Ryzen 7 3700X ve RTX 2070 Super sistem toplama

Soğutucunun güzel olmasına sevindim içim rahatladı fakat izlediğim oyun testi videosunda 1440P'de çoğu oyunda 50 dereceyi geçiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Bu değerler normal hatta çok iyi. AMD normalde işlemci 75 dereceye kadar normaldir. Bu İntel'de 85 dereceleri kadar görür. Dediğim 50 derece mükemmel bir işlemci için.

Soğutucunun güzel olmasına sevindim içim rahatladı fakat izlediğim oyun testi videosunda 1440P'de çoğu oyunda 50 dereceyi geçiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
.
İşlemcinin bulunduğu kasa da önemli dostum. Bende CoolerMaster H500 Mesh Panel kasa var resmen buzdolabı gibi. İstersen ekran görüntüsü atabilirim daha 51 dereceyi görmedim ben. Çok Sıcak havalarda çıkar belki bilmiyorum. Ayrıca ben egzoz fanını da değiştirdim yüksek performanslı Corsair ML140 pro fan taktım, üst tarafa da iki tane taktım belki ondandır. Ama soğutucu gerçekten yeterli o konuda şüphen olmasın en azından kısa vadede kullanırsın daha sonra sıvı soğutmaya geçersin içine sinmezse. Hangi kasanın kullanılacağı da önemli. Üst segment sistem topluyorsan hava akışı iyi bir kasa almak lazım. Zaten ısınmaya yatkın ürünler bunlar kasa da kötü olunca iyice ısınıyorlar. Malesef iyi kasalarda pahalı oluyor ama bariz fark yaratıyor.

İşlemcinin bulunduğu kasa da önemli dostum. Bende Cooler Master H500 mesh panel kasa var resmen buzdolabı gibi. İstersen ekran görüntüsü atabilirim daha 51 dereceyi görmedim ben. Çok sıcak havalarda çıkar belki bilmiyorum. Ayrıca ben egzoz fanını da değiştirdim yüksek performanslı Corsair ML140 Pro fan taktım, üst tarafa da iki tane taktım belki ondandır. Ama soğutucu gerçekten yeterli o konuda şüphen olmasın en azından kısa vadede kullanırsın daha sonra sıvı soğutmaya geçersin içine sinmezse. Hangi kasanın kullanılacağı da önemli. Üst segment sistem topluyorsan hava akışı iyi bir kasa almak lazım. Zaten ısınmaya yatkın ürünler bunlar kasa da kötü olunca iyice ısınıyorlar. Malesef iyi kasalarda pahalı oluyor ama bariz fark yaratıyor.

Şu an almayı düşündüğüm kasa sizce nasıl? Soğutması iyi midir? Eğer geçekten fark varsa 300 lira daha koyup 1000-1100TL'ye daha iyi bir kasa alabilirim. Uzun vade de üst tarafa da fan takmayı düşünüyorum.

Sizin belirttiğiniz modeli bilmiyorum bir fikrim yok. Şöyle diyebilirim ben kasa almaya karar verirken neredeyse marka marka model model araştırma yaptım ve sonunda şu kanıya vardım kasanın önü mesh panel yani ızgara panel olmalı optimum hava akışı için. Tabi bu benim görüşüm. Ama bunun bir eksisi oluyor o da çok toz çekiyor kasa malum ızgara panel olduğu için bu yüzden arada açıp temizlemek lazım geliyor. Bunu kontrol edebilmek için hem ızgara hem akrilik panel değişken imkan veren kasa almak istedim. CoolerMaster'da var bu modeller H500 serisinde o yüzden tercih ettim ama fiyatları malum biraz tuzlu. Aslında almak istediğim kasa H500m modeliydi ama neredeyse 2000 bin liraya dayandı kasa o yüzden alamadım. Sonuç olarak kasa konusunda yaklaşımım bu. Spesifik olarak bir marka veya model önermek istemiyorum ama kullandığım kasaya bir bakabilirsiniz tabi bütçeniz varsa. Daha uygun fiyatlı Phanteks eclipse p400a yine Coolermaster MB511 gibi kasalarda olabilir ilk anda aklıma gelen onlar.

Sizin belirttiğiniz modeli bilmiyorum bir fikrim yok. Şöyle diyebilirim ben kasa almaya karar verirken neredeyse marka marka model model araştırma yaptım ve sonunda şu kanıya vardım kasanın önü mesh panel yani ızgara panel olmalı optimum hava akışı için. Tabi bu benim görüşüm. Ama bunun bir eksisi oluyor o da çok toz çekiyor kasa malum ızgara panel olduğu için bu yüzden arada açıp temizlemek lazım geliyor. Bunu kontrol edebilmek için hem ızgara hem akrilik panel değişken imkan veren kasa almak istedim. Cooler Master'da var bu modeller H500 serisinde o yüzden tercih ettim ama fiyatları malum biraz tuzlu. Aslında almak istediğim kasa H500M modeliydi ama neredeyse 2000 bin liraya dayandı kasa o yüzden alamadım. Sonuç olarak kasa konusunda yaklaşımım bu. Spesifik olarak bir marka veya model önermek istemiyorum ama kullandığım kasaya bir bakabilirsiniz tabii bütçeniz varsa. Daha uygun fiyatlı Phanteks Eclipse P400A yine Cooler Master MB511 gibi kasalarda olabilir ilk anda aklıma gelen onlar.

Kasanızı araştırdım, gerçekten çok kaliteli ve doğru bir tercih yapmışsınız, evet fiyatı biraz tuzlu ama fiyatına değer gibi geliyor. Toz çekmesi durumunda kasayı temizleyebilirim benim için sıkıntı olmaz. Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Kasanızı araştırdım, gerçekten çok kaliteli ve doğru bir tercih yapmışsınız, evet fiyatı biraz tuzlu ama fiyatına değer gibi geliyor. Toz çekmesi durumunda kasayı temizleyebilirim benim için sıkıntı olmaz. Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
Rica ederim :)

AMD Ryzen 7 3700X 3.6 - 4.4 GHz am4

MSI X570-A PRO DDR4 AM4 anakart(!)

MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio 8 GB 256 Bit ekran kartı.

XPG Spectrix D41 3200MHz 8x2 RAM(!)

Corsair RM750 80+ PSU
.
Cooler Master Master Case H500(!)

Seagate Barracuda 1TB 7200RPM 64MB 3.5" HDD.

Samsung 860 Evo 500GB SSD(!)

AOC CQ27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync 2K QHD kavisli Gaming monitör.

(Değişen parçaları (!) ile işaretledim)

Özetlemek gerekirse ramleri 3000MHz’den 3200MHz’ye, anakartı b450’den x570’e, m2 ssd yerine sata ssd’ye ve soğutma sistemi daha iyi olduğu için Cooler Master Master Case H500’e yükselttim. Eğer başka bir tavsiyeniz yoksa en yakın zamanda bilgisayarımı almak için can atıyor olacağım :)

.
OC yapmayacaksanız sıvı soğutmaya gerek yok. Sistemi oyun odaklı topluyorsanız M.2 SSD'ye de gerek yok. Aynı fiyata daha yüksek kapasiteli bir SATA SSD alın. RAM'leri de en az 3200 MHz yapmanız yararınıza olur. Bütçeniz nedir?

AMD Ryzen 7 3700X 3.6 - 4.4 GHz AM4.

MSI X570-A PRO DDR4 AM4 anakart(!)

MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio 8 GB 256 Bit ekran kartı.

XPG Spectrix D41 3200MHz 8x2 RAM(!)

Corsair RM750 80+ PSU.

Cooler Master Master Case H500(!)

Seagate Barracuda 1TB 7200RPM 64MB 3.5" HDD.

Samsung 860 Evo 500GB SSD(!)

AOC CQ27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync 2K QHD kavisli Gaming monitör.

(Değişen parçaları (!) İle işaretledim)

Özetlemek gerekirse RAM'leri 3000MHz’den 3200MHz’ye, anakartı B450’den X570’e, M.2 SSD yerine SATA SSD’ye ve soğutma sistemi daha iyi olduğu için Cooler Master Master Case H500’e yükselttim. Eğer başka bir tavsiyeniz yoksa en yakın zamanda bilgisayarımı almak için can atıyor olacağım :)

Geri
Yukarı