Ryzen 5 5600X sistem yayın ve oyun için nasıldır?

Bütçe
40-50.000₺

manyakcihan

Decapat
AMD Ryzen 5 5600X,
Gigabyte B550 Aorus EliteRTX 3060 Ti 8 GB,
Gigabyte Gaming16 GB DDR4-3200,
Corsair RGB1TB
Corsair MP400750W
Corsair TXM Series
Corsair H100i Elite1X
Corsair SP120 Elite RGB

Merhaba, bu sistem ile hem yayıncılık hem YouTube video editleri ve oyun bilgisayarı olarak kullanabilir miyim?

• Hatta afedersiniz tam anlamıyla böyle bir sistem toplamak istiyorum eksiği gediği var mı uyuşmayan bir şey veya daha iyisi yakın bir ürün eklenip çıkartılabilecek bir kaç gün içerisinde sipariş vereceğim ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim

• HAUPTKOMPONENTEN
    • GEHÄUSE
      Corsair - Carbide 175R RGB | Glasfenster
    • CPU (PROZESSOR)
      AMD Ryzen 5 5600X, 6x 3.7GHz, 32MB L3-Cache
    • MAINBOARD
      Gigabyte B550 Aorus Elite V2 | AMD B550
    • GRAFIKKARTE
      NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB | Gigabyte Gaming OC LHR
    • ARBEITSSPEICHER
      32GB DDR4-3200 Corsair Vengeance RGB Pro | 2x 16GB
  • DATENTRÄGER
    • SSD (M.2 / PCIE)
      1TB Corsair MP400 R2 PCIe 3.0 | bis zu 3.480 MB/s lesen
    • OPTISCHES LAUFWERK
      Blu-Ray Brenner Slim - ASUS SBW-06D5H-U | USB
    • KARTENLESER
      Transcend RDF9 externer Kartenleser | USB
  • WEITERE KOMPONENTEN
    • NETZTEIL
      750W - Corsair TXM Series | Teilmodular
    • SOUNDKARTE
      ASUS Xonar U5 | Extern, USB
    • LAN / WIRELESS LAN
      867MBit/s WLAN USB-Stick
  • KÜHLUNG & DÄMMUNG
    • CPU-KÜHLER
      Corsair iCUE H100i Elite Capellix | 240mm
    • GEHÄUSELÜFTER
      1x 120mm SP120 Elite RGB | Schwarz
  • OPTIK & MODDING
    • SYSTEMBELEUCHTUNG
      LED Lights für Systembeleuchtung 30cm | RGB
    • EXTERNE BELEUCHTUNG
      Corsair iCUE LS100 Lighting Strip
  • EINGABEGERÄTE
    • PERIPHERIE-DEALS
      Corsair - K100 RGB Midnight Gold | Corsair OPX, Corsair - Virtuoso RGB Wireless, Pearl | 7.1 Surround
    • Sony - DualSense Wireless Controller
  • BILD & VIDEO
    • MONITORE
      29,5" MSI Optix MAG301CR2DE | WFHD, VA, 200Hz

• Streamplify - CAM | FHD-60FPS
    • EXTERNE CAPTURE-KARTEN
      Elgato Cam Link 4K
    • Creative - Sound BlasterX Katana | 2.1 Lautsprecherset
  • STORAGE
    • EXTERNE SSDS
      Samsung Portable SSD T7 Touch 1TB, USB-C 3.2 Gen. 2, silver
    • EXTERNE HDDS
      Western Digital My Book HDD 6TB, USB 3.0
  • KOMFORT
    • GAMING-STÜHLE
      Corsair - TC60 Fabric | grau/schwarz
  • SOFTWARE
    • BETRIEBSSYSTEM
      Windows 10 Pro 64 Bit | inkl. A+ UEFI-Installation
  • GARANTIE & SERVICE
    • GARANTIE
      3 Jahre Garantie | inkl. Pick-Up & Return

Müsade edersen cebinden daha az para çıkmasını sağlayacağım.
Anakart : MSI B450 Gaming Plus Max
CPU : Ryzen 5 5600 (X olanı almak için hiç bir sebep yok)
Ram : Kingston HyperX Fury 16GB(2x8)
Ses kartı almana gerek yok, anakarttaki yerleşik ses kartı da gayet güzel
Sıvı soğutma da alma, güzel bir kule tipi soğutucu al.
HDD : WD Blue 2Tb yeterli gelmez mi 6TB ne yapacaksın merak ettim :)
SSD : XPG 8200 Pro 1TB ( oldu sana 3 tb alan xd )
Windows 10 için de o kadar para verme, microsoftun sitesinden Windows 11 indirip kurulum yaparsın, internet üzerinden retail key alıp orjinale döndürürsün.
Monitör içinse 2K monitör alma bence, 1080p tercih et. 2K da görüntüler çamur gibi oluyor. Örneğin youtube da video izlerken, ya da herhangi bir oyunu 1080p de çalıştırdığında vs. vs. Ve 29.5inc e de hiç gerek yok, maksimum 27inc tercih et büyük ekran olmasını istiyorsan ( bana kalsa 24ten yukarı çıkmam :) )

Windows 10 için de o kadar para verme, microsoftun sitesinden Windows 11 indirip kurulum yaparsın, internet üzerinden retail key alıp orjinale döndürürsün.
Monitör içinse 2K monitör alma bence, 1080p tercih et. 2K da görüntüler çamur gibi oluyor. Örneğin youtube da video izlerken, ya da herhangi bir oyunu 1080p de çalıştırdığında vs. vs. Ve 29.5inc e de hiç gerek yok, maksimum 27inc tercih et büyük ekran olmasını istiyorsan ( bana kalsa 24ten yukarı çıkmam :) )
Estafurullah hemen gözden geçireceğim çok teşekkür ederim :)

Birde unutmadan windows 10 pro yazılımı ücretsiz veriyor içinde yanısıra gopro ve kamera ile çok çekim yapıyorum ayda 500 gb hdd atıcak yedek hatıram oluyor ortalama temizleye temizleye gitsem 1.5 yıl içinde dolar pprtable yedekleyip devam ederim diye düşünmüştüm monitörüde öncelikle 200hz olduğu için seçtim almışken iyi ve büyük bir şeye sahip olmak istememin sebebi oyun deneyimde en iyi performansı yakalamak aslında 4k monitör alsam bunu desteklermisin mesela 1080p monitörde Cod MW 2 ve 3 oyunlarını yüksek kalite ayarlarda oynarsam veya 4k modunda oynarsam nasıl bir verim alırım deneyimim olmadığı için büyük ve kaliteli olacağını düşündüğüm bir şey seçmek istedim ama bu isteklerimi göz önünde bulundurursan aynı önermeni desteklermisin sıvı soğutmayıda uzun süreli deneyimlerde iyi olur diye düşünmüştüm mesela oturdum arkadaş grubuyla 7-8 saat cod oynadım diyelim kule tipi soğutma daha mı verimli olur çok deneyimim olmadığı için soruyorum unutmadan şunu söylemek istiyorum bide senin söylediğin sistemde oc yapılıyor mu?
Mesela 2-3 yıl sonra çıkıcak teknolojilere açık olmak için bir yandan üstteki işlemci ve anakartı tercih etmiştim işlemciye 2. Bir ram sistemi eklenebiliyor araştırmalarıma göre 3. Nesil 5. Gen de böyle bir şeyler işte tekrar teşekkür ederim

Son düzenleme:
Anlıyorum o halde harddisk kapistesini fazla kullanıyorsun almışken daha fazla kapasiteli almak mantıklı senin için, doğru karar. Windows 10 pro ücretsiz geliyor ise alırsın daha sonra Windows 11e ücretsiz upgrade ediliyor diye biliyorum. Monitör konusunda ise 144hz den sonrası emin ol önemli değil, sonuçta sen bir e-spor oyuncusu değilsin, gerçekten yenileme hızına bu kadar takılma 144hz yeterli olur ve 24inc - 27inc arası 1080p için biçilmiş kaftan. 2K monitör gereksiz, seçtiğin ekran kartin en üst model olsa 4K monitör alıp bakarsın yoluna ama 3060ti ile uzun vadede sorun yaşamak istemiyorsan 1080p monitör tercih etmelisin. Monitörün büyüklüğüne tekrar gelecek olursak rekabetçi oynayacaksın belli ki, 27inc den sonrası uygun değil ve sen bu oyunları klavye mouse ile oynayacaksın yani yakın mesafeden. Yakın mesafeden kocaman bir ekranla oynamak güzel olmuyor. Bence bir internet kafede 27inc bir monitörle oyun oynamanın tavsiye ediyorum, gayet yeterli olduğunu göreceksin. Soğutma olarakta Sıvı soğutma almana da gerek yok çünkü overclock yapmayacaksın sonuçta, güzel bir kule tipi soğutucu alırsan hiç bir sorun yaşamazsın :)

Bu arada PSU içinde FSP Hydro G 750w 80+ Gold öneririm. FSP en kaliteli ve uygun PSU üreten bir firmadır :) Kasa olarakta PHANTEKS firmasına bakmalısın kaliteli ve harika tasarımlı kasaları var :) Klavye ile mouse keyfine göre seçebilirsin o kadar önemli değil, eskiden biz en ucuz klavye mousela rekabetçi oyunlarda harikalar yaratırdık, yani iş tamamen senin yeteneğinden bitiyor :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı