Ryzen 5 5600X işlemci oyun oynarken 100 derece oluyor

keremdaffy

Centipat
Daha fazla  
RAM
32GB
Ekran kartı
RTX 3070 MSİ GAMİNG Z TRİO
İşlemci
Ryzen 5600x 4.30ghz
Bir sorunum var. İşlemcim çok aşırı ısınıyor bazı ağır oyunlarda 100 dereceye ulaşıp kapanıyor. Çözüm olarak BIOS'a girmeye karar verdim. BIOS'ta CPU 1 vardı onu güzelce ayarladım. Ama dikkatimi çeken bir şey vardı chipset diye bir şey vardı oraya geldim balance moddaydı ve 95 derecede %100 90 derecede %80'deydi balance moddan çıktım manuel moda geldim bir güzel ayarladım ama chipset neydi bir fikrim yok. Acaba abimle PC'yi kurarken hava akışının havanın çıkış noktasındaki 3 fana CPU vermiştik CPU'ya yakın olduğu için, acaba chipset o 3 fan mıydı bilmiyorum bir de benim en sol üst köşedeki yukarıdaki fanım dışarı vermesi gerekirken içeri veriyor. İnternetten araştırdım fan doğru konumlanmış gibi duruyor ben mi yanlış hissediyorum? Onun altındaki çıkış fanı gayet dışarı veriyor ama üstündeki içeri veriyor fan şeklide normal. Yardımcı olur musunuz? İyi günler.

Sistemim:
32 GB RAM.
M.2 SSD.
Ryzen 5 5600X.
GeForce RTX 3070 MSI Gaming Z Trio.
Kasamda toplam 8 fan var.
100 derece aldıgım oyunlar: Battlefield, Mount and Blade Bannerlord.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci stock fanlıysa sıcak havalarda normal. Güzel bi kule tipi alırsınız. Ama kasa fanları ile anlattığınızı anlamadım.

Normalde şöyle olması lazım; önde 3 tane fan içeri hava alacak, üstteki 2 ya da 3 fan dışarıya hava atacak, arkadaki 1 fan ise dışarıya hava atacak şekilde ayarlanır. Ben 14mm kullandığım için önde 2, üstte 2, arkada 1 tane olacak şekilde kullanıyorum. 12 kullanırsan bazı kasalarda üste 3, öne 4 tane koyabiliyorsun.

Geri
Yukarı