Ryzen 5 5600X ısınması normal mi?

markosben

Hectopat
Makaleler
2
Mesh kasa kullanıyorum kasa soğutması gayet iyi. Ama Valorant oynarken işlemci sıcaklığı 65-70 oluyor bu kadar ısınması normal midir? Bu soğutucuyu kullanıyorum. Bu arada bilgisayarın bulunduğu oda çok sıcak. Bir de Core Performance Boost açık.

Son düzenleme:
Yaz için o dereceler normaldir ama montajda falan bir sorun olup olmadığını anlamak için sentetik test yapmak gerek.
Bu arada o dereceler normaldir dedim ama 5600X için biraz fazla olabilir, SE-234 ile AIDA testinde 61-62 derece geçmeyen bir işlemci normalde.

Montajı bilgisayarı aldığım yer yaptı.

Standart bir kule tipi soğutucunuz var ama CPB açık şekilde bıraktığınız takdirde fazla voltaj ile tuhaf sıcaklıklar oluşabilir. Özellikle işlemciye yüklenen durumlarda bunu fark edersiniz. He tehlikeli bir sıcaklık söz konusu değil ama sıcaklık takıntınız varsa manuel ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Standart bir kule tipi soğutucunuz var ama CPB açık şekilde bıraktığınız takdirde fazla voltaj ile tuhaf sıcaklıklar oluşabilir. Özellikle işlemciye yüklenen durumlarda bunu fark edersiniz. He tehlikeli bir sıcaklık söz konusu değil ama sıcaklık takıntınız varsa manuel ayarlamalar yapmanız gerekebilir.
70 derece sorun yaratmaz değil mi? Eğer yaratacaksa kapatırım CPB.

CPB kapattım. Sıcaklık 48 üzerine çıkmıyor şu an. FPS kaybı yaşadım yaklaşık 50 FPS gitti. 250-300 FPS veriyor şu an. CPB açıkken 350-400 falandı.
Tabii ki yaşarsınız. İşlemci kendisini Boost edemiyor çünkü. Soğutucunuz yeterli düzeyde işini yapıyor. Ama sıcaklıkları daha iyi seviyeye getirmek istiyorsanız manuel şekilde frekans ve voltaj değerleri girmeniz gerekir. Bununla ilgili forum ve Youtube nezdinde içerikler var. Haliyle bir miktar uğraş gerektirir.

Geri
Yukarı