Ryzen 5000 Serisi ve RX 6000 Serisi uyumu

UmkuT

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı | Muhasebe | Lojistik
Arkadaşlar benim bilgisayar özelliklerimi aşağıya yazacağım ve ben bunlardan CPU ve GPU donanım güncellemesi yapacağım fakat anakartım bu iş için uygun mu bilemedim.

Motherboard: GA-AX370-Gaming K5
CPU: AMD Ryzen 5 1600x
GPU: Asus Rog 1060 6GB OC Edition
RAM: Corsair RGB 3600 MHz DDR4
PSU: Cooler Master 650W Silver

Ben Ryzen 5600 ve RX 6800 almayı düşünüyorum. Sizce bu sisteme entegre çalışır mı? Birde bu donanımlar ne zaman buraya gelecek? Siteler baktım hepsi stok dışı diyor.

Arkadaşlar benim bilgisayar özelliklerimi aşağıya yazacağım ve ben bunlardan CPU ve GPU donanım güncellemesi yapacağım fakat anakartım bu iş için uygun mu bilemedim.

CPU: AMD Ryzen 5 1600X.
GPU: ASUS ROG 1060 6 GB OC Edition.
RAM: Corsair RGB 3600 MHz DDR4.
PSU: Cooler Master 650W Silver.

Ben Ryzen 5600 ve RX 6800 almayı düşünüyorum. Sizce bu sisteme entegre çalışır mı? Bir de bu donanımlar ne zaman buraya gelecek? Siteler baktım hepsi stok dışı diyor.

Kasım orta-sonlarında 5600 ve RX 6800 Türkiye'de olur herhalde. Eğer BIOS'u Update ederseniz Ryzen 5 5600 sorunsuz çalışır.

O anakarta BIOS güncellemesi gelmeden 5000 serisini kullanamazsınız. Ve bildiğim kadarıyla güncelleme B450 ile X470 anakartlara gelecek. Gigabyte'a bunu sorabilirsiniz.
Kasım orta-sonlarında 5600 ve RX 6800 Türkiye'de olur herhalde. Eğer BIOS'u Update ederseniz Ryzen 5 5600 sorunsuz çalışır.
BIOS update Ocak ayında yapılacakmış ve açıklamaya göre B450 ile X470 anakartlara yapılacak

-AMD, 300 serisine destek vermeyeceğini belirtmişti. Belki durumlar değişir ama anakartınız için şu an itibariyle yolun sonu.
-RAM'lerden yana sorun yaşamazsınız.
-Güç kaynağı tarafında da Silver olması artıdır ancak incelemeleri beklemek gerekir.

300 serisine resmi olarak 5000 desteği verilmeyecek fakat bir ihtimal çok küçük bir ihtimal 300 serisi bir anakarta 400 serisi bir anakartın BIOS'u atılırsa çalışma ihtimali var. Dediğim gibi resmen onaylanmadı.

X370'e destek verilmeyecek olması üzdü :) Bir anakart yükseltme yapmak maddi olarak beni çok yoracak.

X370'e destek verilmeyecek olması üzdü :) Bir anakart yükseltme yapmak maddi olarak beni çok yoracak.
Aslında giriş seviyesi B550 bir anakart için 900 TL gibi bir fiyat ödeyebiliyorsunuz. Yine bu fiyata çok kaliteli B450 anakart bulabilirsiniz. Elinizdeki eski ürünlerden de bir kazanç elde ettiğinizde güncelleme yapılabilir gibi duruyor. Tabi tahmini bütçenizi bilmiyorum.

CPU: AMD Ryzen 5 1600x
GPU: Asus Rog 1060 6GB OC Edition
RAM: Corsair RGB 3600 MHz DDR4
PSU: Cooler Master 650W Silver

Ben Ryzen 5600 ve RX 6800 almayı düşünüyorum. Sizce bu sisteme entegre çalışır mı? Birde bu donanımlar ne zaman buraya gelecek? Siteler baktım hepsi stok dışı diyor.

Yeterli.

Geri
Yukarı