Ryzen 5 7600X ve 3080 Ti darboğaz yapar mı?

SoyLuxX

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar AM5 sistem kuruyorum ekran karti konusunda kararsiz kaldım. 3080 Ti kart alsam darboğaz yapar mı? Yardımcı olursaniz cok iyi olur.

AMD Ryzen 5 7600X.
MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi
Cougar 850 wat 80+ Gold.
XPG lancer 32 GB 5600 MHz.

Avrupa olup olmamasıyla alakası yok. Intel demiş de Intel'in herhangi bir ürününü önermemiş. Sadece marka üzerinden tavsiye mi olur, komik komik işler. 7600 taş gibi işlemci. 7600X çok ısınıyor ama 7600 fiyatları böyleyken(7600X'ten pahalıyken)alınır. Intel'in piyasayı domine ettiği günler Zen'den beri geride kaldı.

Fiyat olarak Avrupa ile alakası var maalesef, ucuz olduğu için AMD kullanıyoruz Avrupa olsa ben i7-i9'dan aşağı kullanmam, zaten sistem toplayanlarda öyle yapıyor çoğu, AMD ekran kartını bahsetmiyorum bile o zaten oyun hariç bir işe yaramaz tecrübe ile sabittir, illaki öneri istiyorsan bir sürü model var sorun o değil.

Fiyat olarak Avrupa ile alakası var maalesef, ucuz olduğu için AMD kullanıyoruz Avrupa olsa ben i7-i9'dan aşağı kullanmam, zaten sistem toplayanlarda öyle yapıyor çoğu, AMD ekran kartını bahsetmiyorum bile o zaten oyun hariç bir işe yaramaz tecrübe ile sabittir, illaki öneri istiyorsan bir sürü model var sorun o değil.
Alakası yok. Ucuz olduğu için değil, iyi olduğu için kullanılıyor. AMD işlemcide Zen'den beri domine ediyor. 3D-V Cache teknolojisinden vs. bahsetmiyorum bile. AMD ucuz vs. de değil, AM5 platform kurmanın bedelini oturup hesaplarsan anlarsın. AM4'te de 5800X3D tepede. Neye göre bunları görmezden gelip performansını, tercih edilme sebebini sadece ucuzluğa endeksliyorsun?

Senin ne için kullandığın da önemli değil, "ucuz olduğu için kullanıyoruz" diyerek insanlar adına genel fikir beyan ediyorsun. Intel yıllardan beri daha çok market share sahibi olduğu için insanlarda genel bir alışkanlık var diye "Intel gud, AMD bed" tarzı çıkarımlarda bulunmak da komik. Ekran kartı muhabbetine girmenin ise konunun akışıyla bir alakası yok, gereksiz yere konuyu dağıtma istersen.

Son düzenleme:
Alakası yok. Ucuz olduğu için değil, iyi olduğu için kullanılıyor. AMD işlemcide Zen'den beri domine ediyor. 3D-v cache teknolojisinden vs. bahsetmiyorum bile. AMD ucuz vs. de değil, AM5 platform kurmanın bedelini oturup hesaplarsan anlarsın. AM4'te de 5800x3D tepede. Neye göre bunları görmezden gelip performansını, tercih edilme sebebini sadece ucuzluğa endeksliyorsun?

Senin ne için kullandığın da önemli değil, "ucuz olduğu için kullanıyoruz" diyerek insanlar adına genel fikir beyan ediyorsun. Intel yıllardan beri daha çok market share sahibi olduğu için insanlarda genel bir alışkanlık var diye "Intel gud, AMD bed" tarzı çıkarımlarda bulunmak da komik. Ekran kartı muhabbetine girmenin ise konunun akışıyla bir alakası yok, gereksiz yere konuyu dağıtma istersen.

Bu yazdıklarını tek sen mi biliyorsun boş yapma ya bugün sana 500 euro versem aynı fiyat aynı özellikte bir CPU olsa Intel ve AMD markaları olsa AMD alır mıydın? 1000 kişiden 999'u Intel alırdı aynı fiyat aynı özellikteyse ikisi de marka fan boyluk yapmayın bugün işlemci teknolojisinden termal değerlere kadar Intel daha iyi, ama AMD de çok başarılı maliyet ve fayda meselesi.

Bu yazdıklarını tek sen mi biliyorsun boş yapma ya bugün sana 500 euro versem aynı fiyat aynı özellikte bir CPU olsa Intel ve AMD markaları olsa AMD alır mıydın? 1000 kişiden 999'u Intel alırdı aynı fiyat aynı özellikteyse ikisi de marka fan boyluk yapmayın bugün işlemci teknolojisinden termal değerlere kadar Intel daha iyi.
Ben olsam ben de AMD alırdım çünkü soket ömrü çok daha uzun. Gidip 500€'ya Intel alıp seneye işlemci yükseltmem için 1000€ harcamam gerekecekti :D

Ben olsam ben de AMD alırdım çünkü soket ömrü çok daha uzun. Gidip 500€'ya Intel alıp seneye işlemci yükseltmem için 1000€ harcamam gerekecekti :D

Soket konusunda da yine para sorun anakart değiştirip LGA soket alabiliriz ona göre ama yine paraya çıkıyor bu yüzden diyorum bizim ülkeye has. Ama arkadaş AMD fanboyu sürekli övüyor, aynı paraya daha iyi muadili olmadığı için AMD aliyoruz.

Soket konusunda da yine para sorun anakart değiştirip LGA soket alabiliriz ona göre ama yine paraya çıkıyor bu yüzden diyorum bizim ülkeye has.
Yurtdışında da aynı problem var.

600€'ya 13900K aldın diyelim 400€'yada z790 aldın. İşlemci ve anakartın ömrü 1 sene.

1 sene sonra hem anakartı hem de işlemciyi satmakla mı uğraşacağım?

Onun yerine sadece işlemci satıp yükseltmek varken.

Yurt dışında da aynı problem var.

600€'ya 13900k aldın diyelim 400€'ya da Z790 aldın. İşlemci ve anakartın ömrü 1 sene.

1 sene sonra hem anakartı hem de işlemciyi satmakla mı uğraşacağım?

Onun yerine sadece işlemci satıp yükseltmek varken.

Evet soket konusunda Intel'in hatası var bunu söyledik hep ama üzerine düşmüyorlar.

Bu yazıklarını tek sen mi biliyorsun boş yapma ya bugün sana 500 euro versem aynı fiyat aynı özellikte bir CPU olsa AMD alır mıydın?
CPU pazarında hala marka kıyası yapan insanlar kalmış, yıl 2010 değil 2023. Yazı tarzından zaten kimin ''boş yapma'' kapasitesi daha fazla belli oluyor. Verdiğin cevaplara göre de evet tek ben biliyorum. Çünkü senin gibi iki saattir sadece AMD-Intel marka kıyası yaparak bir yere varmaya çalışmıyorum, teknik bilgilerle konuşuyorum. 500 euro versen gidip aynı özellikle aynı fiyatta AMD CPU da alırdım, Intel CPU da alırdım. Çok gariptir şu marka bu marka diye bakmıyorum çünkü olaya. Hatta özel olarak gidip AMD alırdım, yukarıda arkadaşın belirttiği sebepten ötürü. AM4 alsam anakart masrafı çıkmadan 5800X3D alabilecekken şu an seçeneklerim 11. nesil ile kısıtlı. 12400F almak istesem LGA1700 anakart almam gerekecek.
Soket konusunda da yine para sorun anakart değiştirip LGA soket alabiliriz ona göre ama yine paraya çıkıyor bu yüzden diyorum bizim ülkeye has. Ama arkadaş AMD fanboyu sürekli övüyor, aynı paraya daha iyi muadili olmadığı için AMD aliyoruz.
Fanboyluk bir durum yok. Aynı fiyata aynı özellikte bir ürünü sırf AMD diye almıyorsan asıl fanboy sensin, farkında olmadan zaten yazdıklarınla da belli etmişsin. Ben Intel bir CPU'yu sadece Intel diye almamazlık etmem. Şu an sistemimde 10400F kullanıyorum, eleman gelmiş bana AMD fanboyu diyor. Fesubhanallah.
Evet soket konusunda Intel'in hatası var bunu söyledik hep ama üzerine düşmüyorlar.
Tüh, DordeMilic'in dediklerinin üstüne nasıl düşmezler? Hem de aynı fiyata aynı ürünü sırf ''Intel'' markası görmek için alan biriyken. Nasıl olur ya bu, çok garip gerçekten. Bu arada neden AMD işlemci tercih etmediğin konusunda bir açıklaman yok. Tek argümanın ''ama AMD''. Gelip bana fanboy diyeceksen en azından biraz objektif görünmeye çalış, biraz teknik dille konuş. ''Boş yapma'', ''Bir tek sen mi biliyorsun'' şeklinde konuşmaya devam edeceksen alıntılamana gerek yok bu mesajı.

Son düzenleme:
CPU pazarında hala marka kıyası yapan insanlar kalmış, yıl 2010 değil 2023. yazı tarzından zaten kimin "boş yapma" kapasitesi daha fazla belli oluyor. Verdiğin cevaplara göre de evet tek ben biliyorum. Çünkü senin gibi iki saattir sadece AMD-Intel marka kıyası yaparak bir yere varmaya çalışmıyorum, teknik bilgilerle konuşuyorum. 500 euro versen gidip aynı özellikle aynı fiyatta AMD CPU da alırdım, Intel CPU da alırdım. Çok gariptir şu marka bu marka diye bakmıyorum çünkü olaya. Hatta özel olarak gidip AMD alırdım, yukarıda arkadaşın belirttiği sebepten ötürü. AM4 alsam anakart masrafı çıkmadan 5800x3D alabilecekken şu an seçeneklerim 11. nesil ile kısıtlı. 12400F almak istesem LGA1700 anakart almam gerekecek.

Fanboyluk bir durum yok. Aynı fiyata aynı özellikte bir ürünü sırf AMD diye almıyorsan asıl fanboy sensin, farkında olmadan zaten yazdıklarınla da belli etmişsin. Ben Intel bir CPU'yu sadece Intel diye almamazlık etmem. Şu an sistemimde 10400F kullanıyorum, eleman gelmiş bana AMD fanboyu diyor. Fesubhanallah.

Tüh, Dordemilic'in dediklerinin üstüne nasıl düşmezler? Hem de aynı fiyata aynı ürünü sırf "Intel" markası görmek için alan biriyken. Nasıl olur ya bu, çok garip gerçekten. Bu arada neden AMD işlemci tercih etmediğin konusunda bir açıklaman yok. Tek argümanın "ama AMD". Gelip bana fanboy diyeceksen en azından biraz objektif görünmeye çalış, biraz teknik dille konuş. "boş yapma", "bir tek sen mi biliyorsun" şeklinde konuşmaya devam edeceksen alıntılamana gerek yok bu mesajı.

Ben 3600X kullanıyorum nasıl AMD düşmanı olayım 😅😅

Ben 3600X kullanıyorum nasıl AMD düşmanı olayım 😅😅
Aynı fiyata aynı özellikte bir CPU'yu sırf markası sebebiyle almıyorsan tercih ettiğin markanın fanboyusun. Benim böyle bir iddiam olmadı, seninse böyle bir iddian var. O yüzden 3600X değil, 7950X3D kullan, yine fanboysun. İkidir tek cümle yazıp gidiyorsun, bir argümanın var, ''Intel daha iyi'', onu somutlaştırmak için ortaya sürdüğün hiçbir neden de yok. Daha fazla cevap yazamam, gerek yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı