Ryzen 5 5600 stok fanı ile "Curve Optimizer mod" yapılır mı?

İsimsizMan09

Decapat
Anakart
Gigabyte B500M DS3H
Videoda izlediğim arkadaş iyi bir soğutucunuz olmalı ve termal macununuz yeni olmalı dedi. Termal macun yönünden sıkıntım yok işlemcim daha 7 ay bile olmamıştır alınalı yeni sürüldü macun. Fakat soğutucusu stok soğutucu. Bu özelik işlemcinin çıkabileceği en yüksek hız ve bu hız aralığında kullanacağımız değerler otomatik olarak ayarlanacakmış.

Not: Bu işlem sırasında işlemci 40 dakika boyunca 90 derecelere bile çıkabiliyormuş sınırları zorluyor.

1711814519282.png

Valla ne kadar ısınıyordur bilmem ama çok önemsemedim bu zamana kadar soğutucuyu. Overclock yapmadan kullanmak için piyasanın en iyi stock fanı olduğunu okudum her yerde.
Maalesef yük altına girdiği zaman gerçekten sinir bozucu oluyor.

Örneğin ben 2K render alıyordum 95 derecelere dayanıyordu işlemci. Zaten maksimumu bu arada. Daha çok işlemci ağırlıklı oyunlarda ise örneğin Valorant, 80-85 derecelerde geziyordu. Gerçekten tehlikeli sıcaklıklar.

Stok soğutucu bir yere kadar bu işlemci için idare eder fakat en yakın zamanda kaliteli bir hava soğutucu çok çok daha iyi olacaktır. Hem termal macun yenilemiş olacaksınız bu vesileyle hemde işlemciniz eskisi kadar ısınmayacak. Eğer yapmazsanız, bir süre sonra artık termal macun kuruyacak ve sıcaklıklar daha da artacak. Sıcaklık çok artış gösterdiğinde de işlemciniz sıcaklığın düşmesi için kendini limitlemeye, dolayısıyla daha az performans göstermeye başlayacaktır. Termal macun değişene kadar tabii ki.

Stok soğutucu R5 2600ü çok iyi soğutuyor ama 5600 için aynısını söyleyemem, 4 bakır borulu kule tipi kullanıyorum 60 derece arası geziyor.

Maalesef yük altına girdiği zaman gerçekten sinir bozucu oluyor.

Örneğin ben 2K render alıyordum 95 derecelere dayanıyordu işlemci. Zaten maksimumu bu arada. Daha çok işlemci ağırlıklı oyunlarda ise örneğin Valorant, 80-85 derecelerde geziyordu. Gerçekten tehlikeli sıcaklıklar.

Stok soğutucu bir yere kadar bu işlemci için idare eder fakat en yakın zamanda kaliteli bir hava soğutucu çok çok daha iyi olacaktır. Hem termal macun yenilemiş olacaksınız bu vesileyle hemde işlemciniz eskisi kadar ısınmayacak. Eğer yapmazsanız, bir süre sonra artık termal macun kuruyacak ve sıcaklıklar daha da artacak. Sıcaklık çok artış gösterdiğinde de işlemciniz sıcaklığın düşmesi için kendini limitlemeye, dolayısıyla daha az performans göstermeye başlayacaktır. Termal macun değişene kadar tabii ki.
Termal macun değişimi zor bir şey midir evde sıradan bir kullanıcı yapabilir mi peki? Bir de 700-800 lira yeterli olur mu kaliteli bir fan için?

Yeni konular

Geri
Yukarı