Ryzen 5 5600X - SilverStone PF240 / yüksek sıcaklık

ardakbaycan

Hectopat
Ryzen 5 5600X işlemcim (stok ayarlarda) SilverStone PF240 sıvı soğutucu ile Cyberpunk 2077 oyununda 2K Ultra ayarlarda 78 dereceye çıkıyor. Kasam Sharkoon TG6. Eğer yan kapağı açarsam 72 derecelere düşüyor. Ancak hala yüksek geliyor bu değer bana. Oda sıcaklığım 30-31 derece arasında. Söz konusu değerler sizce donanımsal bir sıkıntıya işaret eder mi? Aynı işlemciyi 240M sıvı soğutma ile kullananlar güncel oyunlarda maksimum kaç dereceleri görüyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşürmeyi deneyebilirsin.
O sorun değil, düşürerek aşağı çekebilirim dediğin gibi. Sadece şu anki haliyle soğutmada ya da işlemcide teknik bir problem olabilir mi onu merak ediyorum aslında. Ona göre teknik servise incelemeye gönderebilirim. Sıvı soğutma ile stok ayarlarda 78 dereceleri gören başka arkadaşlar var mı, merak ettiğim konu bu.

Yahu bende de aynı soğutucu, işlemci ve aynı değerler mevcut aslında çok sıkıntılı veya problem çıkaracak sıcaklık değerleri değil ama insan gidip stok soğutucu takmayıp, 1000 küsür TL ödeyip saçma sapan ısı değerleri elde edince sinirleniyor bende ilk başta teste 74 leri görüp foruma konu açtım normal değerler isterseniz macun değişin diye tavsiyede bulundular gidip 150 TL ödeyip kaliteli bir macun aldım yine aynı değerler. Oyun içinde (Warzone) 76 dereceye kadar çıkıyor ve kesinlikle bu derecelere çıkmaması gerekiyor saçma yani :) Sıvı soğutma fan ayarlarından mı diyip fan fulledim yine aynı zaten yük gelince çıkıyor dönüş hızı ama denedim yani.

Yahu bende de aynı soğutucu, işlemci ve aynı değerler mevcut aslında çok sıkıntılı veya problem çıkaracak sıcaklık değerleri değil ama insan gidip stok soğutucu takmayıp, 1000 küsür TL ödeyip saçma sapan ısı değerleri elde edince sinirleniyor bende ilk başta teste 74 leri görüp foruma konu açtım normal değerler isterseniz macun değişin diye tavsiyede bulundular gidip 150 TL ödeyip kaliteli bir macun aldım yine aynı değerler. Oyun içinde (Warzone) 76 dereceye kadar çıkıyor ve kesinlikle bu derecelere çıkmaması gerekiyor saçma yani :) Sıvı soğutma fan ayarlarından mı diyip fan fulledim yine aynı zaten yük gelince çıkıyor dönüş hızı ama denedim yani.
Çok haklısın çünkü bu derecelerde kalmasını istesem sıvı soğutmaya tonla para ödemezdim dediğin gibi. Yarın bir gün daha üst düzey bir işlemciye geçmek istesem bu soğutucu ile ne yaparım bilmiyorum. Termal macun değişiminden umutluydum, işe yaramadığına üzüldüm. Umarım bizim soğutucuların serisinde herhangi bir teknik sorun ya da üretim hatası yoktur çünkü model olarak oldukça önerilen bir model pf240.
Çok haklısın çünkü bu derecelerde kalmasını istesem sıvı soğutmaya tonla para ödemezdim dediğin gibi. Yarın bir gün daha üst düzey bir işlemciye geçmek istesem bu soğutucu ile ne yaparım bilmiyorum. Termal macun değişiminden umutluydum, işe yaramadığına üzüldüm. Umarım bizim soğutucuların serisinde herhangi bir teknik sorun ya da üretim hatası yoktur çünkü model olarak oldukça önerilen bir model pf240.
Bu arada kullandığın kasa ve oda sıcaklığın nedir genel olarak?

Son düzenleme:
MSI 100R kullanıyorum kasa olarak, evet bende uzun araştırmalar sonucu bu soğutucuyu aldım, thermal grizzy macununu kullandım en iyi macun diyorlar kendisi için ve yetkili satıcısından aldım çakma değil yani orijinal ürün. Recep beyin bir videosunda izlediğim kadarıyla stok soğutucu ile neredeyse aynı değerleri alıyoruz saçma yani. 5 derece fark için 1000 TL ödemek ne bileyim. Sanmıyorum işlemcilerimizde sorun olduğunu çünkü birçok konu gördüm bu derecelerde belki pandemiden dolayı silikon seviyeleri kötüdür bilemiyorum bir dönem silikon sıkıntısı çekiliyordu.

Geri
Yukarı