Ryzen 7 3700X işlemci için ileriye dönük anakart önerisi

mawoix

Femtopat
Merhaba arkadaşlar. Bu aralar sistem kurma telaşındayım. Çoğu OEM parçasını belirlemiş olsam da anakart konusunda çok tedirginim. Çünkü ileriye dönük bir anakart almak istiyorum. Şu an için alternatiflerim: MSI B550 Tomahawk ve MSI X570 Tomahawk. F/P koşullarından dolayı gönlüm B550'den yana olsa da arada kalmamın sebebi B550'ün ileriye dönük bir kart olmasından şüphem olması. İki kart da PCI-e 4.0 desteklese de araştırmalarıma göre B550, AMD'nin 4. nesil işlemcilerini desteklemezken X570 4. nesil işlemcileri de destekleyecekmiş. Ancak B550'ün yeni bir kart olmasından dolayı fazla bir bilgi bulamadım ve emin olamadım bu konuda. Bilgisi olan bir arkadaş bu konuda ve kartların genel hatlarıyla kıyaslamasında beni bilgilendirirse sevinirim.

Muhtemel olarak alacağım OEM parçalar:
AMD Ryzen 7 3700X.
MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X 8 GB 256Bit.
Corsair 32 GB (2x16 GB) Vengeance LPX siyah DDR4 3600MHz CL18.
Samsung 970 Evo Plus 500 GB.

Ayrıca müsadenizle ana konudan farklı 2 tane daha sorum olacak.

İlk olarak ekran kartıyla ilgili. MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X 8 GB 256Bit ekran kartını almayı kesinleştirdiğimi düşünürken ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2070 Super OC 8 GB 256 Bit ekran kartıyla tereddüte düştüm. Sebebi şu ki MSI'da 1 HDMI 2.0, 3 DP 1.4 çıkış bulunurken ASUS'ta 2 HDMI 2.0, 2 DP 1.4 ve 1 Type-C bulunuyor. Type-C çıkışı geleceğin monitörlerinde daha çok mu yer edinecek ve HDMI ve DP'den daha mı kaliteli. Çıkış seçeneklerine bakılırsa hangisini tercih etmeliyim? (Not: Ekran kartını 2 monitör ile kullanacağım.)

İkinci olarak edindiğim bilgiye göre MSI'da ürünlerin üstünlük sıralaması MEG>MPG>Mag olarak şekilleniyor. Ancak anakart incelemelerim sırasında şunu fark ettim MSI'ın Gaming Plus anakartları MPG olarak belirtiliyor, Tomahawk anakartları ise Mag olarak belirtiliyor. Yalnız Tomahawk modelleri Gaming Plus'lardan daha pahalı ve az da olsa bazı özellikler bakımından Tomahawk daha üstün. Gözden kaçırdığım bir detay mı var yoksa sıralama tam olarak yukarıdaki gibi değil midir?

Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Sistemi kurma sebebim yoğunluk olarak 3D model ve render programları üzerinedir? Sistemi sadece bugün için değil ileriye dönük kurma niyetindeyim.

Hocam B550 4. nesil destekliyor. Ekran kartı olarak ASUS biraz daha iyi. Tomahawk model alabilirsiniz. Gelecekle ilgili sıkıntı olmaz.

MAG B550 Tomahawk alabilirsiniz, biraz daha bütçe olursa ASRock B550 Taichi bekleyebilirsiniz.

X570 Tomahawk Türkiye'de satılmıyor ayrıca.
Bunun yanında B550 anakartlar Ryzen 4000 serisini de de destekleyecek.

B550'lerin fiyatları şu anda ülkemizde gereksiz derecede yüksek. X570 demek isterdim fakat şu B550'ler gayet iyi iken ve özellikle fiyatlar bu kadar yüksek iken para israfı olur. ASUS'un B550 TUF anakartlarını öneririm. MSI B550 Tomahawk'da gayet yerinde bir seçim olacaktır.

B550 anakartlar iyi bir seçim olacaktır diye düşünüyorum.
Şöyle birkaç model söyleyeyim:

ASUS TUF Gaming B550-PLUS AMD B550 Soket AM4 DDR4 4600(OC)MHz ATX Gaming (Oyuncu) Anakart
MSI Mag B550 Tomahawk AMD B550 Soket AM4 DDR4 5100(OC)MHz ATX Gaming (Oyuncu) Anakart
MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi 5100MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DP ATX Anakart
Render konusuna çok fazla hakim olmadığım için maalesef o konuda pek bir tavsiye veremeyeceğim.
Ancak bu kartlar geleceğe dönüklük olarak size bir sıkıntı çıkartmaz.

Hayır, B550 kartlar 4. nesil destekleyecektir. Size önerim B550 Tomahawk almanız.
Hocam B550 4. nesil destekliyor. Ekran kartı olarak ASUS biraz daha iyi. Tomahawk model alabilirsiniz. Gelecekle ilgili sıkıntı olmaz.
MAG B550 Tomahawk alabilirsiniz, biraz daha bütçe olursa ASRock B550 Taichi bekleyebilirsiniz.

X570 Tomahawk Türkiye'de satılmıyor ayrıca.
Bunun yanında B550 anakartlar Ryzen 4000 serisini de de destekleyecek.
B450 olarak okumuş olabilirsiniz çünkü önceden B450 desteklemiyordu AMD sonradan onlara da destek getirdi.
B550'lerin fiyatları şu anda ülkemizde gereksiz derecede yüksek. X570 demek isterdim fakat şu B550'ler gayet iyi iken ve özellikle fiyatlar bu kadar yüksek iken para israfı olur. ASUS'un B550 TUF anakartlarını öneririm. MSI B550 Tomahawk'da gayet yerinde bir seçim olacaktır.
B550 anakartlar iyi bir seçim olacaktır diye düşünüyorum.
Şöyle birkaç model söyleyeyim:

ASUS TUF Gaming B550-PLUS AMD B550 Soket AM4 DDR4 4600(OC)MHz ATX Gaming (Oyuncu) Anakart
MSI Mag B550 Tomahawk AMD B550 Soket AM4 DDR4 5100(OC)MHz ATX Gaming (Oyuncu) Anakart
MSI MPG B550 GAMING Edge Wi-Fi 5100MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DP ATX Anakart
Render konusuna çok fazla hakim olmadığım için maalesef o konuda pek bir tavsiye veremeyeceğim.
Ancak bu kartlar geleceğe dönüklük olarak size bir sıkıntı çıkartmaz.

Arkadaşlar çok pardon. 4. nesil değil Zen 4 mimarisi demem gerekiyormuş. Yanlış yazmışım. 4. nesilden kastım Zen 4 mimarisiydi. Malum AMDnin 4. nesil işlemcileri Zen 3 mimarisiyle çıkacak.

B550lerin Zen 4 mimarisine sahip işlemcilere desteği olacak mıdır? yoksa sadece X570ler mi Zen 4 mimarisine destek sunacak? bilginiz var mıdır?

Zen 4 mimarisi AM5 olarak da gelebilir, o zaman uyumluluk sağlanamayabilir. Eğer AM4 soket olarak gelirse B550 yüksek ihtimalle destek görecektir, size kesin cevap vermemiz mümkün değil, daha Zen 3 çıkmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı