Ryzen 5600X'e Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming ile OC yapmak

PiyazBey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, elimde R5 5600X ve Gigabyte X470 Ultra Gaming anakart var. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi BIOS'ta da bu şekilde ayarlar. Baktığım çoğu anakartta CPU Vcore ayarından voltaj değiştiriyoruz. Benim anakartımda OC için base bir değer var sanırım ve bunun üzerine ekleme ve çıkartma yapıyoruz diye düşünüyorum. Bu değer -0.3v ile +0, 3V arası değiştirilebiliyor. Tam anlayamadım.
4.6 GHz'de 1.286v ile kolayca OC yapıyorlar. Stabil çalışıp anlık fazla v çekmesini istemiyorum.
Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. Teşekkürler.

1642073788005.png

Şöyle bir video da buldum. Denemeye değer.
Youtube

Son düzenleme:
Öncelikle ne için OC yapmak istiyorsun? Amaç oyunsa PBO çok daha iyi sonuç veriyor manuel OC'e göre. Mesela ben PBO ile +200 ve Curve Optimizer'dan All Core negative 30 veriyorum. Bu şekilde oyunlarda 4850, benclerde ve render gibi tam yüke sokan uygulamalarda da tüm çekirdeklerde 4650-4700 MHz görüyorum. Tabii bu olay işlemciden işlemciye değişir. Bendeki Gold sample olduğu için Curve'dan negative 30 verebiliyorum. @BerkayZ87 ve @Sir Benjamin'de yardımcı olabilir.

İşlemciyi daha stabil çalıştırmak istediğimden OC yapmak istedim ancak oyun oynuyor ve yazılım işleri ile de uğraşıyorum. İşlemcinin ısısı 45 ile 65 arasında değişiyor sürekli. Daha stabil bir değer elde etmek istedim. PBO +200 ayarını açtım şimdilik. Gold sample olduğunu belirtmişsiniz. Sanırım silikon kalitesi bu. Kendi işlemcimin ne olduğunu nasıl anlarım?

İşlemciyi daha stabil çalıştırmak istediğimden OC yapmak istedim ancak oyun oynuyor ve yazılım işleri ile de uğraşıyorum. İşlemcinin ısısı 45 ile 65 arasında değişiyor sürekli. Daha stabil bir değer elde etmek istedim. PBO +200 ayarını açtım şimdilik. Gold sample olduğunu belirtmişsiniz. Sanırım silikon kalitesi bu. Kendi işlemcimin ne olduğunu nasıl anlarım?
CTR testi ile anlayabilirsiniz. Buradan indirip Tuner kısmından diagnostic testi yapmanız yeterli. Zaten test bitince yanda yazacaktır. Bu arada bu testi yaparken OC veya PBO açık olmamasına dikkat edin. Sıkıntı yaratabilir.
1616617048641.png

Benim de bu şekilde çıktı. Sizin söylediğiniz ayarları yapmamda bir sakınca var mı? Silver'a daha yakın sanki ama Golden çıktı.
1642080542440.png

Öncelikle ne için OC yapmak istiyorsun? Amaç oyunsa PBO çok daha iyi sonuç veriyor manuel OC'e göre. Mesela ben PBO ile +200 ve Curve Optimizer'dan All Core negative 30 veriyorum. Bu şekilde oyunlarda 4850, benclerde ve render gibi tam yüke sokan uygulamalarda da tüm çekirdeklerde 4650-4700 MHz görüyorum. Tabii bu olay işlemciden işlemciye değişir. Bendeki Gold sample olduğu için Curve'dan negative 30 verebiliyorum. @BerkayZ87 ve @Sir Benjamin'de yardımcı olabilir.

Bende oyun için OC yapmak istiyorum hocam Aorus B550 Pro anakartım var, MSI K360 sıvı soğutma alacağım bu hafta, nasıl yaptığını anlatabilir misin adım adım ya da varsa önerdiğin bir video olabilir.

Bende oyun için OC yapmak istiyorum hocam Aorus B550 Pro anakartım var, MSI K360 sıvı soğutma alacağım bu hafta, nasıl yaptığını anlatabilir misin adım adım ya da varsa önerdiğin bir video olabilir.
Merhaba, oyun için PBO ayarının açılması daha etkiliymiş. En baştaki yazımın sonunda attığım '' Youtube'' linkinde gösteriyor.

Gigabyte anakartların BIOS'u hakkında bilgi sahibi değilim. Ama yukarıda dediğim gibi oyun için manuel OC yerine PBO kullanabilirsin.
Benim de bu şekilde çıktı. Sizin söylediğiniz ayarları yapmamda bir sakınca var mı? Silver'a daha yakın sanki ama Golden çıktı.
Eki Görüntüle 1268889
Yapabilirsiniz ama tabii oyunlarda vs. stabilliğini kontrol etmeniz lazım. Genel olarak Curve Optimizer ayarını 15-20 civarında kullanıyorlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı