Ryzen 5 5600X işlemci oyunda 96 dereceye kadar çkıyor

Beya

Decapat
Daha fazla  
RAM
16
Eveet öncelikle bu açıklamayı okuyan herkese selam iyi akşamlar dilerim gelelim konuya,

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Sıvı soğutma: Thermaltake TH240 ARGB 240mm.
Ekran kartı: 3060 Ti.
RAM: 16 GB (Corsair)
Gereken ana özelliklerimi belirttim sorunum ise aşırı ısınma gerçek manada aşırı bir ısınma mevcut örneğin;

RDR2 de 96 derece stabil,
Valorant 80 derece civarı.
Minecraft 75 derece civarı.

Çok kez macun değiştirdim ve her türlü yöntemi denedim kaliteli ve kalitesiz birçok macun kullandım, sıvı soğutucunun fanlarını değiştirdim, MSI Afterburner'dan fan ayarları kurcaladım aynı şekilde BIOS da bu konuya dahil, sıvı soğutucum da çalışıyor su sesi geliyor ek olarak bir boru sıcak diğeri soğuk bu da okey, fanlar doğru tarafa dönüyor videosu mevcut.
En son sıvı soğutucunun radyatörüne 3-5 tokat attım bir anda 10 derece düştü :D Türk taktiğidir malum.
Nitekim benim işlemcim aşırı ısınıyor ve buna bir çare bulmak istiyorum bir fikriniz var mı?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-04-05 at 19.49.56.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-05 at 19.49.56.jpeg
    229,5 KB · Görüntüleme: 63
Şimdi öncelikle RDR2de Valoranttan 16 derece daha yüksek olması akıl karı değil.

Şimdi bu ısınma nasıl oluyor. Bir anda o seviyelere mi çıkıyor yoksa kademeli olarak mı. Kademeli olarak çıkıyorsa kasa hava sirkülasyonunda bir sorun vardır ani çıkıyorsa işlemci termal macun işlemci soğutucusu veya işlemcide silikonda sorun vardır

Şimdi öncelikle RDR2de Valoranttan 16 derece daha yüksek olması akıl karı değil.

Şimdi bu ısınma nasıl oluyor. Bir anda o seviyelere mi çıkıyor yoksa kademeli olarak mı. Kademeli olarak çıkıyorsa kasa hava sirkülasyonunda bir sorun vardır ani çıkıyorsa işlemci termal macun işlemci soğutucusu veya işlemcide silikonda sorun vardır
Kanka ben diğer insanların işlemci sıcaklıklarıyla karşılaştırılır diye yazdım onu ama sen bilirsin

Kanka ben diğer insanların işlemci sıcaklıklarıyla karşılaştırılır diye yazdım onu ama sen bilirsin
Ne karşılaştırmasından bahsediyorsun dostum yazının hepsini okudum onlar da senin sıcaklıkların değil mi? RDR2de 360p oynamıyorsan işlemcinin valoranttan daha sıcak olması mantıklı değil.

Ne karşılaştırmasından bahsediyorsun dostum yazının hepsini okudum onlar da senin sıcaklıkların değil mi? RDR2de 360p oynamıyorsan işlemcinin valoranttan daha sıcak olması mantıklı değil.
Öyle kral işte ne yapayım bak

Dosya Ekleri

• resim_2024-04-05_211902643.png
    resim_2024-04-05_211902643.png
    2,4 MB · Görüntüleme: 43
Sıvı soğutucun bozuk hocam çok net. Garantisi varsa servise yolla yoksa tamircisi illa vardır ya da bıçak kemiğe dayandı ben bunu ya kendim bozarım ya da kendim yaparım dersen belki aşağıdaki sorun olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

E tamam işte dostum %32de 96 derece normal değil niye kendimi tekrar ettiriyorsun bak yukarda soru sordum işlemcinin ısınma tarzı nasıl ona cevap ver.

E tamam işte dostum %32de 96 derece normal değil niye kendimi tekrar ettiriyorsun bak yukarda soru sordum işlemcinin ısınma tarzı nasıl ona cevap ver.
İşlemcinin ısınma tarzı şöyle bilgisayar açılıyor başlangıç uygulamaları yüklenirken 80-90 arası bir dereceye çıkıyor onları tek tek kapatınca 50 ye bazen 45 e kadar geriliyor 1 dk içinde. herhangi bir şeyi açarken 80 dereceye kadar da fırlıyor ayrıca rdr 2 de 96 derece ya şimdi ben arkada 4k video izlesem bile 96 yı geçmiyor derece böyle bir durumda var. arada radyatörü tokaylıyorum son bir kaç gündür 10 derece düşebiliyor

İşlemcinin ısınma tarzı şöyle bilgisayar açılıyor başlangıç uygulamaları yüklenirken 80-90 arası bir dereceye çıkıyor onları tek tek kapatınca 50 ye bazen 45 e kadar geriliyor 1 dk içinde. herhangi bir şeyi açarken 80 dereceye kadar da fırlıyor ayrıca rdr 2 de 96 derece ya şimdi ben arkada 4k video izlesem bile 96 yı geçmiyor derece böyle bir durumda var. arada radyatörü tokaylıyorum son bir kaç gündür 10 derece düşebiliyor
O işlemci stok soğutucuyla geliyor mu? Geliyorsa onla deneyin bi. Bir de kasanın kapağı açıkken deneyin.

Geri
Yukarı