Ryzen 5 5600 taktıktan sonra bilgisayar kapanıyor

İşlemleri abime yaptırdım gerisini anlamaz eve gidince dediğini yapıp sonuçları paylaşacağım ve şimdi OCCT testinden ekran kartı bellek testlerini yaptıracağım.

Anladım, ama yetmese Power testinde bilgisayar kapanmaz mı?

Şahsen fikrimi sorarsan şu durumda PSU dan kaynaklı gibi pek durmuyor. Ekran kartı ve işlemcide bir arıza da olabilir çünkü sistemin 500Watt için yeterli bana kalırsa.

Edit: Daha önce başıma gelmişti ordan biliyorum, PSU kondansatörlerinden biri arızalanmıştı makina 5 dk sonra kendini kapatıyordu. PSU değiştirince düzelmişti. Seninki de böyle olmuş olabilir.

OCCT programından bellek testi yaptım anında kapandı bilgisayar 2 adet bellek var birisi sorunlu olabilir mi?

Not: 3000MHz de çalıştırıyordum şimdi 2666MHz'ye çektirdim yine PUBG testi yaptıracağım.

Şahsen fikrimi sorarsan şu durumda PSU'dan kaynaklı gibi pek durmuyor. Ekran kartı ve işlemcide bir arıza da olabilir çünkü sistemin 500watt için yeterli bana kalırsa.

Edit: Daha önce başıma gelmişti oradan biliyorum, PSU kondansatörlerinden biri arızalanmıştı makine 5 dk sonra kendini kapatıyordu. PSU değiştirince düzelmişti. Seninki de böyle olmuş olabilir.

OCCT programından bellek testi yaptım anında kapandı bilgisayar 2 adet bellek var birisi sorunlu olabilir mi?

Not: 3000MHz de çalıştırıyordum şimdi 2666MHz'ye çektirdim yine PUBG testi yaptıracağım.

@Marix

PSU 3 nedenden kapanır, güç yetersizliği, aşırı ısınma, kısa devre, Power testinde sorun çıkmadı, ilk ikisi eleniyor, yaptığınız bellek testinde kapanması, kısa devre anlamına geliyor.

Önce RAM'lerin pinlerini silgi ile temizleyin, slotlarını kontrol edin, sorun devam ederse RAM'leri tek tek deneyin.

PSU 3 nedenden kapanır, güç yetersizliği, aşırı ısınma, kısa devre, Power testinde sorun çıkmadı, ilk ikisi eleniyor, yaptığınız bellek testinde kapanması, kısa devre anlamına geliyor.

Önce RAM'lerin pinlerini silgi ile temizleyin, slotlarını kontrol edin, sorun devam ederse RAM'leri tek tek deneyin.

RAM MHz'lerini 2666MHz'e düşürünce kapanma sorunu olmamış. Eve gidince RAM'lerin pinlerini temizleyeceğim, yerlerini değiştirip tekrar 3000MHz hızında deneyeceğim.

Teşekkürler,

Merhaba,

Eve geldim dediğiniz gibi RAM'ları silgi ile sildim ve ikisini de takıp teste soktum ve yine kapandı. (evde yokken mavi ekran vermiş.) Sonra arasında yeni olan RAM'ı tek çalıştırdım testte 2 3 dakika bekledim atmadı slotunu değiştirdim ve tekrar teste soktum yine bir sorun olmadı. Anladım ki slotlarda sorun yok sonra eski RAM'i taktım ve teste soktum kapanmadı bilgisayar ve oyun oynarken denedim bir sorun olmadı ikisini birden takınca problem oluyor. Şimdi Windows bellek tanılama programında ki sonuçlara bakacağım.

Son düzenleme:
Evet elektrik gitmiş gibi kapanıyor, ama oyun oynamadan kullanabiliyorum mesela YouTube, Google gibi sitelerde dolaşınca hiç kapanmadı ve PSU Dark marka 500W'lık.

Bu arada RAM Adata XPG Gammix D10 2 adet birisi 3000MHz diğeri 3200MHz ben BIOS'tan 3000MHz de çalıştırıyorum.

Sanmıyorum, boştayken 55 derecelerde PUBG oyun esnasında 70 üstünde görmedim tam bakmadım ama dikkatimi çeken bir sıcaklık olmadı.

Olabilir, çünkü eski işlemciyle 2933 MHz de çalıştırıyordum. İki belleğide bende Dark markalı 500 wattlık bir PSU var. Ne önerirsiniz? Ya da değiştirmeli miyim?

Ekleyeyim, BIOS son sürüm güncellediğimde mavi ekran sorunu alıyordum o sırada ekran kartı sürücüsünü de güncellemiştim sürücüyü eski sürümüne aldım ve BIOS sürümünü 1 2 kere değiştirdim belki uygun sürümünü bulurum diye.
Arkadaşım çözüm basit RAM leri 2133 mhz yap oyuna gir kapanmıyacak ve sorun Psu'dan evet diyeceksin çözümü kendim buldum ne yaptımsa olmadı....

Arkadaşım çözüm basit RAM'leri 2133 MHz yap oyuna gir kapanmayacak ve sorun PSU'dan evet diyeceksin çözümü kendim buldum ne yaptıysam olmadı.

Reis dediğini yaptım ama 2666MHz'ye düşürdüm 2133MHz ile de deneyeyim dediğin gibi.

Sorun bellekte ya da slotlarda zannettim ama tek tek denedim sorun olmadı şimdi 2 RAM'i takıp 2133 MHz'ye alıp teste sokacağım.

RAM MHz'lerini 2666MHz'e düşürünce kapanma sorunu olmamış. Eve gidince RAM'lerin pinlerini temizleyeceğim, yerlerini değiştirip tekrar 3000MHz hızında deneyeceğim.

Teşekkürler,

Merhaba,

Eve geldim dediğiniz gibi RAM'ları silgi ile sildim ve ikisini de takıp teste soktum ve yine kapandı. (evde yokken mavi ekran vermiş.) Sonra arasında yeni olan RAM'ı tek çalıştırdım testte 2 3 dakika bekledim atmadı slotunu değiştirdim ve tekrar teste soktum yine bir sorun olmadı. Anladım ki slotlarda sorun yok sonra eski RAM'i taktım ve teste soktum kapanmadı bilgisayar ve oyun oynarken denedim bir sorun olmadı ikisini birden takınca problem oluyor. Şimdi Windows bellek tanılama programında ki sonuçlara bakacağım.
Kardeşim sorunun cevaını 3 cü kez yazıyorum(PSU) buralarda aynı bende senin gibi uğraştım kimse bir şeyden anladığı yok tesaduf gördüm konuyu da yılda bir kere bakarım bu siteye de karşına ben gelmişim daha ne istiyorsun. ... :)

Kardeşim sorunun cevaını 3 cü kez yazıyorum(PSU) buralarda aynı bende senin gibi uğraştım kimse bir şeyden anladığı yok tesaduf gördüm konuyu da yılda bir kere bakarım bu siteye de karşına ben gelmişim daha ne istiyorsun... :)

Ben yanlış söylüyorsun demedim ki senin dediğini 2666MHz ile yaptım gene olmadı dedim şimdi 2133MHz ile deneyeceğim dedim. Ve denedim 2133 MHz şu an testte kapanmadı bilgisayar 2 RAM varken, şimdi oyunda test edeceğim ve bir şey soracağım, tek RAM 3200 MHz mi kullanmalıyım yoksa çift RAM 2133MHz mi?

Teşekkürler,

Merhaba,

İşlemci soğutucusunun vidalarını, biraz gevşetin.

2 RAM 3000 MHz'i geçmeden tekrar OCCT bellek testi yapın.

Ben yanlış söylüyorsun demedim ki senin dediğini 2666MHz ile yaptım gene olmadı dedim şimdi 2133MHz ile deneyeceğim dedim. Ve denedim 2133 MHz şu an testte kapanmadı bilgisayar 2 RAM varken, şimdi oyunda test edeceğim ve bir şey soracağım, tek RAM 3200 MHz mi kullanmalıyım yoksa çift RAM 2133MHz mi?
Tabikide çift olsun mhz pek önemi yok 4000 mhz tek ram tak kasar oyun cift 2133 mhz tak kasmaz oyun 2x8 tabiki :D

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı