Ryzen 7 2700X ani sıcaklık artışı

Hocam bu beyinsizler galiba Ryzen soğutucunun üstünde termal macun olduğu halde tekrar termal macun sürmüşler bana öyle geldi çünkü RAM slotunada damlatmışlar.
Çok garip. Hangi siteden aldınız sistemi? Soğutucuyu çıkarıp termal macunu düz şekilde yayın ve tekrar takın veya elinizde varsa yenileyin.

@sekect "Core Performance Boost" özelliğini BIOS'tan kapatın. Sorununuz çözülecektir. Ancak işlemci temel frekansında çalışacaktır.
Temel frekansı derken yani en düşük hızda mı ? O zaman bir anlamı yok ki. Güç seçeneklerinden dengeliye aldığım zaman sorun çözülüyor fakat yüksek performansa aldığım zaman sorun başlıyor. Oyuna girip test yaptım. Oyun içinde 62 dereceden bir anda 72 ye falan çıkıyor ve işlemci fanı en son hızda çalışıyo galiba. Sonra düşüyo sıcaklık 62 ye sonra tekrar artıyor.
Çok garip. Hangi siteden aldınız sistemi? Soğutucuyu çıkarıp termal macunu düz şekilde yayın ve tekrar takın veya elinizde varsa yenileyin.
Malesef Vatanbilgisayarda toplattım.

@sekect Bu dediğiniz sorunun tam bir çözümü yok. Daha doğrusu kayıpsız bir çözüm bulunamadı diyelim.

Boost'u kapattığınızda işlemci temel frekansa düşecek. Bu bazı oyunlarda birkaç FPS düşüşü yaşatır. Bu düşüşü yaşamak istemiyorsanız, işlemcinizin turbo frekansında çalışmasını sağlamak için BIOS'tan frekansı ve özellikle voltajı sabitleyin. O 10 derecelik sıçramalar bir daha olmayacaktır ve işlemci sürekli turbo frekansında çalışacaktır.

@sekect Bu dediğiniz sorunun tam bir çözümü yok. Daha doğrusu kayıpsız bir çözüm bulunamadı diyelim.

Boost'u kapattığınızda işlemci temel frekansa düşecek. Bu bazı oyunlarda birkaç FPS düşüşü yaşatır. Bu düşüşü yaşamak istemiyorsanız, işlemcinizin turbo frekansında çalışmasını sağlamak için BIOS'tan frekansı ve özellikle voltajı sabitleyin. O 10 derecelik sıçramalar bir daha olmayacaktır ve işlemci sürekli turbo frekansında çalışacaktır.
Hocam normal mi yani ? O sıçramalar. Şuan Vatanbilgisayardan eve geldim, stress testi yaptılar bir sıkıntı olmadığını söylediler.

İşlemciye stres testi yaptığım zaman o sıçramaları görmedim. Doğru söylemişler. Olay zaten bilgisayarın boştaki değerleri. İşlemci 20 derece de olsa 30 derece de olsa hep 10'ar derecelik bir sıçrama söz konusu. Kısa süreli birşey pek kafaya takmaya gerek yok. Ben de ilk başlarda takıyordum artık pek te umrumda olmuyor :D

Boost seçeneği açık, RAM'ler 2933 MHz'de, ekstra OC yok. İşlemci Ryzen 2600. Stok soğutucu ve macun. Oyunlarda gördüğüm en yüksek sıcaklık 70 derece. Ağır oyunlarda 75'e kadar çıkıyor diyeyim hatta. Bilgisayarın ön kapağını açtığım zaman 6-7 derecelik bir düşüş söz konusu. Yani kasamın hava akışı daha iyi olsa, en fazla göreceğim sıcaklık 63-70 derece. Ve bu sıcaklıklara geldiğinde işlemci sıçrama yapmıyor. Yani 75 iken bir anda 85 olup tekrar 75'lere inmiyor. Bu sıçramaları neye göre ne zaman yaptığını bilmiyorum.

Sizin sorunuza gelince, herhangi bir zararı olmaz. Normal yani. 80 dereceleri görüyorsanız şayet, o zaman müdahale ederiz.

Ryzen 5 1500x işlemcime overclock yaptığımda sizin yaşadığınız sorunun aynısını yaşıyordum. Boşta 30 derece iken birden 40'a fırlıyordu ve yavaş yavaş geri 30 dereceye düşüyordu. İşlemciyi eski değerlerine çekince düzeldi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı