Ryzen 5 5600 soğutucu tavsiyesi

Okanesma

Kilopat
Yer
Ankara ve Edirne
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Rog Strix B550-A Gaming Anakart

Ryzen 5 5600 İşlemci

Kingston Fury Beast RGB 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 (KF432C16BB1A/16) 2x16 Ram Bellek

Kingston KC3000 M.2 SSD

Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu

Sharkoon Ss-Cool Zero 650W 80+ Gold Atx Güç Kaynağı

ThermalTake Core V71 Kasa
Meslek
Öğrenci + Elektronik Teknikeri
RAM
Kingston Fury Beast RGB 16 GB 3200 MHz
Ekran kartı
GTX 1060
Anakart
Asus Rog Strix B550-A
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arkadaşlar "Ryzen 5 5600" işlemci satın aldım. Ancak yanında gelen stok fan pek yeterli değil. Şöyle ki boştayken yüke girmeden işlemci 60 derece ile 85 derece arasında gidip geliyor. Bu nedenle yeni bir soğutucu almayı planlıyorum. Eski işlemcime taktığım "Zalman cnps10X optima" vardı ancak aparatlarını kaybetmişim, sadece "LGA1151" için ayarladığım şekilde duruyor. Açıkçası fazlasıyla yeterli olurdu diye tahmin ediyorum elimdeki soğutucu ancak aparatlarını alacağıma yeni nesil bir işlemci almayı düşündüm. Tavsiyeniz benim için önemli.

Düzeltme: Bütçe belirtmeyi unutmuşum dostlar. Bütçem maksimum 1700 TL civarı olacaktır.

Son düzenleme:
ID-Cooling SE 214 XT veya 224 XT alınabilir. Kendim 214 modelini kullanıyorum tavsiye ederim. Sessiz ve montajı basit bir soğutucu.

Şöyle ki aynı işlemciyi stok soğutucu ile kullanıyorum. Bostayken bile 85 dereceleri görmesinin altında başka bir problem var gibi. Kendim tam yükte en fazla 77 dereceyi gördüm. Termal macun düzgün uygulandı mı?

Farklı birkaç model daha önerebilir misiniz? Elimdeki soğutucuya benziyor, beğendim.

Şöyle ki aynı işlemciyi stok soğutucu ile kullanıyorum. Bostayken bile 85 dereceleri görmesinin altında başka bir problem var gibi. Kendim tam yükte en fazla 77 dereceyi gördüm. Termal macun düzgün uygulandı mı?
Termal macununu ellerimle silip tertemiz şekilde tekrar sürdüm. Kendim kullandığım termal macunumu sürüyorum. Markası Thermal Grizzly. Termal macun ise Kryonaut modeli.

Benim elimde bir fan daha mevcut. Kutu içeriğini tam anlayamadım. İçeriğinden 2. bir fan takabilmek için aparatlar çıkıyor mu? Eğer çıkıyorsa kafama yatıyor.

Stok soğutucunun modelini de söyleyeyim. Wraith Stealth sanırım.

Farklı birkaç model daha önerebilir misiniz? Elimdeki soğutucuya benziyor, beğendim.

Termal macununu ellerimle silip tertemiz şekilde tekrar sürdüm. Kendim kullandığım termal macunumu sürüyorum. Markası Thermal Grizzly. Termal macun ise Kryonaut modeli.

Benim elimde bir fan daha mevcut. Kutu içeriğini tam anlayamadım. İçeriğinden 2. bir fan takabilmek için aparatlar çıkıyor mu? Eğer çıkıyorsa kafama yatıyor.

XT 224 kullanıyorum extra fan takmak için malzeme kutu içeriğinden çıktı.

XT 224 kullanıyorum extra fan takmak için malzeme kutu içeriğinden çıktı.
Peki XT-224 ile 214 arasındaki fark nedir? Aralarındaki 300-400 TL fiyat farkına değer mi sizce?

Stok soğutucunun modelini de söyleyeyim. Wraith Stealth sanırım.
1671800903836.png

Sıcaklık değeri şu anda bu şekilde. Normal tarayıcıda sizlerle sohbet ediyorum şu anda. Eski işlemcim i7-6700K idi. En yüklü halinde 75-76 dereceleri görüyordum.

Fazla para verip bu tarz bir soğutucu almaya gerek yok diye düşünüyorum. Sizce bu tarz bir ürünü almak mantıklı mıdır? Arctic Freezer 50 TR AMD Threadripper Uyumlu, 300W TDP, Adreslenebilir ARGB Ledli, 8x Isı Borulu, PWM Fanlı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00055A) | Teknobiyotik

Son düzenleme:
Peki XT-224 ile 214 arasındaki fark nedir? Aralarındaki 300-400 TL fiyat farkına değer mi sizce?

Eki Görüntüle 1610943
Sıcaklık değeri şu anda bu şekilde. Normal tarayıcıda sizlerle sohbet ediyorum şu anda. Eski işlemcim i7-6700K idi. En yüklü halinde 75-76 dereceleri görüyordum.

Fazla para verip bu tarz bir soğutucu almaya gerek yok diye düşünüyorum. Sizce bu tarz bir ürünü almak mantıklı mıdır? Arctic Freezer 50 TR AMD Threadripper Uyumlu, 300W TDP, Adreslenebilir ARGB Ledli, 8x Isı Borulu, PWM Fanlı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00055A) | Teknobiyotik

Noctua NH-D15 SE-AM4, AMD AM4 için Premium Çift-Kule İşlemci Soğutucusu (Kahverengi) : Amazon.com.tr: Bilgisayar hocam o bütçeye göre en iyi fan budur
214
224 bu 2'sini bakarak karşılaştırabilirsiniz

Geri
Yukarı