Ryzen 5 5600 taktıktan sonra bilgisayar kapanıyor

RAM
Adata XPG gammix D10 3200 mhz ve aynı marka 3000mhz
Anakart
Asrock A320M HDV R4
Merhaba, yeni işlemciyi takmadan BIOS güncelledim ve sonrasında işlemciyi taktım. Test amaçlı PUBG oynadım ve fazla geçmeden kapanıyor bilgisayar, fakat League of Legends oynarken hiç kapanmadı yardımcı olabilir misiniz?

Eski işlemci: AMD Ryzen 3 2300X.
Yeni işlemci: AMD Ryzen 5 5600.
Anakart: ASRock A320M HDV R4.
Ekran kartı: Sapphire RX 570.

Sistem sıcaklıkları ne durumda? Soğutucuyu doğru takmadıysanız ısındığını için kapanıyor olabilir.

Kanka ayni işlemci bende var ayni sorundu ram mhz leri düşurdum duzeldi yeni psu aldim sonra ramleri geri açtim kapanma olmadi yüzde yüz sorunun psu iyi günler.

Kapanma şekli nasıl? Elektrik gitmiş gibi mi kapanıyor?
Ayrıca PSU nuz nedir?

Evet elektrik gitmiş gibi kapanıyor, ama oyun oynamadan kullanabiliyorum mesela YouTube, Google gibi sitelerde dolaşınca hiç kapanmadı ve PSU Dark marka 500W'lık.

Bu arada RAM Adata XPG Gammix D10 2 adet birisi 3000MHz diğeri 3200MHz ben BIOS'tan 3000MHz de çalıştırıyorum.

Sistem sıcaklıkları ne durumda? Soğutucuyu doğru takmadıysanız ısındığını için kapanıyor olabilir.

Sanmıyorum, boştayken 55 derecelerde PUBG oyun esnasında 70 üstünde görmedim tam bakmadım ama dikkatimi çeken bir sıcaklık olmadı.

Kanka ayni işlemci bende var ayni sorundu RAM MHz'leri düşurdum duzeldi yeni PSU aldim sonra RAM'leri geri açtım kapanma olmadi yüzde yüz sorunun PSU iyi günler.

Olabilir, çünkü eski işlemciyle 2933 MHz de çalıştırıyordum. İki belleğide bende Dark markalı 500 wattlık bir PSU var. Ne önerirsiniz? Ya da değiştirmeli miyim?

Ekleyeyim, BIOS son sürüm güncellediğimde mavi ekran sorunu alıyordum o sırada ekran kartı sürücüsünü de güncellemiştim sürücüyü eski sürümüne aldım ve BIOS sürümünü 1 2 kere değiştirdim belki uygun sürümünü bulurum diye.

Son düzenleme:
Evet elektrik gitmiş gibi kapanıyor, ama oyun oynamadan kullanabiliyorum mesela YouTube, Google gibi sitelerde dolaşınca hiç kapanmadı ve PSU Dark marka 500W'lık.

Bu arada RAM Adata XPG Gammix D10 2 adet birisi 3000MHz diğeri 3200MHz ben BIOS'tan 3000MHz de çalıştırıyorum.

Sanmıyorum, boştayken 55 derecelerde PUBG oyun esnasında 70 üstünde görmedim tam bakmadım ama dikkatimi çeken bir sıcaklık olmadı.

PSU'nun gücü yetmiyor gibi, OCCT Power testi yapın, yüksek ihtimal testi başlatır başlatmaz sistem kapanacaktır.

10 dakika kadar çalışıp kapanırsa, oda PSU ısınmasından kaynaklanıyor.

Ani kapanmayı PSU yapar sorunu başka yerde aramayın.

Son düzenleme:
PSU'nun gücü yetmiyor gibi, OCCT Power testi yapın, yüksek ihtimal testi başlatır başlatmaz sistem kapanacaktır.

Ani kapanmayı PSU yapar sorunu başka yerde aramayın.

Şu an işteyim eve gidince testi yaparım sonuçlarını paylaşırım.

ocbase.com sitesinden indireceğim değil mi?

Normalde Windows 10 kullanıyordum, Windows 11'e geçiş yaptım belki uyumluluk sorunu vardır diye.

Şu an işteyim eve gidince testi yaparım sonuçlarını paylaşırım.

ocbase.com sitesinden indireceğim değil mi?

Normalde Windows 10 kullanıyordum, Windows 11'e geçiş yaptım belki uyumluluk sorunu vardır diye.

CPU veya GPU sıcaklık 85 derecelerine gelirse testi durdurayım mı? İstediğimiz zaman durdurabiliyor muyuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı