Ryzen 5 5600X sistemde Texture flickering ve shimmering

ÇeleRkez

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta bahsettiğim konu ile 3 yıldır haşır neşir durumdayım. Zaman geçtikçe daha kötüleştiğini hissediyorum ya da gözlerim bozulmaya başladı. Donanım olarak anakart dışında degiştirmediğim bir bileşen kalmadı. Yabancı, yerli tüm forumları gezdim fakat çözümünü bulan veyahut "çözümü buldum işte bu şekilde" gibi bir konuya rastlamadım. Bu sorunla boğuşan ya da boğuşmuş ve sonrasında bir nedenden dolayı sorununu düzeltmiş arkadaşların ne yaptıklarında, hangi bileşeni degiştirdiklerinde veya hangi işlemi yaptıklarında çözmüş olduklarını belirtmelerini rica etmekteyim. Çünkü henüz sorunun neden kaynaklandığını bile bilmiyoruz en azından fikir olur denenmemiş bir şey var ise deneriz.

Sistemim:
Lenovo R25i-30
FSP 600W +80
16 GB RAM.
MSI RX 6650 XT 8 GB.
Ryzen 5 5600X.
B450M S2H.

Not: Belirttiğim gibi anakart dışında tüm bileşenler değişti monitör dahil herhangi bir değişiklik olmadı.

Keşke Türkçe karşılığını yazsaydın ne demek oluyor bunlar yani sorununu.

Hocam kusura bakmayın gecikme için. Bahsetmiş olduğum sorun tam olarak görsellerdeki gibi. Kenar yumuşatma açık olmasına rağmen dokuların köşeleri titriyor, parlıyor. Yalnızca şu anda bu oyunu oynadığım için Hunt Showdown'dan örnek verdim fakat tüm oyunlarda aynı. Ayrı olarak masaüstümde de bu sorun mevcut. Bu sorun her sistemde yaşanabiliyor fakat doğru düzgün çözümünü belirten kimse yok. Anakartımı değiştireceğim fakat yine aynı sonucu alırsam ne yaparım bilmiyorum. Bu yüzden farklı bir işlem yapıpta bu sorunu çözen birisi yardımcı olursa çok memnun olacağım.

Dosya Ekleri

• indir (3).jpeg
    indir (3).jpeg
    360,7 KB · Görüntüleme: 8
  • indir (2).jpeg
    indir (2).jpeg
    340 KB · Görüntüleme: 7
  • indir (1).jpeg
    indir (1).jpeg
    459 KB · Görüntüleme: 8
  • indir.jpeg
    indir.jpeg
    532,8 KB · Görüntüleme: 8
Hocam kusura bakmayın gecikme için. Bahsetmiş olduğum sorun tam olarak görsellerdeki gibi. Kenar yumuşatma açık olmasına rağmen dokuların köşeleri titriyor, parlıyor. Yalnızca şu anda bu oyunu oynadığım için Hunt Showdown'dan örnek verdim fakat tüm oyunlarda aynı. Ayrı olarak masaüstümde de bu sorun mevcut. Bu sorun her sistemde yaşanabiliyor fakat doğru düzgün çözümünü belirten kimse yok. Anakartımı değiştireceğim fakat yine aynı sonucu alırsam ne yaparım bilmiyorum. Bu yüzden farklı bir işlem yapıpta bu sorunu çözen birisi yardımcı olursa çok memnun olacağım.

Attıgın görsellerde neresi titriyor parlıyor anlamadim.

Donanımsal bir sorun değil muhtemelen. Fotoğraflara bakınca normal duruyor, bir tık parlama var ama AA açılarak ya da açıksa keskinleştirme kapatmayı deneyebilirsiniz. Muhtemelen herkeste olan bir olay ama sizin ekstra dikkatinizi çekiyor.

Geri
Yukarı