Ryzen 7 2700X ve GTX 1080 Ti sistem toplama

Cruel06

Hectopat
Yaklaşık iki aydır yavaş yavaş sistem toplamaktayım. Bazı sorularım var lütfen bilgilerinizi esirgemeyin.

• MSI X470 Gaming Plus anakart
  • Asus ROG Strix GTX 1080 Ti ekran kartı
  • Corsair RGB 3200 MHz 8x2 GB RAM
  • Samsung 960 Evo M.2 SSD
  • Toshiba P300 7.200 rpm 1 TB HDD
  • Color Master Masterbox Lite5 kasa
  • Color Master MasterLiquid ML240l sogutucu
  • Asus ROG Pugio mouse
Bu ürünleri aldım arkadaşlar. Altta ise almayı hedeflediğim parçalar var;
  • Islemci Ryzen7 2700x
  • Monitör Asus VG248QE 1ms 144 Hz 24 inc
  • PSU Corsair RM850x 850Watt 80+gold
  • Corsair Gaming Void Pro USB kulaklık
  • Corsair K55 RGB klavye
Kasanın sönük kaldığını düşünüyorum bir süre idare eder mi, sıkıntı yaşar mıyım?
Aslında GTX 1070 Ti hedefimken bir gazla GTX 1080 Ti aldım. Monitörün 1080p olması ekran kartının sorun yaşatma ihtimali var mı?
PSU olayından soket, pin giriş olayından tam anlamıyorum. RM850X doğru bir seçim mi ?
RAM'leri 3200 MHz'de kullanırsam işlemciye OC yapabilir miyim veya işlemciye OC yapma gereği var mıdır? Anakart bu sistemi karşılar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartında 8+4 pin cpu güç girişi var. Bu neden ile PSU doğru bir seçim. Corsair RM850X de 8 pin ve 4+4 pin cpu güç çıkışı mevcut. Alternatif olarak Seasonic PRIME 750W 80+ Platinum da olabilir. Bütçen var ise ikisi de olur.

Sistem in çekeceği güçten daha yüksek değerde bir psu seçmek iyidir. Sisteminin OC yeteneklerini destekler. Daha az ısınır daha sessiz çalışır daha uzun ömürlü olur. İleride güncellemeler yapman daha kolaydır.

Seasonic PRIME 750W 80+ Platinum Tam Modüler Güç Kaynağı (SSR-750PD)

---

İşlemci, monitör ve PSU için bütçe nedir?

4.500 tl bütce ayırdım
Anakartında 8+4 pin cpu güç girişi var. Bu neden ile PSU doğru bir seçim. Corsair RM850X de 8 pin ve 4+4 pin cpu güç çıkışı mevcut. Alternatif olarak Seasonic PRIME 750W 80+ Platinum da olabilir. Bütçen var ise ikisi de olur.

Sistem in çekeceği güçten daha yüksek değerde bir psu seçmek iyidir. Sisteminin OC yeteneklerini destekler. Daha az ısınır daha sessiz çalışır daha uzun ömürlü olur. İleride güncellemeler yapman daha kolaydır.

Seasonic PRIME 750W 80+ Platinum Tam Modüler Güç Kaynağı (SSR-750PD)

---
Evet güç kaynağını bilerek fazla alıyorum ileriye dönük olmasından bide bir kaç arkadaşın agzı yandı power suplly yüzünden . Kasa veyarim anakart yeterli midir?
O sistem için 850W güç kaynağı fazla ayrıca 1080 Ti için minimum 1440p monitör almanızı öneririm.

Bütün sınırları zorladım sakıncası olurmu? 1920x1080 kullansam.

Son düzenleme:
Ryzen 5 2600X İşlemci (YD260XBCAFBOX)

Cooler Master Vanguard 750W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fiyatı

Dell S2417DG 23.8" 1ms 165Hz (HDMI+Display+4xUsb3.0 ) G-Sync Fiyatı
TOPLAM 4250 TL
PSU'da 4+4 Pin CPU +12V x 2 güç girişi var. Yani anakarta tam uyumlu. Monitör ise 2K 144 Hz G-Sync. Bu fiyata en iyi kombinasyon bu şekilde olur.
Bütçeyi 4800'e çıkarabilirseniz işlemci olarak bunu tercih edin:
AMD Ryzen 7 2700X 3.7GHz-4.3GHz, 20MB, 105W, 8/16, AM4, Wraith Prism İşlemci - inventus

Son düzenleme:
4.500 tl bütce ayırdım

Evet güç kaynağını bilerek fazla alıyorum ileriye dönük olmasından bide bir kaç arkadaşın agzı yandı power suplly yüzünden . Kasa veyarim anakart yeterli midir?

Bütün sınırları zorladım sakıncası olurmu? 1020x1080 kullansam.

Sistem toplarken yapılan hatalardan biri de bütçeyi denklemek için ucuz yollu ve limitte güç kaynağı alıp kullanmak. Benim de çevremde de şahit olduğum bir kaç olay var. Yazık oldu güzelim sistemlere... Bu yüzden güç kaynağından kısmam gerekirse işlemciyi 2700X yerine 2600X alırım.

Kendi sistemimde yaklaşık 5 senedir Seasonic S12II 620W güç kaynağı kullanıyorum. Sistemim neredeyse 7 gün 24 saat açık. İnan bana hala ilk aldığım günkü gibi desem abartmamış olurum.

Satın aldığın anakart ve kasa da sorun yok. İyi günlerde kullan.

---

Ryzen 5 2600X İşlemci (YD260XBCAFBOX)

Cooler Master Vanguard 750W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fiyatı

Dell S2417DG 23.8" 1ms 165Hz (HDMI+Display+4xUsb3.0 ) G-Sync Fiyatı
TOPLAM 4250 TL
PSU'da 4+4 Pin CPU +12V x 2 güç girişi var. Yani anakarta tam uyumlu. Monitör ise 2K 144 Hz G-Sync. Bu fiyata en iyi kombinasyon bu şekilde olur.
Bütçeyi 4800'e çıkarabilirseniz işlemci olarak bunu tercih edin:
AMD Ryzen 7 2700X 3.7GHz-4.3GHz, 20MB, 105W, 8/16, AM4, Wraith Prism İşlemci - inventus

Monitörde bir çok insan color banding sorunu yaşamış . Aslında uygun ve özellikli ama aynı sorunu yaşarsam üzülürüm .

Son düzenleme:
Bu arada ilk etapta işlemciye OC yapmana gerek yok. Çünkü Ryzen 2600X ya da 2700X işlemcilerde Precision Boost 2 ve XFR 2 teknolojileri var. Almış olduğun anakart bu iki teknolojiyi kullanmanı sağlıyor. Kapalı devre sıvı soğutma sayesinde serin çalışan işlemcin, ihtiyaca göre otomatik olarak çalışma frekansını yükseltip daha fazla performans verir.

Bu arada ilk etapta işlemciye OC yapmana gerek yok. Çünkü Ryzen 2600X ya da 2700X işlemcilerde Precision Boost 2 ve XFR 2 teknolojileri var. Almış olduğun anakart bu iki teknolojiyi kullanmanı sağlıyor. Kapalı devre sıvı soğutma sayesinde serin çalışan işlemcin, ihtiyaca göre otomatik olarak çalışma frekansını yükseltip daha fazla performans verir.
anladım hocam yani ekran kartından performans almak için işlemcini oc le diyenlere kulak asmamalıyım demi ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı