Çözüldü Ryzen 5600X sistem açılıyor fakat görüntü siyah kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emorti

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Ryzen 5600X.
ASUS TUF 3070.
TUF B550 PLUS.
2x8 ballisticks.

Belirttiğim sistemde birkaç saatlik oyun seansı sonrası tarayıcıda gezerken Chrome kapatıp Opera açmaya niyetlendim. Tıkladığımda ekran bir anda simsiyah kesildi ve görüntü bir daha gelmedi. Kasa ışıkları normal devam ediyordu.

Restart attığımda anakart logosu 1 saniyeliğine yanıp söndü ve yine siyah ekran olarak kaldı. RGB'ler sistem açıldıktan sonraki moduna geçtiği halde sistemde görüntü yok.

İşin kötüsü Windows da yazılım kurmak için restart bekliyordu. Bir şekilde çalıştıysa güncelleme yapılırken yarıda kesmiş olma ihtimalim var restart ve kapat aç denemelerimde.

-Ekran kartını söküp taktım, HDMI portunu değiştirdim nafile.
-Bellekleri söktüm, silgi ile temizledim, yerlerini değiştiedim nafile.
-Restart atarken F2 ve Del'e asıldım BIOS gelir diye yine nafile.
-Görüntü yok da sistem açılıyorsa diye kısayollar ile klavyede bilgisayarı kapatmayı denedim o komutlar da yemedi.

Hiçbir tahmin yürütemez oldum gerçekten anlam veremiyorum.

Tecrübelerinizi benimle paylaşır, olası sorunları tartışırsak çok sevinirim.

İyi sosyaller.
Güncelleme:

Birkaç deneme sonrası klavyenin komut aldığını fark ettim.

Maalesef donanımsal bir arızayla karşı karşıyayım.

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS pilini söküp tkarak resetleyin büyük ihtimal sorun çözülür. Sonrasında anakartınız güncel değilse güncelleyuin.
Benzer bir olayı Windows Update güncellemesi yaparken yakın bir tarihte yaşadım. Bu tarz güncellemelerde bilgisayar gücü kesildiğinde problem oluşabiliyor. Temiz kurulum yaptığınızı varsayıyorum. Zahmete girip en baştan temiz kurulum yapmanız en mantıklısı olur.

Ekranın gitme sebebi ekran kart driver yüklenmesi veya monitör bağlantılarıyla ilgili olabilir belki. En mantıklısı temiz kurulum yapmak. Ayrıca bilgisayarı resetlerken arka planda Windows Update güncellemesinin açık olmadığından emin olun. :)

Yazınızdan BIOS ekranına gidip gidemediğiniz tam olarak anlamadım. BIOS ekranına gidebiliyorsanız yukarı dediklerimi yapın. BIOS'a da erişemiyorsanız BIOS pilini çıkarıp 1-2 dakika sonra takın veya CMOS clear yapmayı bir deneyin.

BIOS sıfırlamak işe yarayabilir, görselde belirttiğim iki pine bilgisayarınızın güç bağlantısını kestikten sonra kısa devre yapın. Bunun dışında farklı bir bilgisayara erişiminiz varsa bir Live Linux diski oluşturup görüntü alabiliyor musunuz diye deneyin, eğer görüntü alamazsanız muhtemelen donanımsal bir sorundur.

Screenshot.png

Cevaplarınız için teşekkürler.
Bellekleri tek kanal olarak takıp deniyordum ondan da sonuç alamadım.
Şu an pili söktüm, az sonra takıp deneyeceğim.

BIOS'a maalesef giremiyorum. Yarım saniye kadar TUF logosu yanıp söndükten sonra ekran siyahta kalıyor. Monitör "oyun yanıtı açıldı" ve "HDR" diye bildirim veriyor, bir şeyler olduğunun farkında ama maalesef siyah ekran.

Klavye komutlarının işe yaradığını ve donanımsal arıza olduğunu fark ettim şimdiye kadar sadece. Belli ki BIOS da açılıyordur ama ekrana vermiyor. Korktuğum şekilde ekran kartında bir arıza oluşmamıştır umarım.

Arkadaşlar BIOS pili ile sorun çözüldü. Gerçekten anlam veremedim. Ne tarz bir sorun oluşmuş olabilir ki BIOS sıfırlanması bunu çözebiliyor?
Güncellenen BIOS sürümlerinde mi bir sorun vardı acaba?
İlk topladığım vakitlerde de oyun seansları sonrası Windows'ta gezinirken RGB'ler donarak görüntüyü kilitliyor, sonra ekran kartının RGB'si sönmüş olarak devam ediyordu sistem normal şekilde.

BIOS'ları düzenli şekilde güncel kullanır, beta sürümlere bulaşmam.

Aslında XMP ayarından da şüphelenmiyor değilim. Crucial kötü bir marka olmasa bile 3200MHz CL16 RAM'leri belki de XMP ile pek de yük kaldıramıyordur.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciye OverClock yaptığımda benimde başıma sık sık geliyor. Çözüm sadece bios pilini çıkarmak oluyor oda zaten bios pili ekran kartının tam altında olduğu için nereden baksan en az 5-10 dakikamı alıyor :(. Sanırsam OverClock ayarlarındaki vermiş olduğum voltaj yetmiyor. Sizinki de buna benzer bir durum olabilir.

İşlemciye OverClock yaptığımda benimde başıma sık sık geliyor. Çözüm sadece bios pilini çıkarmak oluyor oda zaten bios pili ekran kartının tam altında olduğu için nereden baksan en az 5-10 dakikamı alıyor :(. Sanırsam OverClock ayarlarındaki vermiş olduğum voltaj yetmiyor. Sizinki de buna benzer bir durum olabilir.

İlginçtir, ben standart XMP ayarı hariç overclock ile de hiç uğraşmadım. Güç kaynağı problemli olabilir mi acaba? 750w corsair kullanıyorum ama başka bir belirti de görmedim gerçi bununla alakalı. Sistem için yeterli düzeyde aslında.

İlginçtir, ben standart XMP ayarı hariç overclock ile de hiç uğraşmadım. Güç kaynağı problemli olabilir mi acaba? 750w corsair kullanıyorum ama başka bir belirti de görmedim gerçi bununla alakalı. Sistem için yeterli düzeyde aslında.
Bende Corsair RM750 kullanıyorum. Dediğim gibi bende eğer ki işlemci voltaj değerini manuel girersem bilgisayar bir süre sonra açılmamaya başlıyor. Bios pilini çıkartıp takmadan da bu sorun geçmiyor. O yüzden otomatikte kullanmak zorunda kalıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı