Ryzen 7 2700 Sistem Mavi Ekran Sorunları

Dark7

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba;

Geçtiğimiz ay evden çalışmak için aşağıda özelliklerini belirttiğim yeni bir sistem topladım. Bilgisayarı topladıktan sonra sistemi açtım önce ekran gelmedi. Akabinde kabloları tam oturmuş mu diye tekrar kontrol edip bir daha açtığımda görüntü geldi. İlk olarak ana kartın BIOS güncellemesini yaptım. Update tamamlandıktan sonra RAM'lerim 2666 MHz olarak gözüktüğü için 3600 MHz olarak düzeltmesini yaptım. Sistemde herhangi bir sorun gözükmüyordu. Ardından Rufus üzerinden hazırladığım flash disk ile Boot edip Windows 10 kurulumunu yaptım. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Windows'u kurulup açıldıktan sonra Driver yüklemelerini tamamlaması için biraz bekledim. Ekran kartı haricinde her şeyi sistem otomatik görmüştü. Akabinde ekran kartını görmediği için GeForce® GTX 1660 SUPER™ GAMING OC 6G | Ekran Kartı - GIGABYTE Turkey sitesinde indirdiğim ekran kartı driverının kurulumunu yapıp bilgisayarı yeniden başlattım. GPU-Z'den kontrol ettiğimde ekran kartını sistem görmüştü. Akabinde Intel burn test ile önce CPU stres testini yapmaya başladım. CPU sıcaklığı burada Max 58 dereceleri gördü. 1. sonuç geldikten sonra 2. bölümde burn test critical error verdi. "Your System was found to be unstable under ıntelburntest uyarısı yaptı. Cihazı daha yeni kullanmaya başladığım için herhangi bir overlock ayarı ile oynamadım. Ardından FurMark GPU stress testini uyguladım ekran kartında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Akabinde anakart sistemde öneri olarak çıkan ROG STRIX'in programı armoury crate programı yüklemesini yapıp otomatik olarak yüklenen Driver'lerin güncellemesini yapmaya başladım. Bunu yaparken de arka tarafta Samsung'un SSD'si için olan Magician programını indirmesini yapmaya başladım. İlk mavi ekran hatasını tam bu sırada aldım. İlk önce çok hızlı tamamladığı için hatayı net olarak göremedim ancak IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası diye hatırlıyorum. Ardından bilgisayar kendini kurtarma ekranına attı. Kurtarma ekranından çıkıp Windows açılacak mı diye kontrol ettim. Windows açıldı. Akabinde baktığımda armory Crate'nin tüm programları kurmadığını gördüm. Update etmesi için tekrar başlatıp beklemeye başladım. Bir süre sonra PAGE_FAULT_IN_NONPAGED area hatası ile yine bilgisayar mavi ekran hatası verdi. Yeniden başlattığında normal şekilde açıldı. Bu sefer Driver güncellemeleri kontrol ettiğimde bitmiş olduğunu gördüm. Bir sonraki gün bu hataları araştırırken bir yandan da herhangi bir oyunla test edeyim diye indirme başlattım. YouTube'ta açtığım video ekranı bir şekilde dondu ve o kısıp kapkara bir şekilde kaldı. Kapatıp açtım sorun yok gibi gözükürken 3. kez ve tekrar IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatasını aldım. Aynı anda arkaplanda GTA IV'i Epic Games üzerinden indiriyordum. Bunların ardından birkaç kez bilgisayar yine bu hataları verip bilgisayarınız onarılması gerekiyor diye kurtarma ekranına atmaya devam etti. Bir kere ROG logosunun olduğu Windows yükleme ekranında direk donup kaldı.
Witcher 2 ve alan wake gibi oyunları kurdum. Oyunlarda arada donup başlat ekranına dönüp tekrar açtıktan sonra devam etme gibi sorunlarla karşılaştım. Ardından tekrar mavi ekran hatası verdi.

Akabinde Thermaltake Toughram 16 GB(2x8GB) 3600MHz DDR4 RAM'lerde sorun olabileceğini düşünüp Memtest86 ile test yapmaya başladım. Görselleri ve test sonucunu görebilirsiniz. Memtest86 daha 20-25 dakika olmuşken hata verip taramayı kapattı. Akabinde sonuca baktığımda aynı durumu gördüğüm için söküp ürünün değiştirilmesi için iadeye yolladım. Ürünü teknik servise ilettiler. Ancak dün teknik servisle konuştuğumda RAM'leri hem Intel hem de AMD Ryzen işlemcili bir bilgisayarda test ettiklerini ve hiçbir sorun ile karşılaşmadıklarını söylediler.

Benim yaptığım Memtest86'da hata verirken onların vermiyor demesi bir hayli beni şaşırttı açıkçası ben RAM'lerde sorun olduğunu düşünüyordum. Bu arada ilgili servis vektron elektronik.

Şu aşamada sormak istediğim bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir ve bir bilgisayarda Memtest86 hata verirken diğerinde vermeme ihtimali var mıdır? Ürün şu anda aldığım yere geri gönderiliyor. Akabinde sorun gözükmediği için muhtemelen tekrar bana gönderilecek.

Şu anda RAM'ler olmadığı için ve yedekte de farklı bir RAM bulunmadığı için mini dump dosyalarını paylaşamıyorum açıktan sonra onları da direk ileteceğim. Henüz bilgisayarı farklı RAM ile deneme fırsatı da bulamadım.

Bir de bir dip not düşmek istiyorum. Almış olduğum kasanın içinde gelen Cooler Master Elite V3 Power Supply'da Coil Whine problemi olduğu için yetkili servis tarafından değiştirildi. Oyunda, yük altında ve yüksek FPS değerlerinde iken artan normal Windows ekranına döndüğümde azalan bir sesti. Servis Power Supply'i arızalı buldu ve değiştirdi.

AMD Ryzen 7 2700.
ASUS ROG STRIX B450-E GAMING.
Gigabyte RTX 1660 Super 6 GB OC 192Bit.
Thermaltake Toughram 16 GB(2x8GB) 3600MHz DDR4 RAM.
Cooler Master Elite V3 600.
Cooler Master Masterbox E500L (side window)
Samsung 860 Evo 250 GB SSD.
Samsung 27" LC27HG70 Curved HDR FreeSync2 144 Hz Gaming monitör.

Biraz uzun bir yazı oldu ancak hatırladığım her detayı belki bir ipucu olabilir diye yazmak istedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    169 KB · Görüntüleme: 58
  • 2.jpg
    2.jpg
    98,9 KB · Görüntüleme: 28
  • 3.jpg
    3.jpg
    86,2 KB · Görüntüleme: 24
  • Memtest Report.pdf
    209,6 KB · Görüntüleme: 131