Ryzen 7 3700X ve RTX 2080 1080p'de Darboğaz Olur mu?

moosmoos

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese selamlar diliyorum. Aklımı kurcalayan bir şey var, 2080 çok güçlü ve 2K monitörler için tasarlanmış bir ekran kartıdır. Bu nedenden ötürü 1080p'lik bir monitör de tam performans verebilmesi için tıpkı kendisi gibi çok güçlü bir işlemciye ihtiyaç duyuyor. Sorumda tam olarak burada. Ryzen 7 3700X bunun için yeterince güçlü mü? Darboğaz sorunu ile karşılaşır mıyım?

RTX 2080 1080p kartı değil. Her oyunda yüksek FPS alırsınız ama bu kartın %100 güçte çalışacağı anlamına gelmiyor. İşlemciyle de alakalı değil. Çünkü 1080p için çerez bir kart.

Karşılaşmazsın, ama sadece oyun için kullanacaksan 1080p için gereksiz bir kart olur. Onun dışında render falan alacaksan bir sorun olmaz.

RTX 2080 1080p kartı değil. Her oyunda yüksek FPS alırsınız ama bu kartın %100 güçte çalışacağı anlamına gelmiyor. İşlemciyle de alakalı değil. Çünkü 1080p için çerez bir kart.
Çözünürlük darboğazı olur demek daha doğru olur. 3700X ve 2080'in hızını kesen darboğaz faktörü 1080P olur.
Karşılaşmazsın, ama sadece oyun için kullanacaksan 1080p için gereksiz bir kart olur. Onun dışında render falan alacaksan bir sorun olmaz.
1080p oynayacaksan GTX 1070 civarı bir kart daha uygun olur bence.
Anladım. Teşekkür ediyorum ekran kartı olarak 2080 yerine 2070 alıp artan para ile işlemcimi geliştireceğim. Nasıl fikir?

Anladım. Teşekkür ediyorum ekran kartı olarak 2080 yerine 2070 alıp artan para ile işlemcimi geliştireceğim. Nasıl fikir?
Yine gereksiz çünkü Ryzen 7 3700X yeterli bir işlemci. Paranızı illa harcamak zorunda değilsiniz onu da hatırlatalım da. :D Net çözüm olarak çözünürlük yükseltebilirsiniz. 2K veya 4K monitör alıp o şekilde bu sistemi kurmak daha faydalı olabilir. Yoksa biraz paranız ziyan olmuş olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı