında undervolt yapmaya karar verdim. Bir arkadaş yardımıyla undervolt yaptım. Fakat sonuçlar pek iç açıcı değil galiba.
! Yukarıda aşağıya doğru voltaj düşüyor.
! İlk 4 fotoğraf smallffts testi, son fotoğraf blend test.

uv1.jpg

uv2.jpg

uv3.jpg

uv4.jpg

uv5.jpg

-Birkaç ay bu şekilde undervolt yaparak kullandım, sonrasında BIOS sıfırlayarak cbp kapattım şu an bu şekilde kullanıyorum işlemcinin performansını kısarak ısınmanın önüne geçtim fakat takılmaların önüne geçemedim.
-Darboğaz olup olmadığını merak ediyorsanız, Witcher 3'de grafik ayarlarını ve oyun içi ekran görüntüsü paylaşıyorum.
(Ekran görüntüleri bu sabah alındı)

grafik11.png

grafik2.png

oyunici.png

<Garanti ve teknik servis süreci>

1 Mart'ta tüm sistemi Vatan Bilgisayar'a götürdüm. Sorunu anlattım ve sistemin tüm parçalarını Garanti'ye (yetkili servise) göndermelerini söyledim yaklaşık 11 gün sonra haber geldi Vatan Bilgisayar'a gittim SSD'nin değiştiğini söylediler. Çok şaşırdım. Halbuki SSD'ye hız testi yaptım ve CrystalDiskInfo'dan sağlığına bakmıştım. Hız değerleri normaldi. Sağlığı ise 7 ay geçmesine rağmen %99'du. Sistemi satın aldığım ilk zamanlar baktığımda ise %100'dü.

-Ben işlemci'den şüpheleniyordum. Teknik servis raporuna göre işlemci, 2 aynı anakartta detaylı bir şekilde test edildi ve testleri başarı ile geçti arıza yok. Yazıyordu.

-Aynı şekilde RAM'de, 2 anakartta detaylı test edilmiş Memtest86 testi ve benchmark yapılmış oyun testi yapılmış sorunsuz çalışıyor diye yazıyordu.

-Sistemi aldım eve gittim kurdum oyunları yükledim ama aynı sorunlar devam ediyor.

-Aylardır bu sorunla uğraşıyorum. Sistemi keyifli şekilde kullanamadım.

#Sistem#
- AMD Ryzen 5 3600.
- ASUS Prime B450M-K
- ASUS Dual RTX 2060 6G EVO.
- Kingston SA2000M8/500G M.2
- Crucial 16 GB Ballistix Sport DDR4 3000MGHZ
- Xigmatek cyclops 4x120mm.
- Xigmatek X-Power 650W 80Plus PSU.

ModArt PC'nin aldığım sistem videosu

Yardımcı olan, sorunu çözmeye çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Dostum V-Sync açıktan sonra sahneye göre anlık bir FPS düşüşü mecbur olur sabit 60 FPS sunamaz bu durum işlemci kaynaklı değil yani, sen oraya 5950x koysanda durum aynı olur dolayısıyla sorun işlemcide değil olan emin ol. Attığın ekran görüntüsün de zaten darboğaz da yok ekran kartı yüzde yüz işlemci de olması gerektiği gibi, takılmadan kastın kasma tarzı şeyler ise olur onun sebebi büyük ihtimalle monitörün 60Hz vermesi ve senin bundan daha fazla FPS alman kırılma yarattığı için sana kasma gibi geliyor 60 FPS aldığında V-Sync ile büyük ihtimal görüntü sana çok akıcı ve güzel geliyordur. Oyunda 1, 2 saniyelik derin bir takılma olmuyor ise sorunun budur yani RAM'den dolayı da olmaz, bende tek kanal kullanıyorum ama ikinci bir RAM almak işine yarar.

Bence garantisi parça parça geçerlidir, tüm sistem için değil, tabi bunu bir doğrulatmakta fayda var hocam
Çünkü kağıtta sistemde bir sorun çıkarsa tüm sistemi getirmelisiniz gibisinden bir şey yazıyordu
Dostum V-Sync açıktan sonra sahneye göre anlık bir FPS düşüşü mecbur olur sabit 60 FPS sunamaz bu durum işlemci kaynaklı değil yani, sen oraya 5950x koysanda durum aynı olur dolayısıyla sorun işlemcide değil olan emin ol. Attığın ekran görüntüsün de zaten darboğaz da yok ekran kartı yüzde yüz işlemci de olması gerektiği gibi, takılmadan kastın kasma tarzı şeyler ise olur onun sebebi büyük ihtimalle monitörün 60Hz vermesi ve senin bundan daha fazla FPS alman kırılma yarattığı için sana kasma gibi geliyor 60 FPS aldığında V-Sync ile büyük ihtimal görüntü sana çok akıcı ve güzel geliyordur. Oyunda 1, 2 saniyelik derin bir takılma olmuyor ise sorunun budur yani RAM'den dolayı da olmaz, bende tek kanal kullanıyorum ama ikinci bir RAM almak işine yarar.
V-Sync açık değil hocam, dediğim ayar normal fps limiti ayarı
Zaten monitörüm 144hz Freesync açık halde

60 FPS sabitleme olayı ise şöyle oyunu ilk açtığımda, oyun default ayar olarak 60 FPS'e sabitlemiş
bende o ayarı görmedim bir süre öyle oynadım sonra zaten kaldırdım ama iki türlüde aynı sorunla karşılaşıyorum.

Geri
Yukarı