Ryzen 7 2700X ve RTX 2060 oyunlarda 80 derece

• Konuyu başlatan Pmb
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 2B

Pmb

Decapat
Daha fazla  
RTX 2060 Ryzen 7 2770X ve 16 GB RAM'im var. Oyunlarda en yüksek ayarda 80 derece ve fan hızında 3500 RPM sizce normal mi? Boştayken de 35 derece ve fan hızı 1200 RPM alıyorum.

Ekran kartı RPM'i yanlış raporluyor olabilir 3500 RPM'de döndüğüne emin misiniz? Yani ekran kartı fanından aşırı bir ses çıkıyor mu? Çünkü 35 derecede varsayılan fan profilinde 1200 RPM dönmesi de yüksek geldi.

Isıyı düşürmek için;
•Termal macun değişimi yapabilirsin. 1-2 yıl kadar kullandıysanız kaliteli bir termal macun alarak (Arctic MX-4, MX-5 veya muadili) sıcaklık değerlerinde düşüş yakalaman mümkün.

•Kasaya fan takviyesi yapabilirsin. Özellikle ekran kartı için çok faydasını görürsün. Benim kasada 6 tane fan mevcut eğer bunları düşük hızda 500-600 RPM'de çalıştırırsam boştayken çok sessiz olur fakat oyun esnasında ekran kartı fanları yüksek hızlara çıkarak çok fazla ses yapar. Kasa fanlarını 1200 RPM yaptığımda oyun esnasında ses seviyesi bu kadar şiddetli olmuyor. Hava sirkülasyonu ciddi manada önem taşır. Kasa fanlarının yeterli olduğunu düşünüyorsan hızlarını arttırabilirsin. Değilse fan almanı öneririm. Düşük seviye bir fan olması bile fan olmamasından daha iyidir. Benim kullandığım fanlar oldukça ucuzdur ama işimi fazlasıyla görüyor.

•Fan profilini değiştirebilirsin. 70 veya 75 dereceye göre ayarlayıp 80'e doğru lineer bir artış sağlayabilirsin 80'de %100 fan hızına ayarlarsan büyük ihtimal daha serin çalışacaktır fakat ekran kartı daha sesli çalışacaktır.

•Uv yapmayı deneyebilirsin. RTX 2060 için optimum voltaj ayarını araştırıp bulabilirsin. Bunu yaptığında ciddi anlamda faydasını göreceksindir.

•Eğer kasa yerdeyse veyahut çok zor hava alan bir yerdeyse konumunu değiştirmende fayda var. Masanın üstüne alırsan daha iyi hava alacaktır. Oda sıcaklığı da önemli. Sizin bile duramayacağınız kadar sıcaksa odayı havalandırmak kasanıza da etki edecektir.

1 yıl daha olmadı hocam fanlarım 6 tane bulunmakta oyun oynarken 3500 RPM çıkmıştı boştayken de 1000 RPM kasa 1200 yazmışım kusura bakmayın. Fan profilini değiştirmek aklıma geldi fakat bilgisayarı bozar diye yapmak istemedim pek. Tabi bu konularda tecrübesizim.

Bende RX 480 G1 Gaming var. Kasa fan konfigürasyonu sizinle hemen hemen aynı diyebilirim. 6 fan 1200 RPM hızında dönen fanlar var. Kaliteli diyebileceğimiz bir fan değil fakat 55 CFM olduğu söyleniyor hava akışını da gayet beğeniyorum. Termal macununu 3-4 ay önce değiştirdim pek fark yaşamadım ama elimde Arctic MX-4 varken değiştireyim dedim. Furmark'ta 15 dakika boyunca test ettim %50 fan hızında bu da 1800-1900 RPM'e tekabül ediyor 72 dereceyi zor gördü keza oyunlarda da otomatik fan profilinde ortalama 70 derece alıyorum ara ara 71-73 arası değerleri de görmekteyim. TDP olarak bu iki kart hemen hemen aynı. Modelden modele de değişiklik gösterir tabii ki fakat benim kullandığım G1 Gaming modeli o kadar da üst seviye bir model değil.

Arkadaşımda Sapphire RX 570 ITX modeli var fan sorunu yaşadığı için bana getirdi fana yağ bastım termal macunu değişimi de yaptım kendime bilgisayarıma bağlayıp test ettiğimde 69 dereceyi gördük en fazla. Bunlar kışın olmadı gayet yazın sıcağında olan dereceler. Odam oldukça küçük bazen ben bile duramıyorum fakat ekran kartı en fazla 72-73 dereceyi görüyor otomatik fan profilinde. Fan profili de 50 dereceden 70 dereceye kadar %50 fan hızı, 70'den 80 dereceye kadar da %100 fan hızına ayarlı. Fan sesi de kasa fanlarının sesini bastıracak düzeye çıkmıyor. 80 derece bana yüksek geldi. Dediğim gibi fan hızı raporunu yanlış söyleyebilir sesi fazlaysa doğru raporluyordur bunda şüphe yok ancak 3500 RPM dönüp hala ses yüksek seviyede değilse bilin ki yanlış raporluyordur. Termal macunu değişimi yapabilirsiniz 1 senelik periyod da o kadar da kısa değil hatta 6 ayda bir termal macunu değişimi yapanlar da oluyor. Kaliteli bir termal macunla denemeni tavsiye ediyorum genelde sorun buradan kaynaklı olabiliyor. Anakartın güney köprüsü fazla ısındığı için oradaki termal macunu bile değiştirdim, 10 derece fark etti. Şu anda bilgisayarımda yüksek sıcaklıklarda çalışan tek şey ekran kartının mosfetleri. GPU'dan 10 derece yüksek çalışıyor 80-82 dereceyi görmekte. Kaliteli termal pad kullanılmamış beyaz renkte bir termal pad var. Kaliteli bir termal pad alsam bunun ısısı da 70 derecelere gerileyeceğine eminim. Mosfet için pek de sorun yaratan ısılar değil ancak 70 derece çalışsa fena olmaz.

Yaz sıcağı da olsa 3500 RPM'de 80 dereceyi görmesi anormal bir durum. Bir yerde sorun var demektir. Eğer kullandığınız modeli yazarsanız belki normal diyebiliriz. Mesela Ventus XS modeli soğutucudan aşırı kısılmış bir ekran kartı.

Bende RX 480 G1 Gaming var. Kasa fan konfigürasyonu sizinle hemen hemen aynı diyebilirim. 6 fan 1200 RPM hızında dönen fanlar var. Kaliteli diyebileceğimiz bir fan değil fakat 55 CFM olduğu söyleniyor hava akışını da gayet beğeniyorum. Termal macununu 3-4 ay önce değiştirdim pek fark yaşamadım ama elimde Arctic MX-4 varken değiştireyim dedim. FurMark'ta 15 dakika boyunca test ettim %50 fan hızında bu da 1800-1900 RPM'e tekabül ediyor 72 dereceyi zor gördü keza oyunlarda da otomatik fan profilinde ortalama 70 derece alıyorum ara ara 71-73 arası değerleri de görmekteyim. TDP olarak bu iki kart hemen hemen aynı. Modelden modele de değişiklik gösterir tabii ki fakat benim kullandığım G1 Gaming modeli o kadar da üst seviye bir model değil.

Arkadaşımda Sapphire RX 570 ITX modeli var fan sorunu yaşadığı için bana getirdi fana yağ bastım termal macunu değişimi de yaptım kendime bilgisayarıma bağlayıp test ettiğimde 69 dereceyi gördük en fazla. Bunlar kışın olmadı gayet yazın sıcağında olan dereceler. Odam oldukça küçük bazen ben bile duramıyorum fakat ekran kartı en fazla 72-73 dereceyi görüyor otomatik fan profilinde. Fan profili de 50 dereceden 70 dereceye kadar %50 fan hızı, 70'den 80 dereceye kadar da %100 fan hızına ayarlı. Fan sesi de kasa fanlarının sesini bastıracak düzeye çıkmıyor. 80 derece bana yüksek geldi. Dediğim gibi fan hızı raporunu yanlış söyleyebilir sesi fazlaysa doğru raporluyordur bunda şüphe yok ancak 3500 RPM dönüp hala ses yüksek seviyede değilse bilin ki yanlış raporluyordur. Termal macunu değişimi yapabilirsiniz 1 senelik periyord da o kadar da kısa değil hatta 6 ayda bir termal macunu değişimi yapanlar da oluyor. Kaliteli bir termal macunla denemeni tavsiye ediyorum genelde sorun buradan kaynaklı olabiliyor. Anakartın güney köprüsü fazla ısındığı için oradaki termal macunu bile değiştirdim, 10 derece fark etti. Şu anda bilgisayarımda yüksek sıcaklıklarda çalışan tek şey ekran kartının MOSFET'leri. GPU'dan 10 derece yüksek çalışıyor 80-82 dereceyi görmekte. Kaliteli termal pad kullanılmamış beyaz renkte bir termal pad var. Kaliteli bir termal pad alsam bunun ısısı da 70 derecelere gerileyeceğine eminim. MOSFET için pek de sorun yaratan ısılar değil ancak 70 derece çalışsa fena olmaz.

Yaz sıcağı da olsa 3500 RPM'de 80 dereceyi görmesi anormal bir durum. Bir yerde sorun var demektir. Eğer kullandığınız modeli yazarsanız belki normal diyebiliriz. Mesela Ventus XS modeli soğutucudan aşırı kısılmış bir ekran kartı.

Vallahi hocam GeForce Experience'tan fan hızı ve GPU sıcaklığına baktım başka bir uygulama öneriyorsanız dinlerim. Garantiye vermek istiyorum onlar bir baksın kesin sonuç bulsun. Bir de ekran kartının modele nereden bakabilirim onu da söyler misiniz?
Ekran kartı RPM'i yanlış raporluyor olabilir 3500 RPM'de döndüğüne emin misiniz? Yani ekran kartı fanından aşırı bir ses çıkıyor mu? Çünkü 35 derecede varsayılan fan profilinde 1200 RPM dönmesi de yüksek geldi.

Isıyı düşürmek için;
•Termal macun değişimi yapabilirsin. 1-2 yıl kadar kullandıysanız kaliteli bir termal macun alarak (Arctic MX-4, MX-5 veya muadili) sıcaklık değerlerinde düşüş yakalaman mümkün.

•Kasaya fan takviyesi yapabilirsin. Özellikle ekran kartı için çok faydasını görürsün. Benim kasada 6 tane fan mevcut eğer bunları düşük hızda 500-600 RPM'de çalıştırırsam boştayken çok sessiz olur fakat oyun esnasında ekran kartı fanları yüksek hızlara çıkarak çok fazla ses yapar. Kasa fanlarını 1200 RPM yaptığımda oyun esnasında ses seviyesi bu kadar şiddetli olmuyor. Hava sirkülasyonu ciddi manada önem taşır. Kasa fanlarının yeterli olduğunu düşünüyorsan hızlarını arttırabilirsin. Değilse fan almanı öneririm. Düşük seviye bir fan olması bile fan olmamasından daha iyidir. Benim kullandığım fanlar oldukça ucuzdur ama işimi fazlasıyla görüyor.

•Fan profilini değiştirebilirsin. 70 veya 75 dereceye göre ayarlayıp 80'e doğru lineer bir artış sağlayabilirsin 80'de %100 fan hızına ayarlarsan büyük ihtimal daha serin çalışacaktır fakat ekran kartı daha sesli çalışacaktır.

•Uv yapmayı deneyebilirsin. RTX 2060 için optimum voltaj ayarını araştırıp bulabilirsin. Bunu yaptığında ciddi anlamda faydasını göreceksindir.

•Eğer kasa yerdeyse veyahut çok zor hava alan bir yerdeyse konumunu değiştirmende fayda var. Masanın üstüne alırsan daha iyi hava alacaktır. Oda sıcaklığı da önemli. Sizin bile duramayacağınız kadar sıcaksa odayı havalandırmak kasanıza da etki edecektir.

Kasanın sesi yüksek bir ses oluyor ve 3500 RPM ve 81 derece gördüm GeForce Experience'ten baktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı