Ryzen 5 5600X sistem açılmıyor

Paytak Penguen

Kilopat
Makaleler
3
Merhabalar. Sistemimin oyunda donmasıyla ilgili daha önce konu açmıştım. O soruna çözüm bulamadım. Aksine, sorunlarım arttı.
Bugün oyun oynarken bilgisayar yine dondu. Ben de, kasa üzerindeki tuş üzerinden kapattım. Bilgisayarı açtım, BIOS'dan bir ayara bakacağım için Windows ekranından yeniden başlata bastım. Bilgisayar yeniden başlayınca BIOS'a girdim. O sırada bilgisayar yine dondu. Donduğunu görünce yine üzerindeki tuştan kapattım. Şu anda, BIOS'a bile girmiyor, ancak hemen hemen her şey çalışıyor. Fanlar, ışıklar çalışıyor yani.
Sistemi kasadan çıkartıp uzay montaj ile test ediyorum.
Defalarca BIOS sıfırladım, hiçbir şekilde açılmıyor. Normalde BIOS'da iken bilgisayarı tuşundan kapatmak güvenli diye biliyorum. Ama anladığım kadarıyla BIOS'da sıkıntı var şu anda. Normalde BIOS Flashback özelliğini kullanmak için internet kafe tarzı, evime yakın bir yere gittim ancak USB bellek takılmıyor dedi. Çözemezsem yarın iş yerinde USB bellek hazırlayıp geleceğim.
Ayrıca, sistemde normalde takılı olan 6700XT'yi söküp GTX 1660 taktım. Yine de sisteme görüntü gelmiyor.

Ayrıca not: İşlemci ısınıyor, pompayı söküp test ettim. Ekran kartı, SSD ve RAM'de ısınıyor. RAM'leri çıkarıp sildim, başka slotlarda denedim, tek tek denedim vs. yine görüntü vermiyor.

HDMI, DP kablo değiştirerek görüntü almayı denedin mi? Donma sorunları genelde anakartta sorun varsa yaşanıyor.
DP kullanıyordum. HDMI ile denedim. GTX 1660 görüntü vermedi. 6700XT'yi deniyorum şu anda. Belki BIOS parçaları tanıma vs. yapıyordur diye biraz bekleyeceğim bakalım. Muhtemelen gelmeyecek ama ekran. Ayrıca EZ Debug LED'lerden birisi de yanmıyor, ortada bir hata yok gibi aslında. Çok garip bir durum.
Edit: Evet, 6700XT de yaklaşık 5 dakika sonunda görüntü vermedi. GTX 1660'ın fanları dururken 6700XT'nin fanları durmadı, ısınmamasına rağmen dönüyor.

2 kere BIOS flashback denedim, yine aynısı oluyor. Yardımcı olabilecek yok mu? Yoksa anakartı garantiye yollayacağım gibi.

Edit: Yeni anakartım geldi. Kutu üzerinde Ryzen 5000 ready demesine rağmen her şey yine görünürde çalışıyor ancak görüntü yok. CPU ledi yanıyor yine. Acaba işlemcim mi bozuk? Test edecek başka işlemci/anakart olmadığı için test edememiştim.

İşlemci anahtarlık oldu.
PSU, gpu, RAM, anakart test edildi. Tek kalan işlemci. Isınıyor ve ez debug led yanmıyor ama yine de görüntü yok. Deli etti beni. Bayramın araya girmesi ayrı bi konu. Aylardır kullanıyorum, şimdi mi bozuldu. İşlemciyi garantiye yollayacağım. Geldiğinde sorun çözülmezse satar bir daha da bilgisayar almam herhalde bu sinirle.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı