Ryzen 7 1700 için Sıvı Soğutucu ve RAM Tavsiyesi

Emre Karadayı

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Kendime dün yeni bir sistem topladım. Ancak aklımda bazı sorular var. Yardımcı olursanız sevinirim.

1. Windows 10 Pro için 25-30 TL'ye CD Key satanlar var. Bunlardan almak mantıklı mıdır?
2. AMD işlemci Ryzen 1700 için 3000 MHz C15 8x2 RGB LED'li bellek taktırdım. Aynı markanın 3200 MHz C16 8x2 beyaz LED'li belleği 20 TL daha fazla olduğunu gördüm. Vatan Bilgisayar takılmış bellekleri değiştirir mi? Değiştirsem bir fark eder miyim?
Not: 3000 MHz bellek 2933 MHz olarak çalışmaktadır. Bu normal mi?
3. Kasa olarak Consair Spec 04 kasasını seçtim. 2 Adet ek fan taktırdım. 1 Tanede kendi fanı var. Acaba bu kadar fan yeter mi?
4. Ryzen 1700 stok soğutucu kullanıyorum. Görselleştirme ve render işleri yapacağım. Acaba stok soğutucu yerine sıvı soğutma almak mantıklı mı? Stok soğutucu yeterli mi? Sıvı soğutma almam mantıklıysa önereceğiniz bir model var mı?
Not: Sıvı soğutma alırsam macun sürmek gerekiyor mu? Ryzen işlemciler macun sürülü geliyor diye biliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Mantıklı.
  • Değiştirmene gerek yok.
  • Normal.
  • Yeterli.
  • Sıcaklık değerleri normalse gerek yok.
  • Eğer sıvı soğutma alırsan işlemcinin üzerindeki macunu silmen lazım. Ama aldığın soğutucunun içinden macun çıkar.

• Mantıklı.
  • Değiştirmene gerek yok.
  • Normal.
  • Yeterli.
  • Sıcaklık değerleri normalse gerek yok.
  • Eğer sıvı soğutma alırsan işlemcinin üzerindeki macunu silmen lazım. Ama aldığın soğutucunun içinden macun çıkar.
Ramleri değiştirdiğim takdirde yüzde kaçlık bir ek performans sağlarım acaba?

Turbo Boost elle yapılan bir şey değil kendisi yük altında yapıyor zaten. Ancak size tavsiyem fazla ve saçma olan voltajı düşürürseniz sıcaklıklarda yüksek düşüş görürsünüz.

Voltajın fazlalığını nereden anlayıp düşüreceğim.
Eğer işlemcinin frekansına hiç dokunmayacaksanız, 1.2V civarı voltaj yeterli oluyor. Anakartınızı bilmiyorum ancak X370 veya B350 için tutorial mevcut, CPU Core Voltage Offset olarak bulabilmeniz gerek. + olup 0 ila +0.6 arasında dediğim voltaj için yeterli olur.

Eğer işlemcinin frekansına hiç dokunmayacaksanız, 1.2V civarı voltaj yeterli oluyor. Anakartınızı bilmiyorum ancak X370 veya B350 için tutorial mevcut, CPU Core Voltage Offset olarak bulabilmeniz gerek. + olup 0 ila +0.6 arasında dediğim voltaj için yeterli olur.
İşlemci turbo ile 3.0'dan 3.7'ye çıkartmak istiyorum.. Anakart olarak x370 gaming plus serisini aldım. Vs650 psu mevcut, 80+ sertifikası mevcut.
Ramlar konusunda fikirleriniz nedir? 3000 ile 3200 arasında fark var mı?

İşlemci turbo ile 3.0'dan 3.7'ye çıkartmak istiyorum.. Anakart olarak x370 gaming plus serisini aldım. Vs650 psu mevcut, 80+ sertifikası mevcut.
Ramlar konusunda fikirleriniz nedir? 3000 ile 3200 arasında fark var mı?
Gözle görülür bir fark olurmu bilmem ama 2600 ile 3000 arasında fark var.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı