Ryzen 5 7600X OC yapmak

TheForment

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar RAM'leri ve işlemciyi OC yapmak istiyorum lakin fazla bir bilgim yok. Hatta hiç yok. Nereden nasıl yapabilirim ve nereden başlamalıyım?
Anakart B650M DS3H
RAM'lerin özelliklerini de SS olarak attım marka uygun mu yapılabilir mi?

ram.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
O anakartın VRM'leri, iyi OC için pek olanak sağlamaz. Onun dışında Donanım Arşivinin bir videosu vardı.

Arkadaşlar RAM'leri ve işlemciyi OC yapmak istiyorum lakin fazla bir bilgim yok. Hatta hiç yok. Nereden nasıl yapabilirim ve nereden başlamalıyım?
Anakart B650M DS3H
RAM'lerin özelliklerini de SS olarak attım marka uygun mu yapılabilir mi?

Eki Görüntüle 1743859
Hocam ram üreticisi Samsung. Benimki SK Hynix idi. Bu işi bir ehline soralım çünkü Samsung çip nasıldır bilmiyorum. @deadfellow hocam eğer müsaitseniz bu arkadaşımızın çipine de bakabilir misiniz SK Hynix gibi 6000 MHz yapılabilir mi stabil?

@TheForment İşlemciye OC yapmayacaksın hocam. BIOS'ta Precision Boost Overdrive var (PBO) oraya giriyorsun. Daha sonra;

PBO < Advanced
Core Boost < Positive +200
PBO Limit < Motherboard

Daha sonra;
Curve optimizer'a giriyorsun,
All cores < negative < -20 den başla -30a kadar devam. Ben -25 verebildim -30 verince Aida64 testinde sistem kapandı. Silikon kalitesine de bağlı biraz.

Bunları yaptıktan sonra işlemci normalde 5.3 GHz'e çıkacekken 5.5 GHz'e çıkıyor ve harika bir deneyim sunuyor hocam. Beleş frekans artışı.

Hocam RAM üreticisi Samsung. Benimki SK Hynix idi. Bu işi bir ehline soralım çünkü Samsung çip nasıldır bilmiyorum. @deadfellow hocam eğer müsaitseniz bu arkadaşımızın çipine de bakabilir misiniz SK Hynix gibi 6000 MHz yapılabilir mi stabil?

@TheForment İşlemciye OC yapmayacaksın hocam. BIOS'ta Precision Boost OverDrive var (PBO) oraya giriyorsun. Daha sonra;

PBO < Advanced
PBO Limit < Motherboard

Daha sonra;
Curve Optimizer'a giriyorsun,
All cores < negative < -20'den başla -30a kadar devam. Ben -25 verebildim -30 verince AIDA64 testinde sistem kapandı. Silikon kalitesine de bağlı biraz.

Bunları yaptıktan sonra işlemci normalde 5.3 GHz'e çıkacekken 5.5 GHz'e çıkıyor ve harika bir deneyim sunuyor hocam. Beleş frekans artışı.

Çok teşekkür ederim hocam RAM'lerinde çiplerine bakmaya çalışıyorum ama Windows 11'de bir türlü çalıştıramadım thaiphoon u.

Hocam RAM üreticisi Samsung. Benimki SK Hynix idi. Bu işi bir ehline soralım çünkü Samsung çip nasıldır bilmiyorum. @deadfellow hocam eğer müsaitseniz bu arkadaşımızın çipine de bakabilir misiniz SK Hynix gibi 6000 MHz yapılabilir mi stabil?

@TheForment İşlemciye OC yapmayacaksın hocam. BIOS'ta Precision Boost OverDrive var (PBO) oraya giriyorsun. Daha sonra;

PBO < Advanced
PBO Limit < Motherboard

Daha sonra;
Curve Optimizer'a giriyorsun,
All cores < negative < -20'den başla -30a kadar devam. Ben -25 verebildim -30 verince AIDA64 testinde sistem kapandı. Silikon kalitesine de bağlı biraz.

IMG_20230425_215519_N.jpg

Doğru mu hocam?

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim hocam RAM'lerinde çiplerine bakmaya çalışıyorum ama Windows 11'de bir türlü çalıştıramadım thaiphoon u.
Önce PBO ayarını yap hocam daha sonra bu attığım konuya bakın hocam. Anakart'da aynı bire bir yaparsınız.

Doğru mu hocam?
Doğru hocam bir test edin öncelikle. 30 değerinde eğer stabil çalışıyorsa çok iyi olur.

Önceki ekranda da +200 Core boost frequency verebilirsin. PBO limite' de motherboard seçebilirsin.

Önce PBO ayarını yap hocam daha sonra bu attığım konuya bakın hocam. Anakart'da aynı bire bir yaparsınız.

PBO'yu hallettim hocam 5.41 GHz'i gördü stabil lakin hocam sizin RAM MHz ayarlarını yapmam çok sağlıklı olmayabilir bendeki RAM'ler 5200MHz 5600 MHz'e boostlasam daha iyi sanki.

PBO'yu hallettim hocam 5.41 GHz'i gördü stabil.
Afterburner açıp herhangi bir oyuna girin 5500 MHz görürsünüz hocam. +200 verdiyseniz 5500 görür.

PBO'yu hallettim hocam 5.41 GHz'i gördü stabil lakin hocam sizin RAM MHz ayarlarını yapmam çok sağlıklı olmayabilir bendeki RAM'ler 5200MHz 5600 MHz'e boostlasam daha iyi sanki.
Hocam o çipe bağlı. 5200 MHz SK Hynix çipli olanlar çok rahat 6000 oluyor. Bir deneyin açılmazsa BIOS sıfırlarsınız.

Son düzenleme:
Hocam şu kısmın fotoğrafını atabilir misiniz rica etsem.Eki Görüntüle 1754863
Yukarıdaki SS'ten aşağıda verdiğim ayarları değiştirip kullanabilirsin. FCLK'yı 2100 yap.
vSOC 1.35
VDDD 1.43
VDDIO 1.42
VDDQ voltajına da 1.38 ver.

tCL 30
tRCDWR 38
tRCDRD 38
tRAS 52
tRC 82
tRFC 480
tRDDS 8
tRDDL 8
tWR 48
tRTP 12
tRDWR 18

tRFC 1'i 480 yap diğer tRFC ayarlarını boş bırak onlar çalışmıyor zaten.

FCLK bir üste menüde ana sayfada. tRCDRD = tRCDWR zaten.

Yukarıdaki SS'ten aşağıda verdiğim ayarları değiştirip kullanabilirsin. FCLK'yı 2100 yap.
vSOC 1.35
VDDD 1.43
VDDIO 1.42
VDDQ voltajına da 1.38 ver.

tCL 30
tRCDWR 38
tRCDRD 38
tRAS 52
tRC 82
tRFC 480
tRDDS 8
tRDDL 8
tWR 48
tRTP 12
tRDWR 18

tRFC 1'i 480 yap diğer tRFC ayarlarını boş bırak onlar çalışmıyor zaten.

FCLK bir üste menüde ana sayfada. tRCDRD = tRCDWR zaten.
Bu ayarlarla Samsung çalışmaz. Samsung kötü çip ve kimse uğraşmıyor o yüzden bilgim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı