Ryzen 5 5600X boşta 55-60 derece

Tcqjaws

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. Yakın zamanda Ryzen 5 5600X satın aldım, öncesinde 3600 kullanıyordum. Benim derdim şu işlemci ne kadar undervolt yaparsam yapayım çok sıcak çalışıyor. Boşta 65-70'lere vurup 50-55'e iniyor. MX-4 termal macun kullandım işlemci için ve MSI Frozr S (tek fanlı) işlemci soğutucu ile kullanıyorum. 3600 ile OC'lu halde 40 dereceyi geçmiyordu hiçbir zaman.

Termal macunun çok sahtesi var piyasada diye sorgulama yaptım Arctic sitesinden ve sahtedir uyarısı aldım. Sizce ısının sebebi sahte termal macun olabilir mi? Yoksa başka bir ayarı var mıdır? Bu arada B450 Tomahawk Max ile kullanıyorum. İşlemci Gold silikon çıkmıştı baktığım zaman. 1.25 voltajda 4.6 GHz OC oluyor. Fakat dediğim gibi sıcaklık hala çok yüksek. Stok, OC, undervolt fark etmeksizin durum bu; üç farklı senaryoyu da denedim.

Ayrıca Cinebench testlerinde performans düşüklüğü de var. Çoklu çekirdek 11300 civarı olması gerekirken 10300 geliyor en fazla. Tek çekirdek skorunda da 1414'ü geçmedi hangi ayarı yaparsam yapayım. Cinebench testlerinde sıcaklık 85 derecelere kadar çıkıyor bu arada, sebebi bu da olabilir. HWiNFO'dan takip ettiğimde çekirdekler 4.6 GHz'te sorunsuz çalışıyor gözüktüğü halde. Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, biraz uzun oldu ama açıklayıcı olsun istedim.

Hocam yaz geldi nerede oturuyorsunuz acaba?

Bingöl de yaşıyorum hocam hava 35 40 derece arasında değişiyor evde klima yok ve oda sıcaklığı epey yüksek 32 derece civarında. Etkisi vardır illaki lakin 55-60 dereceye de çıkmaz diye düşünüyorum.
Selamlar, sahte macun hiçbir işe yaramaz. CM MasterGel Pro öneririm. İlk iş bence macun değişimi yapın.

Yeni macun siparişi verdim hocam orijinal MX-4 buldum bir yerden tekrar sipariş geçtim.

Bingöl de yaşıyorum hocam hava 35 40 derece arasında değişiyor evde klima yok ve oda sıcaklığı epey yüksek 32 derece civarında. Etkisi vardır illaki lakin 55-60 dereceye de çıkmaz diye düşünüyorum.

Yeni macun siparişi verdim hocam orijinal MX-4 buldum bir yerden tekrar sipariş geçtim.
Oda sıcaklığının etkisi çok 4-5 derece oynatıyor. 3600'den biraz fazla olabilir ama aranın çok açılmaması gerek. Güle güle kullanın umarım biran önce düzelir değerler..

Oda sıcaklığının etkisi çok 4-5 derece oynatıyor. 3600'den biraz fazla olabilir ama aranın çok açılmaması gerek. Güle güle kullanın umarım bir an önce düzelir değerler.

Yaz aylarında bence çok fark ediyor. Örneğin bende klima kapalı düz odada ekran kartım ortalama 75 derece çalışıyor fan ise 1700-2300 RPM arası oluyor. Klima açınca ise 63-66 derece arası 1300-1700 RPM fan çalışıyor.

Oda sıcaklığının etkisi çok 4-5 derece oynatıyor. 3600'den biraz fazla olabilir ama aranın çok açılmaması gerek. Güle güle kullanın umarım bir an önce düzelir değerler.

Teşekkürler hocam orijinal macundan sonra 40-45 derece olarak göreceğimi düşünüyorum yeni sıcaklıkları eğer düzelmezse işlemciyi garantiye yollamam iyi olur sanırsam çünkü değerler normal değil performans düşüklüğü de var zaten.

orjinal MX-4 ün linkini paylaşabilir misin ? aynı sorunu bende yaşıyorum fakat ben direk stock fanı taktım macun kullanmadım. stock fanın altındaki ile boşta 57 dereceleri görüyor.

Son düzenleme:
Orijinal MX-4'ün linkini paylaşabilir misin? Aynı sorunu bende yaşıyorum fakat ben direk stock fanı taktım macun kullanmadım. Stock fanın altındaki ile boşta 57 dereceleri görüyor.

Teknobiyotik sitesindeki orijinal hocam direk kutu olarak gönderiyorlar plastik değil çakma olanlardaki gibi. Arctic MX-4 En Yüksek Performanslı Termal Macun (4gr) (AR-ACTCP00002B) - 2020 Edition - Karne Kampanyası | Teknobiyotik linkini de bırakayım şöyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı