Ryzen 5 5600X çok ısınıyor

Suleyman sen

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Birkaç gündür işlemci yüzünden sıkıntıya girdim 😁. Termal macunu değiştirmeden önce boşta 50, yük altında ise 72 dereceyi geçmeyen bir sıcaklık vardı. Termal macunda SilverStone PF240 ile gelen macundu. Senesi geçtiği için macunu değiştirmek istedim ve övülen Thermal Grizzly Kryonaut macununu aldım. Bu macunla da ilk birkaç hafta maksimum 76 derece gördüm ancak sıcaklık sürekli oynuyordu. Bir 55 derece oluyordu 5 saniye sonra birden 70'lere çıkıyordu, boşta olmasına rağmen. Sonrasında gitgide ısınmaya başladı ve dün gece açılışta 89 dereceyi gördü.

Bugün de Cooler Master MasterGel maker alıp macunu değiştirdim tekrardan. Boşta 50 derecelerde gezinirken AIDA64 ile test yaptığımda 82 dereceleri görüyor. Sizce bir sorun var mıdır? Gerçekten bu aldığım macunlar SilverStone macunundan bu kadar kötü mü?

İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Sıvı soğutma: SilverStone PF240.
Anakart: MSI X570 Tomahawk.

82 derece problem yaratacak seviyede bir sıcaklık değil. Ama eğer PF240 ile kullanıyorsan kesinlikle kontank problemin var. İşlemciyi PBO ile mi kullanıyorsun yoksa tamamiyle stok mu?

Aynısını R5 1600 AF ile bende yaşamıştım saçma bir termal macun sonrası öyle olmuştu acaba soğutucuda mı sorun var deyip stok bile takmıştım sonra işlemci de sorun varmış sanırım bozuldu :D R5 5600 aldım bu da önceki işlemcilerime göre biraz yüksek değerlere sahip. Boşta 30-40 yük altında 65'e kadar çıkıyor.

PBO ve CPB otomatikteydi ayarlarda. Onları kapatıp voltajı 1.075'e düşürdüm. Şu an AIDA64 ile tekrardan teste soktum 10 dakikadır ve 71 dereceyi geçmiyor. Benim için performans o kadar önemli değil oyun oynamıyorum zaten. Kodlama yaptığım için bazı durumlarda işlemci 1 saat 2 saat tam güçte çalışması gerekiyor. Bu durumda da içim gidiyordu 80'leri gördükçe 😁. Ayarları bu şekilde bırakıp mutlu mutlu yoluma devam edeceğim sanırım.

PBO ve CPB otomatikteydi ayarlarda. Onları kapatıp voltajı 1.075'e düşürdüm. Şu an AIDA64 ile tekrardan teste soktum 10 dakikadır ve 71 dereceyi geçmiyor. Benim için performans o kadar önemli değil oyun oynamıyorum zaten. Kodlama yaptığım için bazı durumlarda işlemci 1 saat 2 saat tam güçte çalışması gerekiyor. Bu durumda da içim gidiyordu 80'leri gördükçe 😁. Ayarları bu şekilde bırakıp mutlu mutlu yoluma devam edeceğim sanırım.

En güzelini yapmışsınız hocam :D

Ekleme:
Konuyu açtıktan 3 gün sonra tekrardan işlemci ısınmaya başladı ve bu sefer soğutucuyu garantiye gönderdim. Bugün ürün takip formundan soğutucunun pompasının arızalı olduğunu ve yenisi ile değiştirileceğini gördüm. Aynı soğutucu ile aynı sorunu yaşayanlar olursa direk garantiye göndermenizi öneririm.

SilverStone PF serisini ben de kullandım. Ne yaparsam yapayım işlemci hep 90 derece üstüne çıkıyordu. Bu sıvı soğutma serisinde problem var, çok kötü üretilmiş bir ürün.
Şimdi kule tipi soğutmaya geçtim ve 600-700 liralık bir kule tipi soğutma ile 80 derecenin üzerini pek görmüyorum. O sıvı soğutmadan kurtulun bence.

1.075 volt ile 71 derece korkunç bir sıcaklık.

Geri
Yukarı