Ryzen 5 7600 4060 Ti Sistem uyumlu mu?

Bütçe
55000
Haklısınız. Ben de tereddütte kalarak tavsiye ettim. Bu sistemi tavsiye etmemin sebebi arkadaşın sistem toplarken MSI tercih etmesiydi. 4070 ti Super'li topladığı sisteme yakın bir sistem aradım. Bunu bulabildim. Tabii arkadaşın illa ki MSI olacak isteği yoksa sizin attığınız sistem RAM, SSD, Anakart yönünden çok daha iyi.

@Rouly Detaylı incelediğimde iki Anakart arasında uçurum yokmuş gibi geldi. Port ve slot sayıları ile max. RAM desteği harici pek bir fark göremedim. Gözden kaçırdığım bir konu mu var?
OC desteklemiyor.

Desteklemesin. Bence çok önemli değil. Bana göre halihazırda güçlü bir sistemde ömrünü kısaltacak bir özelliğin bulunmamasının bir önemi yok.
Çok giriş seviyesi bir anakart, olay tek OC değil, çok kısıtlıyor herşeyi, yinede kendi seçimi ama ben olsam 2-3k daha fazla verir daha iyi bir anakart alırdım. Ayrıca OC'ye zararlı demişsiniz, düzgün bir soğutma ile ömrünü mömrünü kısaltmaz, nereden çıkardınız bunu?

Çok giriş seviyesi bir anakart, olay tek OC değil, çok kısıtlıyor herşeyi, yinede kendi seçimi ama ben olsam 2-3k daha fazla verir daha iyi bir anakart alırdım. Ayrıca OC'ye zararlı demişsiniz, düzgün bir soğutma ile ömrünü mömrünü kısaltmaz, nereden çıkardınız bunu?
Sadece soğutarak transistörleri koruyamazsınız. Her transistörün eşik değerleri mevcuttur. Şirketler bunları test ederek size optimum performans sunacak voltajı belirleyip satışa sunarlar. Siz, işlemciye verilen voltajı artırarak içerisindeki sızıntı akımlarını artırmış olursunuz. Ek olarak yarı iletkenlerin dayanımı vs. birçok durumda söz konusu. Sistemi belirli bir düzeye kadar tolere edecek şekilde tasarlamış olabilirler lakin size bu imkanı sunmaları kefil oldukları anlamına gelmez.

Sadece soğutarak transistörleri koruyamazsınız. Her transistörün eşik değerleri mevcuttur. Şirketler bunları test ederek size optimum performans sunacak voltajı belirleyip satışa sunarlar. Siz, işlemciye verilen voltajı artırarak içerisindeki sızıntı akımlarını artırmış olursunuz. Ek olarak yarı iletkenlerin dayanımı vs. birçok durumda söz konusu. Sistemi belirli bir düzeye kadar tolere edecek şekilde tasarlamış olabilirler lakin size bu imkanı sunmaları kefil oldukları anlamına gelmez.
İyi de adamlar diyor zaten işe sallıyorum 5.0 GHz'e kadar OC yapabilirsiniz, demek ki eşik değerleri bunu destekliyor.

İyi de adamlar diyor zaten işe sallıyorum 5.0 GHz'e kadar OC yapabilirsiniz, demek ki eşik değerleri bunu destekliyor.
Bahsettiğim gibi tolere edebilecek şekilde tasarlamışlardır ancak buna kefil olmazlar. Sistemin en stabil halinde çalışacak Hz değerlerini ve voltajı zaten ayarlı olarak gönderiyorlar. Açık kaynak kodlu yazılım gibi düşünün. Yazılım size normal, çalışır durumda verildiğinde sonradan yaptığınız değişiklerle yazılımı çalışamaz hale getirirseniz yazılım şirketini suçlayamazsınız.

Fakat Ryzen 7 7800x3D işlemciyi ASRock A620M Pro RS Wi-Fi anakart ile kullanıyorum. Sadece oyun için kullanılacaksa Giriş seviye B650 dense üst segment bir A620 bana daha cazip geliyor. O işlemciye bu anakart takılır mı diye sormayın takılıyor. Anakart ın sitesinde ürün açıklamalarını okursanız 120W 7000x3D işlemcilere hazır ibaresini de görürsünüz. Aradaki fiyat farkına DeepCool'un LP720 360'lık sıvı soğutmasını aldım.

*Her A620 anakart bu işlemcileri desteklemiyor ve 65W TDP desteğine sahipler anakartın resmi sitesinden destekli işlemcileri görmek gerekiyor.
Gen 5 SSD desteğini ve OC desteğini önemsemiyorsanız Gaming PC için şu anki fiyatlandırmada giriş seviyesi B650 yerine üst seviye A620 tercih edilebilir.

Buna o kadar parayı veren buna da verir şeklinde görmeyelim. Şahsen o parayı vermem aradaki fiyat farkına başka eksiğimi tamamlarım :) çünkü üst seviye B650'ler şu an için çok kıymetli bütçelerdeler bütçe kısıtlamanız yoksa tabii her şeyin en iyisine layıksınız dilediğinizi alın 😏

16GB Vram 4060ti için fazla diyordum taki 8gb hali Resident evil 2 ve spiderman'da en üst ayarlarda, 60+ fps olmasına rağmen vram den dolayı sişip crash yiyene kadar..
R5 5600 yeterli ise 7600 de yeter de artar bile.
Bütçen el veriyorsa 4070 super veya super ti'lı sistem almanı öneririm. 4060ti esasen garabet bir kart. Benim işimi görüyor tabiki şu anda ancak 8gb vram rezalet bir şey bu fiyatta bir şart için. Amd tarafında vrami daha yüksek opsiyonlar var ancak. Nvidia'nın oyun haricinde sunduğu avantajları vs. göz önüne alınca kimse kolay kolay Nvidia konforunu bırakmaz. Bundan 10 yıl önceki laptobumun radeon hd8330 ve radeon hd8600m series ekran kartları sağolsun team Nvidia'ya geçtim.

Bahsettiğim gibi tolere edebilecek şekilde tasarlamışlardır ancak buna kefil olmazlar. Sistemin en stabil halinde çalışacak Hz değerlerini ve voltajı zaten ayarlı olarak gönderiyorlar. Açık kaynak kodlu yazılım gibi düşünün. Yazılım size normal, çalışır durumda verildiğinde sonradan yaptığınız değişiklerle yazılımı çalışamaz hale getirirseniz yazılım şirketini suçlayamazsınız.

Stock fanla ve stock clock Speed'le din ateşler içindeydi PC. Wi-Fi Dongle'ı o kadar sıcaktı ki yanık kokusu geldi. 5GHz kanalını hiç bulamamaya başladı. Overclock yapacaksan iyi bir soğutma da şart.

Merhaba,
Aşağıda birçok video izleyerek oluşturduğum sistemim mevcut. Listesini ilettiğim parçalar arasında uyumsuz gördüğünüz ya da fikir vermek istediğiniz bir nokta varsa öğrenmek istiyorum.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Not: Anakart'ı normalde MSI Pro B650-S Wi-Fi modelini seçmiştim ama fiyatı biraz daha aşağı çekmek için listedeki ile değiştirdim.

Dostum vatan da Gigabyte'ın 4070i var sanırım o da 23K bandında ona bakabilirsin

Geri
Yukarı