Ryzen 5 serilerinin Volkswagen arabalarına benzemesi

@coolboy11 Sakin ol champ... Sadece ufak bir VAG kardeşliği latifesi yaptım. :D

2017 öncesi DSG'lerde yazılım yeterince rafine değildi ve kuru kavrama DQ200 şanzımanı da sürekli limitte çalışmak zorunda olacağı 250 Nm torklu motorlarla kullandılar. Sorun olması anormal değil de DQ200 şanzımanlı araçları satarken nasıl kullanılması gerektiğini iyice anlatmaları gerekiyor.

Neyse konuya gelelim, işlemci ısınmasının çözümü DSG tamiri kadar can yakıcı değil. İstersen kaliteli ve ısı iletkenliği yüksek bir termal macun ile sorunu çözmeyi deneyebilirsin. İstersen 250-300 TL civarı para verip o işlemci için fazlasıyla yeterli olacak bir soğutma da alabilirsin.

@Lemi Galip CVT kasnak sorunları hariç de istersen. :D
Biraz ofansif oldu sanırım haklısın :) benim demek istedigim sadece vw, bmw, seat yada aklıma gelmeyen diğer markalar o kadar para verilir alırken kronik sorunlarının olması bu kullandıgım işlemcide de öyle kullandıgım araba ve işlemcide kronik sorunlar oldugu için birbirine basit bir şekilde benzettim ve aslında başlık boş bi başlık yani anlamsız bir karşılaştırma sadece goy goy amaçlı. Dediğim gibi arabamın yada arabaların bir gösteriş oldugunu asla düşünmüyorum en azından o niyetle yazmadım. Forumda eminim sahip oldugum aracın fiyatına bilgisayar toplayıp fantazi işler yapanlar vardır.

Arkadaşlar benim kullandıgım 2018 Kasım ayında aldıgım 2014 model bir Volkswagen scirocco 1.4 DSG şanzuman aracım var. Bu aracı aldığım da ilk 15 bin km sorunsuz kullandım fakat daha sonra şanzuman da 1. vitesden 2. vitese geçerken titreme yani kavrama problemi başladı. Her neyse servisten yaptırdım sorunsuz bir şekilde binmeye devam ettim daha sonra geçen ay 20bin km bile olmadan araç tekrar kavrama hatası yani vites geçişlerin de titreme yaptı. Garantiden ücretsiz bir şekilde yapıldı tekrar ve yapıldıktan sonra bana aracın yokuş yukarı park ettikten sonra boşa alıp el frenini çekmemi kırmızı ışıktan kalkarken gaza basmamı ve arabayı vitesde yükü üstüne bindirmememi vs söylediler. Şimdi bilgisayarım da ise Ryzen 5 3600X var ve bu işlemci stok sogutucu ile çok ısınıyor ekstra sogutucu almam gerekiyor ya da Core Performance Boost'unu kapatmam gerekiyor ya da voltage ayarı yapmam gerekiyor gibi vs vs. şimdi o kadar para verip bu arabaları veya bu işlemcileri alıyoruz ama dilediğimiz gibi kullanamıyoruz ısınma sorunu kronik sorunlar vs vs.

Hocam konuyu hortlattım kusura bakmayın ama sirocco arabalar zaten kronik sorunlu. AMD de kronik sorun Ryzen 5'lerde yok saygılar.

Geri
Yukarı