Ryzen 7 3700X Isınma ve Sabit FPS

Piyanist89

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 4 gun önce yeni bir masaustu topladım. Sistem su sekilde:

İşlemci: Ryzen 3700X.
RAM: 16 GB DDR4 3600 MHz CL16.
Ekran karti: MSI Armor RX580.
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max.
Power Supply: 800 Watt.

Bilgisayar cok isiniyor, ki kasa secimim yanlış ve aceleye geldi. Frisby FC-9235G kasaya dokunamiyorsun, el yakiyor. Ben de yan kapagi actim kasanin el yakici sicakligi gecti ama bilgisayarı çalıştırdigimda islemci 60 derece calisiyor. Sizce normal mi? Yuk altında 70-80 arasi oynuyor, cok cok zorlarsam 85 derece o da kisa sure.

Urunler sifir. İşlemci termal macun uzerinde surulu cikti zaten. Tam oturttugumdan eminim.

2. soru: Zula, BF1, Most Wanted hangi oyun olursa olsun 60 FPS sabit. Neden bu sekilde? Bir ayar mi yapmak lazim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun yok. Alttaki konuya bak. Programlar Ryzen işlemcilerin boştaki değerlerini yanlış okuyor. Yükte 80 dereceyi çok geçmiyorsa sorun yoktur.

Sabit FPS için de oyun ayarlarında VSYNC açıksa kapatmayı dene.

İşlemci sıcaklık değerleri tam olarak olması gerektiği gibi. Söylediğiniz değerler sadece normalin 5 6 derece üzerinde.Buda kasadan kaynaklanıyor olabilir. Oyunların grafik ayarlarından v-sync kapatmanız gerekiyor 60fps limit için. Bende Ryzen 7 3700x kullanıyorum, sıcaklıklar sizinkinden 5-7 derece daha soğuk. Soğutması ise kendi stok fanı. Wraith prism sanırım. Bu stok fanı, sıvı soğutuculara tercih eden birden fazla kullanıcı görebilirsiniz.Sıcaklık ile ilgili bi probleminiz yok, işlemci sıcaklık değerleriniz normal. V-sync kontrol edin.

Kasanin yan kapagi açık. Kapali olsa tamamda şu anda hava sirkülasyonu yapiyor. Zaten ileride degiseceğim 4 fan var ama kapak kapali iken sirkülasyon yok. Eskiden PC'ler ne kadar guzeldu hangi kasayi takarsan tak stabil 😊
Sorun yok. Alttaki konuya bak. Programlar Ryzen işlemcilerin boştaki değerlerini yanlış okuyor. Yükte 80 dereceyi çok geçmiyorsa sorun yoktur.

Sabit FPS için de oyun ayarlarında V-Sync açıksa kapatmayı dene.

Hocam sagolasin cok aciklayici olmus. Yazilimsal bir problem ozmn. Tabi seninde dedigin gibi AMD agresif bir islemci ve Windows'da arkada calistirdigi bir suru dosyalar var. İlk format attigimda 35 40 derecelerdeydi ondan snra 60lari gorunce aklima geldi yasilim yukledik her yazilim 1 dosyada olsa arkada islemciyi calistiriyor. Ve tabii kasanın hava sirkülasyonuda etkiliyor. Eski islemcim laptopda bosta 75 dereceden asagi iniyordu neler yaptim duzlemedi. Kaliteli termal macunundan tut soğutucunun bakirina kadar değiştirdim. Belki gazi bitmistir diye. Bunda da bosta 60lari gorunce biraz moralim bozulmadi degil. Ama 85 IDE gorse arada performans kaybi olmuyor sadece AMD'nin stok fani gurultulu calisiyor 😊

Sabit FPS için de oyun ayarlarında V-Sync açıksa kapatmayı dene.

Kontrol etmedim ederim. Acaba dedim MSI felam bir suru programını yukledim oradami bir şey secili kaldi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı