Ryzen 5000 ailesi tanıtıldı!

Öncelikle bu gün tanıtılan 5000 serisi Intel'i yıkmak için AMD kampnın dersine iyi çalıştığı belli lansman dolu dolu.
Ryzen 9 5900X.
Serinin en tepe işlemcisi 4.8 GHz.
12 çekirdek / 24 iş parçacığına sahip ayrıca önbellekte iyileştirme ve storemi teknolojisindeyse iyileştirmelerde var. 105TDP fazlamı bilinmez? 549$ satılacak.
Lansmana ait fotoğraflar ayrıca arkada fiyat ve işlemci özellikleri olacak :).

image.jpeg

Yarıçapsa AMD ve tmsc sıkı çalıştı daha iyi bir tasarım 7nm iyileştirmeleri.

Serinin diğer işlemcileri fotoğrafta fiyatlı ile gösterildi yeni tüm işlemciler APU hariç Zen3 7nm+ ile üretilecek.

Bende intel seviyorum. Ama fanı değilim, bana fiyat performans olarak hangisi daha çok şey sağlarsa onu kullanırım.
Ben de bu kafadayım. Intel'e daha yakınım fakat fark ortada şu an için. Yeni sistem toplarsam Ryzen'i ciddi düşüneceğim.

Aslında fiyatlar benzer 3900X 521 dolardan çıkmıştı. Kur farkı.
Bence fiyat performans odaklı bakıldığın da AMD sınava iyi çalışmış.

Ryzen 9 3900X ile Ryzen 5 5600X'i kıyaslayabilir miyiz? Bilgili arkadaşlar bir karşılaştırma yapabilir mi sadece elimizde olan verilerle? Hemen hemen aynı fiyatlarda olacak gibiler piyasaya sürüldüğünde. Hatta 5600X daha ucuz olabilir.

Eki Görüntüle 695788
Konuya en başta böyle girmiştim :)

IPC artışı, bellek düzenlemeleri derken tek çekirdek tarafı beklenenin üzerinde iki derece artmış.
FX8300 i5 3470 ile karşılaştıldığı zamanlardan nereye.

@mertpivvo 750$ 10900K mı? 😳

@mertpivvo o satıcıya bağlı bir şey. Mesela burada da 815€.

Ama Intel tarafından önerilen fiyat 488-499$.
İşte buna "allah allah işe bak yav" derim adamım. Satıcı 300 dolar fazlaya satıyor o zaman, olacak iş mi?

Geri
Yukarı