Ryzen 5 5600 vs. 5600G

Bütçe
4000
Sessizlik ve sıcaklıklarda problem olmaması için: ID-Cooling SE-224-XT Red İşlemci Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe tercih edilebilir.

Sizin Dual channel kullanmıyor olma ihtimaliniz var bu arada. CPU-Z indirip kontrol edebilir misiniz?
Eki Görüntüle 1361563
Bu sayfayı atabilir misiniz?

Tabii. Fotoğraf ekledim. Bahsettiğiniz soğutucuyu da ufak araştırmadan sonra sipariş ediyorum o zaman. 3-2 fanlı sıvı soğutmaya ihtiyacım yok yani 😀
Edit: Dram frekanslarını bios dan arttırdığım zaman genelde mavi ekran hatası ile karşılaşabiliyorum. Sanırsam tam performans alamıyorum.

Hocam fazla bütçeniz fazla değilse Snowman T6 Ultra önerebilirim. İncelemesi de forumda mevcut.

Öneriniz için teşekkürler. Süleyman beyin bahsettiği F/P daha iyi olacak ise bütçe konusunda problem yaşamam. İşlemci verimliliği ve konfor için tercih edebilirim.

Dosya Ekleri

• cpuz_x64_dCFoiy76bZ.png
    cpuz_x64_dCFoiy76bZ.png
    16,1 KB · Görüntüleme: 176
Tabii. Fotoğraf ekledim. Bahsettiğiniz soğutucuyu da ufak araştırmadan sonra sipariş ediyorum o zaman. 3-2 fanlı sıvı soğutmaya ihtiyacım yok yani 😀
Edit: Dram frekanslarını bios dan arttırdığım zaman genelde mavi ekran hatası ile karşılaşabiliyorum. Sanırsam tam performans alamıyorum.

Öneriniz için teşekkürler. Süleyman beyin bahsettiği F/P daha iyi olacak ise bütçe konusunda problem yaşamam. İşlemci verimliliği ve konfor için tercih edebilirim.
AMD işlemciler RAM konusunda daha hassastır. Dual Channel olarak çalışıyor ama hız ve gecikme değerleri olarak çok düşük. Galiba sahip olduğunuz 8GB RAM 2666MHz CL 20. Bu yüzden de diğer 16 GB 3200MHz CL16 RAM'in tam performansını kullanamamasına sebep oluyor. Benim önerim şimdilik soğutucu almak yerine elinizdeki RAM'leri satıp 8x2 3600MHz kit almanızdır. Kingston Fury Beast 8 GB 3600 MHz DDR4 CL17 KF436C17BB/8 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 2 tane alınabilir.

AMD işlemciler RAM konusunda daha hassastır. Dual channel olarak çalışıyor ama hız ve gecikme değerleri olarak çok düşük. Galiba sahip olduğunuz 8 GB RAM 2666MHz CL 20. bu yüzden de diğer 16 GB 3200MHz CL16 RAM'in tam performansını kullanamamasına sebep oluyor. Benim önerim şimdilik soğutucu almak yerine elinizdeki RAM'leri satıp 8x2 3600MHz kit almanızdır. Kingston Fury Beast 8 GB 3600 MHz DDR4 CL17 KF436C17BB/8 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 2 tane alınabilir.

Açıkçası 2 slotum mevcut. 16 GB RAM işlerimden dolayı yetmiyor. Ve anakart üreticisinin sitesinde okuduğum kadarıyla " 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 MHz (by a-XMP OC mode) " 3400 MHz'e kadar destekliyor. Onun yerine 8 GB olan RAM'i satıp 16 GB olan XPG'den 1 tane daha almam mantıklı olmaz mı?

Açıkçası 2 slotum mevcut. 16 GB RAM işlerimden dolayı yetmiyor. Ve anakart üreticisinin sitesinde okuduğum kadarıyla " 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 MHz (by a-XMP OC mode) " 3400 MHz'e kadar destekliyor. Onun yerine 8 GB olan RAM'i satıp 16 GB olan XPG'den 1 tane daha almam mantıklı olmaz mı?
Bütçeniz yetiyorsa tabi ki daha mantıklı olur.

Bütçeniz yetiyorsa tabii ki daha mantıklı olur.

Yardımınız için teşekkürler işlemci siparişini oluşturdum.
Var olan RAM modelinin fiyatı normalin çok üstünde gözüküyor.
8 GB 3200 MHz herhangi bir marka veya aynı markanın bir ürününden alırsam problem olur mu? Örneğin " XPG gammınx D30 8gbx1 3200MHz " 24 GB uzun bir süre işlerimi görmekte. 1000 ₺ 16 GB vermek yerine soğutucuyu da alabilirim.

Yardımınız için teşekkürler işlemci siparişini oluşturdum.
Var olan RAM modelinin fiyatı normalin çok üstünde gözüküyor.
8 GB 3200 MHz herhangi bir marka veya aynı markanın bir ürününden alırsam problem olur mu? Örneğin " XPG gammınx D30 8gbx1 3200MHz " 24 GB uzun bir süre işlerimi görmekte. 1000 ₺ 16 GB vermek yerine soğutucuyu da alabilirim.
Asıl yapılması gereken aynı markanın aynı modelinden almaktır ki uyumluluk sorunu oluşmasın sistemde. Bildiğim kadarıyla 8GB alıp kullanabilirsiniz ama bu soruyu bilen başka birisi daha cevaplarsa daha iyi olur.
Soğutucu almak çok mantıklı. Düzgün kule tipi soğutucuların hepsi stok soğutuculardan daha iyi.

Asıl yapılması gereken aynı markanın aynı modelinden almaktır ki uyumluluk sorunu oluşmasın sistemde. Bildiğim kadarıyla 8 GB alıp kullanabilirsiniz ama bu soruyu bilen başka birisi daha cevaplarsa daha iyi olur.
Soğutucu almak çok mantıklı. Düzgün kule tipi soğutucuların hepsi stok soğutuculardan daha iyi.

Önerdiğiniz kule soğutucu idare edebilecek bir seviyede mi? Yoksa iyi bir seviyede iş görebilecek bir ürün mü? Biliyorsunuz ısrarla sıvı soğutmayı dayatmaya çalışan çok insan var. Deneyimlemediğim için de tam bir fikir edinemiyorum. Game Boost yani OC açık bir şekilde kullanacağım CPU'yu.

Geri
Yukarı