Ryzen 5600X voltaj ayarı zarar verir mi?

kaya_65

Centipat
Daha fazla  
Birkaç gün öncesinde işlemcim çok ısınıyor diye sıvı soğutucu aldım.
Aldığım sıvı soğutucu: Cooler Master Masterliquid Illusion ML240.
Kasam biraz küçük olduğu için sıvı soğutucunun fanlarını kasanın üstüne taktılar egzoz fanı niyetine.
Bunlara rağmen işlemcim çok ısınıyordu. Bende voltaji 1'e düşürdüm ve Core Performance Boost'u kapattım.
Ki zaten stok fan ile böyle kullanıyordum. Şu an oyunlarda 60-65 arası gidip geliyor 70 dereceyi hiç görmez diye tahmin ediyorum bu şekilde.
Peki bu şekilde kullanmamda herhangi bir sakınca var mıdır? Herhangi bir performans kaybı yaşar mıyım? Örneğin CS:GO oynarken ara sıra drop giriyor.
Sizce bundan kaynaklı mı? Ne yapmamı önerirsiniz? Şu an bir sorunla karşılaşmadım.

Hocam farkındasınız değil mi arkadaş voltajı 1.0'a düşürmüş.
Farkındayım ama sistem kararlı çalıştığı sürece onun pek bir önemi yok. Sıcaklık değerleri de işlemci için normal gibi ama kendi kendine kasa çok ısınıyor duruyor. GPU hotspot boşta 60 derece anakart boşta 48 derece bunlar direkt işlemci sıcaklığına etki eder.

Farkındayım ama sistem kararlı çalıştığı sürece onun pek bir önemi yok. Sıcaklık değerleri de işlemci için normal gibi ama kendi kendine kasa çok ısınıyor duruyor. GPU hotspot boşta 60 derece anakart boşta 48 derece bunlar direkt işlemci sıcaklığına etki eder.
Yani sorun aslında anakartımdan dolayımı ?

Voltajı 1.2 ye çektim ve stressli ve normal sıcaklık değerleri
Voltajı default yapar mısınız. Çünkü sıvı soğutucunun hiçbir anlamı kalmayacak. Ayrıca çoklu çekirdekler kapalı şekilde işlemci performansınız azalacak. Neden normal kullanmak varken böyle şeylere gereksinim duyuyorsunuz...Üstelik sıvı soğutmanız var. Buyrun aynı sıvı soğutucunun revizyon 1 sürümü ile benim sonuçlarım. Boşta ve AIDA64 stress test sonuçları. BIOS üzerinde her şey default. Ben 5600X kullanırken giriş seviyesi bir hava soğutucu ile aynen şu an ki değerleri alıyordum. Yaz aylarında Doğuda yaşamama rağmen sıcaklık değerlerim max 70 oluyordu. 1.4v sabit yapıyordum, ya da POB açıyordum. Bu forumda çok arkadaş neden yüksek değer alıyor özellikle 5600x gibi düşük güç tüketimi olan bir model ile anlamıyorum...

Yükte.jpg
Boşta.jpg

Voltajı default yapar mısınız? Çünkü sıvı soğutucunun hiçbir anlamı kalmayacak. Ayrıca çoklu çekirdekler kapalı şekilde işlemci performansınız azalacak. Neden normal kullanmak varken böyle şeylere gereksinim duyuyorsunuz...Üstelik sıvı soğutmanız var. Buyurun aynı sıvı soğutucunun revizyon 1 sürümü ile benim sonuçlarım. Boşta ve AIDA64 stress test sonuçları. BIOS üzerinde her şey default. Ben 5600X kullanırken giriş seviyesi bir hava soğutucu ile aynen şu anki değerleri alıyordum. Yaz aylarında Doğuda yaşamama rağmen sıcaklık değerlerim Max 70 oluyordu. 1.4v sabit yapıyordum, ya da POB açıyordum. Bu forumda çok arkadaş neden yüksek değer alıyor özellikle 5600X gibi düşük güç tüketimi olan bir model ile anlamıyorum...

Eki Görüntüle 1554804Eki Görüntüle 1554803

Default yapmamamın sebebi PC boştayken bile ben senin o stress testi yaptığın sıcaklıklardan fazla sıcaklık alıyorum. Bu yüzden voltajı sabitliyorum çünkü sıcaklık çok fazla artıyor.
Nedenini anlamıyorum ama gerçekten çok sıkıldım bu PC ile uğraşmaktan alalı 1 ay oldu sıkıntısı bitmiyor.

Sistem kararlı değil zaten oyunlarda stutter var diyor drop yiyor o işlemci o değerlerde sağlam olmaz. Sıvı soğutucu var üstelik pompa da ya da soğutucuda bağlantıda bir yerde yanlışlık var kesin.

Default yapmamamın sebebi PC boştayken bile ben senin o stress testi yaptığın sıcaklıklardan fazla sıcaklık alıyorum. Bu yüzden voltajı sabitlemiyorum çünkü sıcaklık çok fazla artıyor.
Nedenini anlamıyorum ama gerçekten çok sıkıldım bu PC ile uğraşmaktan alalı 1 ay oldu sıkıntısı bitmiyor.

Hocam siz aldığınız yere götürün baksınlar bence garantisi vardır böyle olmaz. Voltaj vs gerek yok yani oynamanıza. Direk götürün durumu anlatın.

Default yapmamamın sebebi PC boştayken bile ben senin o stress testi yaptığın sıcaklıklardan fazla sıcaklık alıyorum. Bu yüzden voltajı sabitliyorum çünkü sıcaklık çok fazla artıyor.

Dostum aldığın yere götür ve başında bekle :) Mümkünse sıvı soğutucuyu normal monte etsin, en azından radyatöre vidalasın ve kendi fanlarını kullansın. Daha sonra Windows açsın yanında ve sıcaklık değerlerini gözlemlesin. Bunu monte eden adam neyin kafasını yaşamış tuhaf yani. Böyle takıp göndermiş mi sadece gerçekten. Şikayet bile edebilirsiniz, bu baştan sağma iş yapan arkadaşı...

Sistem kararlı değil zaten oyunlarda stutter var diyor drop yiyor o işlemci o değerlerde sağlam olmaz. Sıvı soğutucu var üstelik pompa da ya da soğutucuda bağlantıda bir yerde yanlışlık var kesin.

Hocam siz aldığınız yere götürün baksınlar bence garantisi vardır böyle olmaz. Voltaj vs gerek yok yani oynamanıza. Direk götürün durumu anlatın.
Pc yi antalyada toplamıştım ama okumak için aydına geldim. Öğrenci adamım altımda araba olsa götürür vatana anlatırımda artık beni idare etsin gerisi umrumda değil kafasındayım. Alt tarafı bir pc. Son olarak 1.2 voltajda kullanmayı düşünüyorum. farzedelim oyunlarda en fazla 80 dereceyi görecek olursa bana gelecekte ne gibi bir sıkıntı çıkarır ? Yada boşverip 1 voltajda veya 1.1 voltajda kullanmaya devammı edeyim ? Önerilerinize açığım. Bu arada anakartım a520 m pro

Dostum aldığın yere götür ve başında bekle :) Mümkünse sıvı soğutucuyu normal monte etsin, en azından radyatöre vidalasın ve kendi fanlarını kullansın. Daha sonra Windows açsın yanında ve sıcaklık değerlerini gözlemlesin. Bunu monte eden adam neyin kafasını yaşamış tuhaf yani. Böyle takıp göndermiş mi sadece gerçekten. Şikayet bile edebilirsiniz, bu baştan sağma iş yapan arkadaşı...
Ya adamlara kasayı götürdüm öyle bi konuşuyolarki yok kasa çok küçük bu nasıl sığacak şöyle olmaz böyle olmaz keşke kasanız daha büyük olsaydı buna sadece kule tipi takabiliriz falan. Whatsapp grubuna mesaj falan atıyolar şu kasa ile sıvı soğutucu taktınızmı bilmem ne yardım edin falan. Yani elemanlar öyle bi elemandıki sanki yardıma ihtiyacı olan ben değilimde onlar gibi. En sonunda tamam şöyle yapıp böyle yapıp hallederiz falan dediler bende dedim tamam nasıl yapıyorsanız yapın yeterki yapın. Vatan bilgisayardan pc topluyorsunuz adamlar sıvı soğutucu takmaktan korkuyor hayatımda böyle birşey görmedim.

Pc yi antalyada toplamıştım ama okumak için aydına geldim. Öğrenci adamım altımda araba olsa götürür vatana anlatırımda artık beni idare etsin gerisi umrumda değil kafasındayım. Alt tarafı bir pc. Son olarak 1.2 voltajda kullanmayı düşünüyorum. farzedelim oyunlarda en fazla 80 dereceyi görecek olursa bana gelecekte ne gibi bir sıkıntı çıkarır ? Yada boşverip 1 voltajda veya 1.1 voltajda kullanmaya devammı edeyim ? Önerilerinize açığım. Bu arada anakartım a520 m pro

Ya adamlara kasayı götürdüm öyle bi konuşuyolarki yok kasa çok küçük bu nasıl sığacak şöyle olmaz böyle olmaz keşke kasanız daha büyük olsaydı buna sadece kule tipi takabiliriz falan. Whatsapp grubuna mesaj falan atıyolar şu kasa ile sıvı soğutucu taktınızmı bilmem ne yardım edin falan. Yani elemanlar öyle bi elemandıki sanki yardıma ihtiyacı olan ben değilimde onlar gibi. En sonunda tamam şöyle yapıp böyle yapıp hallederiz falan dediler bende dedim tamam nasıl yapıyorsanız yapın yeterki yapın. Vatan bilgisayardan pc topluyorsunuz adamlar sıvı soğutucu takmaktan korkuyor hayatımda böyle birşey görmedim.
Keşke sıvı soğutucu yerine kule tipi taktırsaydınız o da yeterdi çünkü.

Geri
Yukarı