Ryzen 5 5600X için anakart önerisi

mberkay1

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Başlıkta belirttiğim gibi 5600X ile birlikte kullanabileceğim sağlam, kaliteli ve ileriye dönük sistem yükseltmelerini kaldırabilecek bir anakart arıyorum. Sistemimi şu an yükseltme aşamasındayım. İşlemcimi 5600X, RAM'leri ise Trident Z (8*4) olacak şekilde yükseltiyorum. Ekran kartım 3060 Ti, güç kaynağım Sharkoon 650W 80+Gold, kasam Cooler Master td500. bazı modeller arasında kaldım. Ancak bunlar dışında çift M.2 slotu olan ve en başta belirttiğim kriterleri sağlayan başka önerileriniz varsa (özellikle uygun fiyata) yazarsanız çok memnun olurum. Düşündüğüm modeller şunlar:

1- MSI MAG B550 TOMAHAWK AMD AM4 DDR4 ATX Anakart

2- MSI B550 GAMING CARBON Wi-Fi AMD AM4 DDR4 ATX Anakart
3- Asus ROG STRIX B550-E GAMING AMD AM4 DDR4 ATX Anakart
4- MSI MAG X570S TORPEDO MAX AMD AM4 DDR4 ATX Anakart
5- Asus ROG STRIX B550-F GAMING AMD AM4 DDR4 ATX Anakart

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi akşamlar. Başlıkta belirttiğim gibi 5600X ile birlikte kullanabileceğim sağlam, kaliteli ve ileriye dönük sistem yükseltmelerini kaldırabilecek bir anakart arıyorum. Sistemimi şu an yükseltme aşamasındayım. İşlemcimi 5600X, RAM'leri ise Trident Z (8*4) olacak şekilde yükseltiyorum. Ekran kartım 3060 Ti, güç kaynağım Sharkoon 650W 80+Gold, kasam Cooler Master td500. bazı modeller arasında kaldım. Ancak bunlar dışında çift M.2 slotu olan ve en başta belirttiğim kriterleri sağlayan başka önerileriniz varsa (özellikle uygun fiyata) yazarsanız çok memnun olurum. Düşündüğüm modeller şunlar:

Siteyi bilmiyorum MSI MPG B550 GAMING PLUS DDR4 SATA3 M2 PCIE NVME HDMI DP PCIe 16X v4.0 AM4 ATX
Arkadaşlar bilgilendirir.

İşlemciyi 5600 de yapabilirsin aradaki tek fark frekans çok ufak bir OC ile X yaparsın.

F/P

Gigabyte a520m h
Bu anakart ile tam performansta kullanabilirsin işlemcini. AM4 sokete yatırım yapma artık. Hele ki işlemcinden daha pahalı anakart hiç alma. İleride yükseltecek olursan komple AM5 sokete geçersin. Bu anakartınla 5800x3D vs taksan da overclock yapmadığın sürece bir şey olmaz.

Siteyi bilmiyorum MSI MPG B550 GAMING PLUS DDR4 SATA3 M2 PCIE NVME HDMI DP PCIe 16X v4.0 AM4 ATX
Arkadaşlar bilgilendirir.

İşlemciyi 5600 de yapabilirsin aradaki tek fark frekans çok ufak bir OC ile X yaparsın.

F/P
Teşekkür ederim hem işlemci hemde anakart için önerileri gözden geçireceğim. İşlemcide 5600x de kararlı gibiyim şu an.

Bu anakart ile tam performansta kullanabilirsin işlemcini. AM4 sokete yatırım yapma artık. Hele ki işlemcinden daha pahalı anakart hiç alma. İleride yükseltecek olursan komple AM5 sokete geçersin. Bu anakartınla 5800x3D vs taksan da overclock yapmadığın sürece bir şey olmaz.
Overclock yapacağım için aslında değiştirmek istiyorum. Sadece işlemciye değil ram'lere ve ekran kartına da overclock yapacağım. AM5 soket olarak anakart tavsiye edebilir misiniz? Başta da belirttiğim gibi hem geleceğe yönelik yükseltmeleri desteklemesi hem de çift m2 slotu olması terchi sebebim.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hem işlemci hem de anakart için önerileri gözden geçireceğim. İşlemcide 5600X de kararlı gibiyim şu an.

Overclock yapacağım için aslında değiştirmek istiyorum. Sadece işlemciye değil RAM'lere ve ekran kartına da overclock yapacağım. AM5 soket olarak anakart tavsiye edebilir misiniz? Başta da belirttiğim gibi hem geleceğe yönelik yükseltmeleri desteklemesi hem de çift M.2 slotu olması terchi sebebim.

İşlemci, RAM ve anakart için maximum bütçen nedir? Şu anda pahalı gelebilir.
Ryzen 5600X+overclock için anakart alacağına direkt Ryzen 5700x/5800x ya da daha üstü bir işlemci al daha iyi bence. Bu tarz işlemciler Overclock'a gerek duymadan neredeyse tüm ekran kartlarını besleyebilirler zaten. RAM'i de aynı şekilde mesela 3200 MHz alıp overclock yapacağına direkt 3600 MHz al. Tabii hobi olarak overclock yapmak istiyorum diyorsan sen bilirsin.

En fazla 13k bütçe ayırdım hepsine ama daha fazla yukarı çıkamıyorum. Ramler 3.6MHz olacak şekilde seçtim. Artık 8*2 ram sisteminin yetersiz olduğunu düşünüyorum o yüzden 8*4 veya 16*2 alacağım ram leri. En basitinden Warzone gibi bir oyun 12gb ram tüketiyor, arka planda bir de Chrome veya 1 2 uygulama daha açsam ram ler %100 çalışıyor ve bu da oyunda takılmalar yaşamama sebep oluyor. Sağlam bir işlemci ve anakart alıp en az 3 4 yıl sorun veya geri kalmışlık yaşamadan kullanmak istiyorum sistemi.
İşlemci, RAM ve anakart için maximum bütçen nedir? Şu anda pahalı gelebilir.
Ryzen 5600X+overclock için anakart alacağına direkt Ryzen 5700x/5800x ya da daha üstü bir işlemci al daha iyi bence. Bu tarz işlemciler Overclock'a gerek duymadan neredeyse tüm ekran kartlarını besleyebilirler zaten. RAM'i de aynı şekilde mesela 3200 MHz alıp overclock yapacağına direkt 3600 MHz al. Tabii hobi olarak overclock yapmak istiyorum diyorsan sen bilirsin.

1x16 GB RAM seçtim bütçeyi aşmaması için. İleride aynısından bir tane daha alıp 2x16 yapabilirsin. DDR5 RAM'ler için Dual channel olmaması DDR4'teki gibi performans kaybına yol açmıyormuş.

Şu videoda Crucial teknik elemanı açıklıyor.

Bu şekilde 13Bin'i biraz geçiyor ama alacağın Ryzen 5600X'li sistemden kat kat iyidir.

Ama aklında olsun bu anakartta SSD ve ekran kartı için Gen 5 desteği yok.
Gen 5 SSD'ler şu anda zaten piyasada yok. Gen 4'ler fazlasıyla yeterli.

Ekran kartı slotu için de PCI-e 3.0 bile hala fazlasıyla yetiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı