Ryzen 7 2700X sisteme yükseltme önerileri

Veya kasadan kısıp yanına sıvı soğutma alabilirsiniz. (kısmadanda alabiliyorsunuz)

Ne demişim benzer dedim zaten ve oyun performansı birbirine çok yakın ikisinin hatta 3600'ın oyun performansı daha iyi.

Düşük bir ekran kartına o işlemcileri takarsanız aynı performansı verir. Fakat darboğaz yapacak kadar güçlü bir ekran kartı (örneğin 4090) takarsanız AMD Ryzen 7 5800x3D daha yüksek performans verir.

@Çınar Yüksekkaya ve @atescengo teşekkür ederim yorumunuz için."...ağırlıklı olarak FHD orta-üst seviyede görüntü kalitesinde oyunlar oynamak ve yerine göre 3-boyutlu bileşenler içeren sayısal simülasyonlar (bir nevi mühendislik uygulamaları/hesaplamaları; Üç boyutlu geometriler için, zamanla değişen matematiksel formüllerin kullanıldığı sonlu elemanlar yöntemi hesapları.) gerçekleştirmek..." amacıyla bir sistem oluşturmaya çalışıyorum.

@Kkaraca1807 yorumunuz için teşekkür ederim. Güç olarak değil de bağlantı yetersizliği, benim mevcut PSU biriminde 2 adet 4+4 pinlik güç bağlantısı varken, ki mevcut ekran kartım bu bağlantılardan birini kullanıyor, Asus TUF gaming 4070ti veya Asus ROG Strix 4070ti ise 6+6'lık bir bağlantı kullanıyor. Uyumsuzluk buradan kaynaklanıyor. Bu nedenle RTX 4xxx serisi kartların güç bağlantılarıyla uyumlu daha güncel bir PSU ihtiyacı doğuyor. Ayrıca, mevcut PSU birimim ile RTX 4xxx serisi herhangi bir ekran kartını kullanabilmek için bağlantı dönüştürücü kullanıp kullanamayacağımı da bilmiyorum. Gerçi, RTX 4xxx serisi kartlarının güç kullanımı kaynaklı problemlerini okuduktan sonra herhangi bir dönüştürücü kullanmaya da cesaret edemem doğrusu.

@Çınar Yüksekkaya yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak, Nvida grafik işlemcili bir ekran kartı düşünüyoum. Müsadenizle sormak istiyorum, gerçekten rtx 3060 ti ile rtx 3070ti arasındaki fiyat farkına değecek bir performans farkı var mı?

@xopeSs yükseltme öneriniz için teşekkür ederim. Ancak, şimdilik, yalnızca ekran kartı yükseltmesi yapmayı planlıyorum.

@Çınar Yüksekkaya ve @atescengo teşekkür ederim yorumunuz için."...ağırlıklı olarak FHD orta-üst seviyede görüntü kalitesinde oyunlar oynamak ve yerine göre 3-boyutlu bileşenler içeren sayısal simülasyonlar (bir nevi mühendislik uygulamaları/hesaplamaları; üç boyutlu geometriler için, zamanla değişen matematiksel formüllerin kullanıldığı sonlu elemanlar yöntemi hesapları.) Gerçekleştirmek..." amacıyla bir sistem oluşturmaya çalışıyorum.

@Kkaraca1807 yorumunuz için teşekkür ederim. Güç olarak değil de bağlantı yetersizliği, benim mevcut PSU biriminde 2 adet 4+4 pinlik güç bağlantısı varken, ki mevcut ekran kartım bu bağlantılardan birini kullanıyor, ASUS TUF Gaming 4070 Ti veya ASUS ROG STRIX 4070 Ti ise 6+6'lık bir bağlantı kullanıyor. Uyumsuzluk buradan kaynaklanıyor. Bu nedenle RTX 4xxx serisi kartların güç bağlantılarıyla uyumlu daha güncel bir PSU ihtiyacı doğuyor. Ayrıca, mevcut PSU birimim ile RTX 4xxx serisi herhangi bir ekran kartını kullanabilmek için bağlantı dönüştürücü kullanıp kullanamayacağımı da bilmiyorum. Gerçi, RTX 4xxx serisi kartlarının güç kullanımı kaynaklı problemlerini okuduktan sonra herhangi bir dönüştürücü kullanmaya da cesaret edemem doğrusu.

@Çınar Yüksekkaya yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak, NVIDIA grafik işlemcili bir ekran kartı düşünüyoum. Müsadenizle sormak istiyorum, gerçekten RTX 3060 Ti ile RTX 3070 Ti arasındaki fiyat farkına değecek bir performans farkı var mı?

@xopeSs yükseltme öneriniz için teşekkür ederim. Ancak, şimdilik, yalnızca ekran kartı yükseltmesi yapmayı planlıyorum.

3060 Ti 3070 Ti'ın arasındaki performans farkı ve fiyat farkı çok eğer bütçen varsa 3070 Ti'ı tercih edebilirsin tabii ki.

@Kkaraca1807 yorumunuz için teşekkür ederim. Güç olarak değil de bağlantı yetersizliği, benim mevcut PSU biriminde 2 adet 4+4 pinlik güç bağlantısı varken, ki mevcut ekran kartım bu bağlantılardan birini kullanıyor, ASUS TUF Gaming 4070 Ti veya ASUS ROG STRIX 4070 Ti ise 6+6'lık bir bağlantı kullanıyor. Uyumsuzluk buradan kaynaklanıyor. Bu nedenle RTX 4xxx serisi kartların güç bağlantılarıyla uyumlu daha güncel bir PSU ihtiyacı doğuyor. Ayrıca, mevcut PSU birimim ile RTX 4xxx serisi herhangi bir ekran kartını kullanabilmek için bağlantı dönüştürücü kullanıp kullanamayacağımı da bilmiyorum. Gerçi, RTX 4xxx serisi kartlarının güç kullanımı kaynaklı problemlerini okuduktan sonra herhangi bir dönüştürücü kullanmaya da cesaret edemem doğrusu.

Gaming X Trio modelini kullanıyorum içinden dönüştürücü çıkıyor ve 2x8 olarak bağlantı yapıyorsun benim PSU FSP Hydro 700W ve dediğim gibi bir sıkıntı olmuyor.

@Çınar Yüksekkaya ve @atescengo teşekkür ederim yorumunuz için."...ağırlıklı olarak FHD orta-üst seviyede görüntü kalitesinde oyunlar oynamak ve yerine göre 3-boyutlu bileşenler içeren sayısal simülasyonlar (bir nevi mühendislik uygulamaları/hesaplamaları; üç boyutlu geometriler için, zamanla değişen matematiksel formüllerin kullanıldığı sonlu elemanlar yöntemi hesapları.) Gerçekleştirmek..." amacıyla bir sistem oluşturmaya çalışıyorum.

@Çınar Yüksekkaya yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak, NVIDIA grafik işlemcili bir ekran kartı düşünüyoum. Müsadenizle sormak istiyorum, gerçekten RTX 3060 Ti ile RTX 3070 Ti arasındaki fiyat farkına değecek bir performans farkı var mı?

Rica ederim. Anlaşıldı hocam 4xxx serisi almanızı şiddetle tavsiye ediyorum hem ileride pişmanlık çekmemiş olacak hem de şu anda aşırı rahat edeceksiniz kullanacaginiz çoğu program ekran NVIDIA ekran kartı ile tam. Uyumlu calisıcak sizde az çok biliyorsunuz.

@Kkaraca1807 Bahsettiğiniz dönüştürücü ekran kartı kutusunun içinden çıkıyor. Anladım. Peki, hangi bağlantıları hangi bağlantıya dönüştürüyor. Neye dönüştürdüğünden ziyade neyi dönüştürdüğü önemli, zira benim mevcut PSU bileşenim uygun sayıda/türde bağlantıya sahip olmaya bilir. Bu konuda ciddi bir endişem var. Bundan dolayı zahmet olmazsa, rica etsem, biraz daha ayrıntılı bahseder misiniz?

@xenom0rphe Hocam, gerçekten r7 2700x bu kadar güçsüz bir işlemci mi? Şayet öyleyse, yükseltme işini daha ciddi ele almam gerekiyor sanırsam. Bir ekran kartı yükseltmesi ve sonrasında "NEO" uzantılı RAM yükseltmesi ile işi tamamlayabilirim diyordum ama sizin bu yazdığınız beni tereddüde düşürdü. 4070ti geçtim 3060ti dahi almam böyle bir problem doğuracaksa, yükseltmeyi daha düşük bir bütçeyle rtx2xxx serisi bir kartla gerçekleştirmem daha doğru gibi duruyor.
Daha fazla yoruma ihtiyacım var. Yardımınızı lütfen esirgemeyin. Şimdiden teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı