Ryzen 7 3700X vs. Ryzen 7 3800X

0skar

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. İşlemcimi upgrade etmeyi düşünüyorum. Hali hazırda 3700X 2419 TL iken 3800X 2464 TL'den işlem görüyor. Ekran Kartım 2060 Super. Anakart B450 Aorus Pro. N11 üzerinden magic adlı satıcı ara ara Ryzen 7 3700X'i 2329 TL'ye çekiyor peşine 6 taksit. Yukarıdaki fiyatlar ise Hepsiburada'da 9 taksit ile işlem görüyor. Sizce hangisi alınmalıdır? Kısaca 3700X ile 3800X arasındaki performans farkına en fazla kaç TL fark ödenmesi makbuldür? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. İşlemcimi upgrade etmeyi düşünüyorum. Hali hazırda 3700X 2419 TL iken 3800X 2464 TL'den işlem görüyor. Ekran Kartım 2060 Super. Anakart B450 Aorus Pro. N11 üzerinden magic adlı satıcı ara ara Ryzen 7 3700X'i 2329 TL'ye çekiyor peşine 6 taksit. Yukarıdaki fiyatlar ise Hepsiburada'da 9 taksit ile işlem görüyor. Sizce hangisi alınmalıdır? Kısaca 3700X ile 3800X arasındaki performans farkına en fazla kaç TL fark ödenmesi makbuldür? Şimdiden teşekkürler.
Eğer fiyat aralıkları bahsettiğiniz gibiyse 3800x alın. Ben de magic'ten satın aldım, sorunsuz geldi.

3700X kullanıyorum şimdiki aklım olsa Intel alırım sadece oyun oynayacaksan. 9600K 2070 Gaming Z'li sistem 3700X 2070 Super'li sistemden gözle görülür ölçüde fazla FPS alıyor. Oyunlar hep Intel tarafında.
Sistemimdeki RAM anakart hepsi olabilecek en kaliteli parçalardan oluşuyor.

50 lira için neden 3700x alasınız ki? 3800x almanız daha mantıklı.

Soğutucu alma şansım yok. O.C ile işimde yok. TDP değeri yüksek olması bunu kötü etkiler mi? Bugün alacak olursam fiyat farkı sebebiyle illaki 3800x alırım. Fakat bugünlerde 3800x indirimde seyrederken 3700x'i magic adlı satıcı ara ara 2330 TL'den koyabiliyor. 135 TL bir fark yapıyor. Haricinde en önemli olay tdp değeri boşta çalışırken veya render esnasındaki ısısını çok etkiler mi? Kendi soğutucusu yeter mi?
3800 alin, hayirli olsun. Burada defalarca dedim XT'lerin gelmesiyle bunlar gerileyecek biraz bekleyin diye alanlara ama simdi pisman olmuslardir.

Şuan ki fiyatlar normal midir anlayamadım :)

Soğutucu alma şansım yok. O.C ile işimde yok. TDP değeri yüksek olması bunu kötü etkiler mi? Bugün alacak olursam fiyat farkı sebebiyle illaki 3800x alırım. Fakat bugünlerde 3800x indirimde seyrederken 3700x'i magic adlı satıcı ara ara 2330 TL'den koyabiliyor. 135 TL bir fark yapıyor. Haricinde en önemli olay tdp değeri boşta çalışırken veya render esnasındaki ısısını çok etkiler mi? Kendi soğutucusu yeter mi?

Şuan ki fiyatlar normal midir anlayamadım :)
Sıcaklık konusunda bir sıkıntınız olmaz, 4.4 GHz 1.275V'da dün 2 saat Battlefield V oynadım 61 dereceyi geçmedi. AIDA64 testinde max 87 derece gördü. 4.5 ve üstüne çıkacaksanız gerekebilir soğutucu.

3700X kullanıyorum şimdiki aklım olsa Intel alırım sadece oyun oynayacaksan. 9600K 2070 Gaming Z'li sistem 3700X 2070 Super'li sistemden gözle görülür ölçüde fazla FPS alıyor. Oyunlar hep Intel tarafında.
Sistemimdeki RAM anakart hepsi olabilecek en kaliteli parçalardan oluşuyor.

Hocam doğrudur. Her konuda eşit şartlarda kıyaslandığında intel bir tık önde oluyor ayrı konu. Fakat bütçemizi çok yoruyor. Soğutucusu anakartı işlemcisi derken kasa topluyoruz o fiyatlara. Yoksa haklısın 9600K güzel bir işlemci ve tek çekirdek performansında harika işler çıkartıyor. Bizler Türk Lirası üzerinden kasa topladığımız için Ryzen 5 2600 alıp onlara baka kalıyoruz :)

Soğutucu alma şansım yok. O.C ile işimde yok. TDP değeri yüksek olması bunu kötü etkiler mi? Bugün alacak olursam fiyat farkı sebebiyle illaki 3800X alırım. Fakat bugünlerde 3800X indirimde seyrederken 3700X'i magic adlı satıcı ara ara 2330 TL'den koyabiliyor. 135 TL bir fark yapıyor. Haricinde en önemli olay TDP değeri boşta çalışırken veya render esnasındaki ısısını çok etkiler mi? Kendi soğutucusu yeter mi?

Şu anki fiyatlar normal midir anlayamadım :)

3800'de Wraith Prism ile gelmiyor mu? Ya simdi egri oturup dogru konusalim. Bu sogutucular verilen gorevini yerine getiren sogutucular. TDP degerinin bostaki sicaklikla ilgisi yok. O ulasabilecegi gercek gucu temsil eder. Onu fullemek icin de bayagi kastirman lazim islemcini, agir Render'a girmesi lazim. İslemciyi al, Precision Boost OverDrive kapali kalsin (Auto=kapali) cunku oyuna bir etkisi yok ve manasiz isitiyor. İsini gorur.

Magic adlı satıcıyı pek tavsiye etmiyorum açıkçası. Kuzenim oradan i3 9100F işlemci almıştı. Sistemindeki parçaları yükseltmek amaçlı. Fakat mavi ekran hataları ile karşılaştı ve çözemedik. 2 gün sonra işlemciyi iade etmek istedi. Sorunsuz bir şekilde nasıl geldiyse kutusuna koyup iade başvurusunda bulunduk. Ürün sorunsuz bir şekilde satıcıya gitmişti fakat iade almadılar ürünü geri gönderdiler. Kuzenimde tüketici hakem heyeti ile uğraşmamak için neredeyse kullanamadığı ürünü ikinci el olarak satmıştı. Ayrıca bu forum içerisinde bir başkası da oradan anakart almıştı fakat pinleri yamuk gelmiş. Aynı şekilde o arkadaşında iadesini almadılar.

Geri
Yukarı