Ryzen 5600X voltaj ayarı zarar verir mi?

kaya_65

Centipat
Daha fazla  
Birkaç gün öncesinde işlemcim çok ısınıyor diye sıvı soğutucu aldım.
Aldığım sıvı soğutucu: Cooler Master Masterliquid Illusion ML240.
Kasam biraz küçük olduğu için sıvı soğutucunun fanlarını kasanın üstüne taktılar egzoz fanı niyetine.
Bunlara rağmen işlemcim çok ısınıyordu. Bende voltaji 1'e düşürdüm ve Core Performance Boost'u kapattım.
Ki zaten stok fan ile böyle kullanıyordum. Şu an oyunlarda 60-65 arası gidip geliyor 70 dereceyi hiç görmez diye tahmin ediyorum bu şekilde.
Peki bu şekilde kullanmamda herhangi bir sakınca var mıdır? Herhangi bir performans kaybı yaşar mıyım? Örneğin CS:GO oynarken ara sıra drop giriyor.
Sizce bundan kaynaklı mı? Ne yapmamı önerirsiniz? Şu an bir sorunla karşılaşmadım.

Uğraşmayayım diye sıvı soğutmanın fanlarını yukarı takıp radyatörünü ise ön tarafa koymuş bence. Benim anladığım bu bu yöntem de çalışır aslında.

Bana bu kısmın görünen her yerini atar mısın. Stress testi yapmayı biliyorsan stress testi açık ve kapalı şekilde yaparsan daha iyi olur. Eki Görüntüle 1554781

Nasıl yani ? Acaba anladığım gibi mi. Radyatöre değilde kasaya monte etti ve o fanlar kasadan radyatöre mi üflüyor ? Eğer öyleyse bence sorun bundan kaynaklı gibi.
Buda yaklaşık 1.5 dakikalık stress

Dosya Ekleri

• pc 2.png
    pc 2.png
    123,2 KB · Görüntüleme: 25
Dostum hani mevsim belli. Havalar sıcak değil artık. Bulunduğun yer en azından şu saatte 15 derece felandır. PC'nin olduğu yer çok mu sıcak acaba ? Anakart sıcaklığın fln default normale göre çok sıcak. Şu voltaj değeri ile bu sıcaklıkları boşta alıyorsan çok kötü bir durum. Yani bir problem var gibi o kesin. Aynı sıvı soğutucuyu kullanıyorum ve performansından çok memnunum. Ayrıca ben senin işlemcine göre net %50 daha fazla güç tüketimine sahip bir model kullanıyorum; 12600KF ve şu an boşta sıcaklık değerlerim max 20 15-20 arası değişiyor. Kasanın içinde sadece egsoz fanı var.

Buda yaklaşık 1.5 dakikalık stress
Bence BIOS default hale getirin önce, daha sonra stress test sonuçlarını paylaşın. Voltaj 1 saçmalık yani :) Programı full yapabilirsen 12V çıkışın ne durumda olduğunu görebiliriz. 5V çıkışı aslında 5'in altına düşmemesi gerekiyor. PSU'da sorun olabilir. Ama bunu şimdi söylemekte olmaz.

Montajı vatandaki eleman yaptı
Yanlış monte etmek bu. Vatanbilgisayarda bir de bu kişi teknik ekip he? Sıvı soğutmanın fan özellikleri hava basınç değeridir birinci öncelik olarak. Çünkü basınç ne kadar kuvvetli olursa o kadar hızlı soğutur radyatörü, ama bu şekilde bir aralık var. Bence sorun bu. Burada ki soğutma mantığı fanın bir alana hava üflemesi değil. Yani bir donanımı 3-4 derece soğutmak değil olay, radyatörü soğutmaktır. Kasa fan özellikleri ile sıvı soğutmalarda kullanılan fanların teknolojileri farklıdır. Radyatör fanların özellikleri yakın yeri hızlı ve kuvvetli bir şekilde üfler, kasa fanları hava akış değeri ile alakalıdır. Sıvı soğutma fanlarını adam almış kasanın üstüne takmış, kasa fanları ile de radyatöre aralık bırakarak kullanıyor. Bu hiç normal değil.

Radyatör ters derken? Hangisi radyatör onu bile bilmiyorum :D

Sağdaki metal var ya borunun gittiği. Oradaki borunun alttan gitmesi gerekiyordu bu 5 derecelik bir fark yapar ortalama olarak sıcaklıklar da. Ama aslında sıcaklıklarınız bayağı iyi Core Performance Boost kapalı bir 5600X ortalama 12400 kadar ısınır diye düşünüyorum bendeki değerlerle örtüşüyor ben kule tipi fan kullanıyorum sadece.

Dosya Ekleri

• Screenshot_223.png
    Screenshot_223.png
    30,1 KB · Görüntüleme: 23
Sağdaki metal var ya borunun gittiği. Oradaki borunun alttan gitmesi gerekiyordu bu 5 derecelik bir fark yapar ortalama olarak sıcaklıklar da. Ama aslında sıcaklıklarınız bayağı iyi Core Performance Boost kapalı bir 5600X ortalama 12400 kadar ısınır diye düşünüyorum bendeki değerlerle örtüşüyor ben kule tipi fan kullanıyorum sadece.

Hocam farkındasınız değil mi arkadaş voltajı 1.0'a düşürmüş.

Dostum hani mevsim belli. Havalar sıcak değil artık. Bulunduğun yer en azından şu saatte 15 derece felandır. PC'nin olduğu yer çok mu sıcak acaba ? Anakart sıcaklığın fln default normale göre çok sıcak. Şu voltaj değeri ile bu sıcaklıkları boşta alıyorsan çok kötü bir durum. Yani bir problem var gibi o kesin. Aynı sıvı soğutucuyu kullanıyorum ve performansından çok memnunum. Ayrıca ben senin işlemcine göre net %50 daha fazla güç tüketimine sahip bir model kullanıyorum; 12600KF ve şu an boşta sıcaklık değerlerim max 20 15-20 arası değişiyor. Kasanın içinde sadece egsoz fanı var.

Bence BIOS default hale getirin önce, daha sonra stress test sonuçlarını paylaşın. Voltaj 1 saçmalık yani :) Programı full yapabilirsen 12V çıkışın ne durumda olduğunu görebiliriz. 5V çıkışı aslında 5'in altına düşmemesi gerekiyor. PSU'da sorun olabilir. Ama bunu şimdi söylemekte olmaz.
Voltajı 1.2 ye çektim ve stressli ve normal sıcaklık değerleri

Dosya Ekleri

• pc 3.png
    pc 3.png
    119,8 KB · Görüntüleme: 25
  • pc 4.png
    pc 4.png
    176,5 KB · Görüntüleme: 25

Geri
Yukarı