Ryzen 7 2700X ve RX 580 sistem toplama

Ali Unutan

Kilopat
Daha fazla  
Bu sene içerisinde (yaz aylarına doğru mümkünse indirim ve kampanya zamanlarında)
yeni bir bilgisayar toplama ve mevcut sistemimi toptan değiştirme düşüncesi içerisindeyim.
Daha önce AMD ile kötü anılarım olmasına rağmen (iki adet işlemci yaktım) arkadaşların ve çevremde kullanan kişilerin memnuniyeti dolayısı ile AMD bir işlemci ile sistem kurmaya karar verdim.
Öncelikle bütçem 5500-6000 TL arası;
Sistem yalnızca ekran kartı harici olacak (AMD Radeon RX 580 mevcut ekran kartımı kullanacağım).

Mevcut değiştirmek istediğim sistem özellikleri (2013-14 yılından beri kullanmaktayım sadece ekran kartı ek yaptım)
  • Intel Core i7-3770
  • AMD RX 580
  • 1 TB 7200 rpm HDD
  • 2x4 GB DDR3 RAM (8 GB toplam)
  • Asus H61M-K anakart
  • 600 W PSU (markasını hatırlamıyorum sanırım Cooler Master)
(Mevcut sistemi şehir dışında olan kardeşime hediye edeceğim)

Toplamak istediğim sistem / Aklımda olan;
  • AMD Ryzen 7 2700X işlemci
  • AMD RX 580 Ekran kartı
  • Samsung 970 Evo M.2 SSD 250 GB
  • Segade Barracuda (2016 7200 rpm HDD) 2 TB
  • Gskill 3200 C14 2*8 GB RAM
  • MSI B450M BAZOOKA anakart
  • PSU Eski sistemdeki 600W PSU
  • (sadece işlemci için sıvı soğutucu önerileri dahilinde ekleyeceğim)
  • + Bir adet kasa karar vermedim.

Mevcut bütçe ile her iki bilgisayarı (parça satmadan) toplamak istiyorum. Toplamak istediğim
2. bilgisayar için mevcut bütçe ile (5500-6000 TL arası).
Beklentim: Oyun oynamayı seviyorum ve çok aşırı yük olmayan grafik tasarımı yapıyorum (düşük çözünürlüklerde maksimum 10200*50000 8-10 renk.
Anakart, RAM, kasa, sıvı soğutucu ve HDD önerileriniz nelerdir?
Veya bu bütçe ile başka ne yapabilirim?
Bu hazırladığım bilgisayar beni ne kadar götürür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ileride yükseltme yapmayacaksaniz islemci biraz güclü kalmis ekran kartina göre. Bence ya ekran kartinizi yükseltin ya da islemcinizi düsürün :)

Düşündüğün sisteme x470 anakart tavsiye ederim.Kullanmış olduğum ram gskil flare x 3200 c14 ama türkiyede pahalı aynısının c16 sı var çok üst düzey işler yapmayacaksan c16 modelini düşünebilirsin.Arkadaşlarında belirttiği gibi işlemci ile ekran kartı uyuşmamış.işlemci bence harika.ileride ekran kartını rtx ile yükseltmeyi düşünürsen seni uzun süre götürecek bi sistem olur. m2 için 970 evo plus 500gb olmalı.sistemi 250gb m2 kurup hdd kullanımı gercekden farkediyor.ben hdd kullanmakdansa 500gb m2 tavsiye ederim.

Ileride yükseltme yapmayacaksaniz islemci biraz güclü kalmis ekran kartina göre. Bence ya ekran kartinizi yükseltin ya da islemcinizi düsürün :)
İleriye yönelik bir sistem topluyorum tahmini en az kullanma süresi 7 en çok 13 sene civarı diye planlıyourm
Kasa olarak Phanteks önerebilirim. Topladığınız sistem size uzun yıllar yeter. 2 sene sonra yeni ekran kartı takıp devam edersiniz.
Hangi modeli önerirsiniz acaba belirttiğim bütçeyi aşmadan? Bir kaç modeli birden var.
Düşündüğün sisteme x470 anakart tavsiye ederim.Kullanmış olduğum ram gskil flare x 3200 c14 ama türkiyede pahalı aynısının c16 sı var çok üst düzey işler yapmayacaksan c16 modelini düşünebilirsin.Arkadaşlarında belirttiği gibi işlemci ile ekran kartı uyuşmamış.işlemci bence harika.ileride ekran kartını rtx ile yükseltmeyi düşünürsen seni uzun süre götürecek bi sistem olur. m2 için 970 evo plus 500gb olmalı.sistemi 250gb m2 kurup hdd kullanımı gercekden farkediyor.ben hdd kullanmakdansa 500gb m2 tavsiye ederim.
Önerilerin için teşekkürler ramleri c16 olarak güncelleyeceğim, ancak anakart ve ssd arttırması ve ekran kartı elimdeki bütçe ile yapamam, o zaman 8-10 bin arasına çıkar tahmini benim verebileceğim maksimum tutar 5500 taş çatlasa 6000 tl olacak
Yaz mevsimde toplayacaksanız AMD yeni ekran kartları ve işlemcilerini çıkaracak şimdiden hesap yapmayın bence.
Haklısın eğer bu bütçe ile yeni çıkacak olan işlemcileri alabilirsem onları katarak sistemi değiştirebilirim. Ancak yeni çıkaracakları ürün daha pahalı olur görüşündeyim. Zaten bu firmalar her sene yeni ürün çıkarıyorlar. 2020'den sonra soket tipi değişecek diye biliyorum mesela.

Güncelleme yapmak istedim :) yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum şimdi denk geldim konuya gerçekten hala dönüp fikir alabildiğim bir nokta oldu :) sistemimden gayet memnunum kullanımımda 3. sene ekran kartı çok kötü değil idare ediyor yine de yakında ekran kartı almak yerine bir laptop almayı düşünüyorum :) işlerim biraz gelişti ve dışarı çıkmaya başladım bu da bana laptop ihtiyacı doğurdu :) fikirleriniz ve görüşleriniz için çok teşekkür ediyorum tekrar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı